Медия без
политическа реклама

Ваймарската тройка се сблъска с македонско дебелоглавие

Франция, Германия и Полша предупредиха Скопие, че без промени в конституцията няма да види членство в ЕС

18 Юли 2023
Македонският премиер Димитър Ковачевски (вляво) с министрите по европейските въпроси на Франция, Германия и Полша
Правителство на РСМ
Македонският премиер Димитър Ковачевски (вляво) с министрите по европейските въпроси на Франция, Германия и Полша

Министрите по европейските въпроси на Франция, Германия и Полша направиха последно усилие да убедят управляващите и опозицията в РС Македония, че включването на българите в конституцията е неотменимо условие за начало на присъединителни преговори с ЕС. Лоранс Бун, Анна Леерман и Шимон Шинковски вел Сенк представляваха т.нар. Ваймарска тройка - организация за координиране на политиката на Франция, Германия и Полша, която съществува от 1991 г.

Тримата се срещнаха с премиера Димитър Ковачевски, с вицепремиера по европейските въпроси Боян Маричич, както и с лидера на Демократическия съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети и с ръководителя на ВМРО-ДПМНЕ Христиан Мицкоски. Европейските представители категорично заявиха, че РСМ няма да получи по-добро предложение за започване на преговори за членство в ЕС. Те призоваха властите в Скопие да направят решителната крачка по пътя на ЕС - да променят Конституцията, предаде БГНЕС.

Докато с управляващите среди в Скопие бе намерено съгласие, че тази стъпка е неизбежна, тримата висши дипломати се сблъскаха с неотстъпчивост на опозицията, без която не може да се постигне конституционно мнозинство в Собранието. След срещата с ръководството на ВМРО-ДПМНЕ заместник-председателят на формацията Александър Николовски каза следното: "Днес имахме гости от Полша, Германия и Франция. Те споделиха тяхното виждане. Ние им благодарихме и казахме: Да за членство на Македония в ЕС, но Не за конституционни промени под български диктат. Ясно, директно и достойно!"

Напразно бе увещаването от Лоранс Бун, че ако РСМ направи решителна крачка сега, ще си отвори вратата към ЕС още през 2030 г. "Македония принадлежи към македонското семейство и това е моментът, в който Македония трябва да направи крачка напред. Няма да има допълнителни искания от България или друга страна. Това е единственото искане, за промяна на конституцията и сте на следващия етап от преговорите. Искам да бъда ясна, искаме това да се случи възможно най-скоро. Имате 22 цели, които смятам, че ще изпълните. Предавам послание за подкрепа и увереност от президента Макрон, че Македония ще направи ключовата стъпка и ние сме готови да ви помогнем с каквото можем", каза тя и уточни, че 2030 г. е реалистична цел за членство на Македония в ЕС.

"Подкрепяме ви да станете член. Руската агресия в Украйна ускори процеса към ЕС. Уважението към етническите малцинства е много важно за ЕС и е една от европейските ценности. Сега е моментът да действаме, да кажем „да“ на европейското бъдеще. Вижте Полша днес. Споразумението между ЕС и Македония е справедливо и няма да има по-добро споразумение. Бъдещето на вашата страна е във вашите ръце, ние ще ви подкрепим с каквото можем по пътя към членството", заяви германската министърка Анна Леерман. 

По време на срещата с Ковачевски тримата са подчертали, че "РСМ няма да има друг подобен ключов шанс по пътя на евроинтеграцията". Според Ковачевски "РСМ вече е една малка Европа и с добавянето на други етнически общности в Конституцията държавата изпраща значимо послание към региона и Европа, че тяхното място е в ЕС".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

РС Македония

Още по темата