Медия без
политическа реклама

Венецуела спря конвоите с цената на жертви

Президентът Мадуро скъса дипломатически отношения със съседна Колумбия

25 Февр. 2019
Хора се опитват да спасят част от хуманитарната помощ на един от камионите, които бяха запалени от неизвестни на границата между Венецуела и Колумбия.
EПА/БГНЕС
Хора се опитват да спасят част от хуманитарната помощ на един от камионите, които бяха запалени от неизвестни на границата между Венецуела и Колумбия.

Най-малко четирима души са убити и стотици други са ранени при насилието във Венецуела през уикенда, докато опозиционни активисти се опитваха да пренебрегнат правителствена забрана и да внесат храна и медикаменти от съседните страни, предадоха световните агенции. След неуспешния опит да премине през правителствени блокади опозиционният лидер Хуан Гуайдо, който се самопровъзгласи за президент на 23 януари, обяви, че ще продължи борбата и "трябва да запазим всички варианти за освобождението на нашата родина". Въпреки че Гуайдо не си осигури очакваното от него масово дезертиране на военните, най-малко 60 войници, гвардейци и граничари избягаха в Колумбия, докато други лоялни военнослужещи и полицаи на Мадуро използваха сълзотворен газ и гумени патрони, за да отблъснат протестиращи и да спрат конвоите с хуманитарна помощ. Три камиона с помощ бяха подпалени при захода си към първия граничен пункт на моста Сантандер, който свързва Венецуела с Колумбия. Десетки се втурнаха да спасяват хуманитарна помощ от горящи камиони. Според колумбийските власти най-малко 285 души са ранени. Гуайдо ще посети Богота в понеделник, където ще се срещне с вицепрезидента на САЩ Майк Пенс и регионални лидери от Групата от Лима.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро каза, че никога няма да се предаде, и обеща да защитава независимостта на страната с живота си, ако е необходимо. Той скъса дипломатически отношения със съседна Колумбия и даде 24 часа на служителите на колумбийското посолство за напуснат Каракас. На различни места в столицата за участие в съпернически демонстрации се събраха привърженици на Мадуро и поддръжници на опозицията.

"САЩ ще преминат към дела срещу тези, които се противопоставят на мирното възстановяване на демокрацията във Венецуела. Сега дойде времето да се действа, за да се подкрепят нуждите на отчаяния венецуелски народ", написа в Туитър държавният секретар Майк Помпео.

 

 РАЗНОГЛАСИЯ

В САЩ републиканските законодатели в мнозинството си са единодушни в острата си критика спрямо Николас Мадуро, докато демократите са разделени относно ролята на Вашингтон в разрастващия се конфликт. Междувременно съветникът по национална сигурност Джон Болтън написа в Туитър, че САЩ могат да наложат още санкции, и окуражи армията да мине на страната на признатия от Америка и от още около 50 държави за временен президент на Венецуела Хуан Гуайдо. Според някои демократи военната намеса би помогнала на Мадуро да събере по-голяма подкрепа.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата