Върховният съд на Съединените щати подкрепи закон, който дава възможност за забрана на популярната социална мрежа TikTok. Това решение беше взето след като съдиите отхвърлиха иска, подаден от компанията-собственик, китайската ByteDance, съдържащ аргументи за нарушение на свободата на словото. Отхвърлянето на този иск означава, че законът е на път да влезе в сила в неделя, 19 януари 2025 година, припомни NBC News.
Този закон, приет от Конгреса на САЩ, включва специфично изискване към ByteDance - да продаде своя бизнес в Съединените щати до 19 януари. Ако това изискване не бъде изпълнено до крайния срок, законите на САЩ предвиждат възможността за пълна забрана на платформата в страната. Това означава, че магазините за приложения като Apple App Store и Google Play може да бъдат принудени да премахнат TikTok от своите платформи, а интернет доставчиците да блокират достъпа до съдържанието на TikTok.
Законът е мотивиран от опасения за национална сигурност, свързани с предположението, че ByteDance може да споделя данни на американските потребители с китайското правителство или да използва платформата за разпространение на пропаганда. Подобни съображения предизвикаха дебати относно баланса между националната сигурност и свободата на изразяване, с множество групи, които се противопоставят на закона, твърдейки, че той нарушава Първата поправка на Конституцията на САЩ.
Решението на Върховния съд предизвика значителен интерес и реакции както от страна на защитници на свободата на интернет, така и от защитници на националната сигурност, като предизвика и дискусии за бъдещето на международните технологични компании в контекста на национални закони за сигурност и защита на данни.