Медия без
политическа реклама

Парфюмът може да е и приключение

Леко смущаващият аромат винаги привлича вниманието, казва Франсоа Енен, основател на парфюмите Jovoy и Jeroboam

Провокативният аромат винаги привлича вниманието
Провокативният аромат винаги привлича вниманието

За мнозина пътят към успеха е изпълнен със спомени за безсънни нощи, неоправдани рискове, болезнени провали и изстрадани победи. За Франсоа Енен, основател на парфюмите Jovoy и Jeroboam, той е низ от интересни истории, разказани с чувство за хумор и завладяваща емоция. Не че не е имал неуспехи, но дори и те са урок, който трябва да бъде празнуван, а не оплакван. Или както казва Форест Гъмп: "Животът е като кутия бонбони. Никога не знаеш какво ще ти се падне."

Тази максима важи с пълна сила за Енен. Едно кратко пътуване до Виетнам се превръща в трайна връзка за цял живот. Една случайна среща във влака води до старт в неочаквана посока. Една впечатляваща стара бутилка слага началото на една бизнес империя.

"Аз съм колекционер на идеи. Баща ми казва, че са необходими 1000 идеи за един много умен човек, за да получи една наистина добра", казва Франсоа Енен.

Той не крие, че произхожда от традиционно семейство - майка му е университетски преподавател, а баща му - финансист. Завършва класическо образование, после - бизнес училище. Следва безгрижен период като диджей в барове и клубове, просто за забавление или срещу няколко безплатни напитки, и няколко луди години във Виетнам. Именно там Енен е завлядан от онова, което ще стане негова запазена марка в живота - уникалното, неповторимото.

"Първоначално създадох малка търговска компания, базирана в Сайгон в Южен Виетнам. Обаче при едно пътуване за подновяване на визата ми граничар "откри", че трябва да отбия военната си служба... Затворих бизнеса си и успях да намеря мисия за френска компания във … Виетнам. Но не в Сайгон, където беше купонът, а в Лао Чай - град на север, на китайската граница, където пропагандните писъци от високоговорителите ни будиха сутрин и приспиваха вечер", разказва той.

Именно тук Енен започва да открива богатството на виетнамската природа и традиции –

 

как се съчетават листа, корени, кора и цветя, за да се получи незабравим аромат.

 

Именно тук започва да се учи да дестилира етерични масла, които по-късно ще бъдат използвани в парфюмерията от висок клас. Именно тук съдбата ще го срещне с първия човек, повярвал в него - Жан-Жак Ардицио, който е собственик на Argeville. Срещата с него е колкото случайна, толкова фатална. Ардицио се запознава с бащата на Енен в един влак във Виетнам. В разговора им става дума за Франсоа, който "стажува" във фабрика за парфюми в Сапа. Ардицио решава да го посети и вижда как изтънченият французин се учи да дестилира парфюми от "а, б" и спи на пода заедно с всички останали работници. "Когато се върнеш във Франция, ми се обади", казва му той, силно впечатлен. Така Франсоа Енен се оказва в имението Mougins близо до Грас, където остава 5 години преди да се премести в Париж с проект за парфюм.

"Всъщност първата ми идея бе да правя силно ароматизирани шампоани - концепцията ми бе, че сравнително неутрален, но силно ароматизиран шампоан може да се асоциира с парфюм, например. След това открих работата на Жан-Мари Мартин-Хатемберг, който продаваше много успешно стари бутилки. Така се стигна до възраждането на Jovoy - парфюмерийна къща, основана през 1923 г. и просъществувала до финансовия срив през 1930-те години. Разработихме кръгла бутилка, украсена с хаитянска черна перла, покрита с бяла перла, и пуснахме седем парфюма, сред които имаше един прахообразен, един флорален, един кехлибарен", разказва той.

През 2006 г. Енен лансира отново Jovoy с концепция от седем характерни аромата, представляващи основните обонятелни семейства. През 2010 г. той отваря първия бутик Jovoy. Днес марката има магазини в Париж, Лондон, Доха и Дубай. А съвсем отскоро има и свое представителство в София - чрез Alchemista, която отвори елегантен магазин за нишови парфюми.

