Армията в Нигер обяви в телевизионно обръщение, че президентът Мохамед Базум е отстранен от власт, както и че всички институции и държавните граници ще бъдат затворени до второ нареждане, предаде БТА. Посланието прочете в ефира на националната телевизия полковник Амаду Абдраман, цитиран от световните агенции.
"Решихме да сложим край на режима, който познавате, заради влошаването на ситуацията със сигурността и лошото управление - каза Абдраман по телевизията, заобиколен от още деветима офицери. - Всички институции временно прекратяват работа. Затворени са всички граници по суша и въздух, въведен е и общонационален полицейски час от 22:00 до 05:00 ч. до второ нареждане."
Военните предупредиха да не се предприемат никакви чуждестранни интервенции и добавиха, че ще гарантират личната неприкосновеност на Базум.
Абдраман обяви, че говори от името на "Национален съвет за защита на родината". Засега не е ясно дали той и другите офицери от телевизионното обръщение говорят от името на цялата армия.
Завземането на властта от военните, което ще бъде седми преврат в Западна и Централна Африка от 2020 г., може да усложни усилията на Запада да помогне на страните от региона на Сахел (страните на юг от Сахара) да се борят с джихадисткия екстремизъм, който през последните десетина години излезе от границите на Мали и се разпространи и на тяхна територия.
Нигер, бивша френска колония без излаз на море, се превърна в ключов съюзник в борбата с екстремизма за западните сили, които в момента се сблъскват с все по-голяма враждебност от страна на новите хунти в Мали и Буркина Фасо. Нигер е и важен съюзник на ЕС в борбата с незаконната миграция от Субсахарска Африка към Европа.
Миналата година Франция прехвърли в Нигер войски от Мали, след като отношенията на Париж с временната власт в Бамако се изостриха. Поради подобно напрежение в двустранните връзки Франция изтегли и специалните си сили от Буркина Фасо.
Избирането на Базум беше първото демократично предаване на властта в държава, преживяла четири преврата, откакто получава независимост от Франция през 1960 г.
ОСТРА РЕАКЦИЯ В ООН
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш "остро осъжда противоконституционната смяна на правителството" в Нигер, заяви неговият говорител Стефан Дюжарик.
Гутериш е "силно разтревожен" от задържането на президента Мохамед Базум и призовава за "незабавно прекратяване на всички действия, които подкопават демократичните принципи в Нигер", добави Дюжарик.
ФРАНЦИЯ ОСЪЖДА ПРЕВРАТА
Франция осъди "всички опити за насилствено завземане на властта" в Нигер, предаде АФП. Париж „категорично осъжда всеки опит за завземане на властта със сила и се присъединява към призивите на Африканския съюз и ECOWAS за възстановяване на целостта на демократичните институции на Нигер“, каза министърката на външните работи Катрин Колона в Twitter, който се преименува на X. САЩ също осъдиха преврата.