Медия без
политическа реклама

US съд нареди "Байер" да плати $2 млрд. обезщетение

15 Май 2019
ЕПА/БГНЕС
Според съда нито "Монсанто", нито "Байер" са информирали надлежно потребителите, включително семейство Пилиът, че "Раундъп" може да предизвика рак.

Съд в американския град Сан Франциско задължи германския концерн "Байер" да изплати обезщетение от над 2 млрд. долара на двама американци, за чиито ракови заболявания се предполага, че са свързани с хербицида "Раундъп" (Roundup), съобщиха световните агенции. "Раундъп" се произвежда от "Монсанто", която м.г. бе придобита от "Байер" в сделка за 63 млрд. долара.

Алва Пилиът и съпругата му Албърта твърдят, че са развили неходжкинови лимфоми заради контакт с препарата. Те се борят със заболяването от девет години. Според съда нито "Монсанто", нито "Байер" са информирали надлежно потребителите, включително семейство Пилиът, че "Раундъп" може да предизвика рак. Компаниите са обвинявани в умишлено укриване на информация за канцерогенността на хербицида. "Байер" отхвърля обвиненията с твърдение, че има множество изследвания, които не потвърждават глифозатът да е опасен за здравето на хората.

Решението е последното от поредицата съдебни поражения за "Монсанто", като адвокатите на двойката определиха присъденото обезщетение като "историческо". "Журито се запозна с вътрешни документи на компанията, които показват, че от ден първи "Монсанто" никога не са имали какъвто и да е интерес да разберат дали "Раундъп" е безопасен", коментира адвокатът на ищеца Брент Уиснър. "Вместо да инвестират в сериозна наука, те вложиха милиони в атакуване на науката, която застрашава бизнес плановете им", допълни Уиснър. Шокиращата присъда беше произнесена в същия ден, когато германският химически гигант "Байер" призна, че неговото дъщерно дружество "Монсанто" може да е поддържало списъци с ключови фигури - за или против пестицидите в европейски страни.

 

 ТЕНДЕНЦИЯ
Присъдата в съда в Оукланд е третата загуба в съдебната зала за "Байер" в казуси, обвиняващи химикалите в "Раундъп" за причиняване на рак. "Байер" обявиха през миналия месец, че над 13 400 съдебни дела са били заведени във връзка с препарата в САЩ.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?