"София филм фест" - най-голямото и международно значимо филмово събитие в България, вече има четвъртвековна история и опит с кризи. Миналогодишното му, напълно подготвено 24-то издание бе отменено три дни преди старта заради бушуващата коронавирусна пандемия. Екипът извърши чудеса от храброст, за да представи хибридно (на открито и онлайн) лятно издание и после второ, септемврийско, но успя да покаже всички селекционирани филми и да връчи обичайните си награди. "Купонът на годината", под какъвто наслов битува фестивалът, е принуден да оцелява във времена на всичко друго освен купон.
Така ще е и тази година, когато СФФ навършва 25. Организаторите са подготвили амбициозна програма и отново на няколко фронта. На 11 март в зала 1 на НДК започват прожекциите с "Февруари" на Камен Калев (селекциониран за Кан 2020, който така и не се състоя), като до края на месеца в кината в София и страната ще бъдат показани 129 филма. Други 80 ще могат да се гледат онлайн в платформата на Festival Scope/Shift - така ще гледа и международното жури, оглавявано от номинирания за "Оскар" българо-канадски аниматор Теодор Ушев.
12 продукции, след които българските "Петя на моята Петя" (реж. Александър Косев) и "Уроци по немски" (реж. Павел Веснаков), ще се състезават в Международния конкурс за първи или втори игрален филм. Техни конкуренти са френският "Диви дни", бразилският "Розовият облак", монголският "Неподвижен", латвийският "Работна смяна" и още заглавия от Унгария, Китай, Иран, Турция, Швейцария, Малта...
"Февруари" е българското участие в Балканския конкурс, където сред 12-те участника са „Quo Vadis, Аида?“ на Ясмила Збанич (копродукция на Босна и Херцеговина с още осем държави), румънският „Главни букви“ на Раду Жуде, гръцко-полско-словенският „Ябълки“ на Христос Нику, „Просто хора“ на Игор Иванов (Сев. Македония/Сърбия/България/Косово/Словения), „Сан Ремо“ на Мирослав Мандич (Словения/Италия), „Галактика Андромеда“ на Море Рача (Косово/Испания/Италия/Северна Македония) и др.
Новото българско кино е неизменно присъствие на фестивала. Извън състезателните програми ще се състоят премиерите на "Житие" на Войчех Тодоров и Георги Стоянов по сценарий на покойния Красимир Крумов-Грец, "Блажения" на Станимир Трифонов, "Рая на Данте" на Димитър Радев, "Сбогом, Джони" на Константин Буров. Инициативата за съвместяване на СФФ и закъснялата заради извънредната епидемична ситуация "Киномания" ще покаже "Страх" на Ивайло Христов ("Златна роза" 2020), "Преди края" на Елдора Трайкова ("Златен ритон" 2020), "Сцени от живота на една актриса" на Иван Владимиров, „Късата клечка“ на Димитър Петков, както и дигитално възстановената от "Доли медия студио" версия на епоса от 1981 г. "Хан Аспарух" - "Ханът и империята".
Обичайно пристигащите в София през март звездни гости този път ще "дойдат" само виртуално. Иранският режисьор и дисидент Джафар Панахи ще получи наградата на София, а вече гостувалите легенди Тери Гилиъм ("Монти Пайтън и свещеният Граал", "Бразилия", "12 маймуни") и Кристи Пую (поставил началото на успеха на румънското кино със "Смъртта на г-н Лазареску") ще бъдат отличени от ФИПРЕССИ и ще направят специални онлайн мастър класове за българските си почитатели.
С видеообръщения към българската публика ще представят своите филми в програмата на СФФ 25 и 25 носители на "Наградата на София" - звезди на световното кино като Питър Грийнауей, Никита Михалков, Кшищоф Зануси, Биле Аугуст, Данис Танович, Агнешка Холанд, Нури Билге Джейлан...
Тези хора са приели поканата да дойдат отново в София, когато пандемията отмине, и при щастлив развой на обстоятелствата ще ги чакаме през септември за специалното издание на СФФ "Срещни киното", казва директорът на феста Стефан Китанов. Дотогава остава намигането от рекламния видеоклип с еднорог: "Щом го виждаш, има го!" и надеждата, че нормализацията ще е скоро и фестивалът ще оцелее поне още 25.