Една от най-големите грешки, които начинаещите предприемачи допускат, е да се опитват да повторят нещо, което вече е успешно. Презастраховката може на пръв поглед да изглежда като добра тактика, но всъщност е предпоставка за неуспех, защото тези пазарни ниши вече са заети от реномирани марки и всяка имитация е по-лоша от оригинала.

Затова и Jovoy

 

залага на новото, неочакваното, дори предизвикателното.

 

"Леко смущаващият парфюм винаги привлича вниманието. Не можете да сте сигурни, че ще успее, но със сигурност ще заинтригува хората. След това има нотки, за които знаем, че по принцип са по-завладяващи: кехлибар, мускус и кехлибарено дърво", обяснява Енен. Дори представянето на парфюмите е като интересна случка, преживяване, спомен, в които всеки клиент може да припознае себе си.

“21 Conduit St” например е уникална комбинация от английска класика и модерни нотки. Ароматът на лавандула е преработен и обогатен по формулата на Оли Марлоу, който още от детството си е очарован от тази ароматна нотка и мечтае да й придаде по-голям контраст, да я направи по-многостранна, да повиши нейната остра, плодова свежест и да я стопли със смолисти нотки. „Това е лавандула, която е изваяна от свежестта на студените, свежи портокали, нахалния тон на касиса и горчиво-сладката успокояваща топлина на бора“, обяснява Марлоу.

Съвсем различен е Ambre Premier, при който "татуира" кожата със сладострастна и незаличима следа, без да оставя нищо на случайността или още по-малко - на слабостта. Той предполага страстни нощи, дълбоки и чувствени, където насладата от продължителното събуждане се сблъсква с топлината на първите лъчи.

Колко пъти сте били изненадани и привлечени от аромат, носещ се от терасата на кафене, от дебрите на тайна градина или просто от непознат сред тълпата? А колко пъти тайно сте искали да бъдете точно този непознат, който пленява само с парфюм? Remember Me е като съвършена хореография на перфектно оформени екзотични танцьорки, подплътена от очарованието на струйка chai tea, джинджифил и кардамон, оставящи усещането за гурме преживяване.

Touche Finale е намигване към онези изкусителни души, които има свои собствени ритуали като прелюдия за съблазняване - бавно обличане, перфектен грим, тайнствени жестове... за да се стигне накрая до „последния щрих“ - нанасянето на парфюм. Както художниците винаги се съмняват дали творбата им е завършена, дали не трябва да променят нещо, преди да сложат точка и съмнението се замени от пълно удовлетворение. Точно този момент Jovoy е схванал и поставил в бутилка.

Най-нови творения под марката Jeroboam пък са посветени само на парфюмни екстракти, които в бутилки от 30 ml са

 

идеални за номадите, които не могат да се наситят на света

 

и за които домът е само спирка по пътя към нова дестинация. Идеята за колекция от парфюми, която да е изградена около множеството нюанси на мускуса, е реализирана с помощта на известния парфюмерист Ванина Мурачоле. Тук има и нотка хумор - името Jeroboam всъщност идва от шестлитрова бутилка. Но никой не спори, че мини флаконите съдържат "големи аромати".

Всеки от екстрактите в гамата се основава на "микс от загадъчни мускуси". Origino например е перфектната комбинация от луминисцентен бергамот с плодови зърна розов пипер, индийско орехче, хвойна, сандалово дърво и бял мускус. Ориенто е като афера с шафран, стиракс и иланг-иланг, с нотки лимон, пачули, сандалово дърво и бял мускус.

Какво е бъдещето на парфюмите? Те ще стават все по-натурални, защото клиентите са загрижени за околната среда, опаковките ще бъдат по-прости, а флаконите - за многократна употреба. Защото идеята за сливане с природата означава и запазване на природата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

парфюми