Медия без
политическа реклама

"Зона на интерес" - злото, което не виждаме

Но го усещаме с всички останали сетива във филма на Джонатан Глейзър за Холокоста

Бюргерски забавления край огрения от слънце басейн. Зад оградата вляво дебне мракът.
Бета филм
Бюргерски забавления край огрения от слънце басейн. Зад оградата вляво дебне мракът.

40-те години на XX век. Край речица на полянка немско семейство - майка, баща и много деца, е разпънало пикник на тревата. Плажуват, почиват си, плацикат се във водата. После пътуват с коли до хубава, буржоазна къща. Изглеждат богати - имат слугини, градина с малък басейн, разкошни рози и далии в нея. На пръв поглед - охолен бюргерски живот, нищо особено. Канят гости, провеждат празненства. Спокойствието им изглежда ненарушимо, но има малки детайли, които не дават на зрителя мира. Оградата на къщата е с бодлива тел. Зад нея пушат черни комини. Има наблюдателна кула. Сред песента на птиците често отекват писъци, понякога и изстрели. 

Това място е Аушвиц, а семейството с петте деца е на Рудолф Хьос - комендант на най-известния лагер на смъртта. "Зона на интерес" е филм за Холокоста като никой друг. Британският режисьор Джонатан Глейзър ("Под кожата") създава най-въздействащия хорър на годината на принципа на Хичкок "най-страшно е онова, което не виждаш". До края ние никога не хвърляме поглед отвъд оградата. Не виждаме страданието, смъртта, газовите камери.

Но чуваме. Звуковият микс на екрана е изпълнен с постоянни знаци на ужас и човешка мъка. Усещането за неясна заплаха дебне от първите кадри. "Зона на интерес" е зловещ отвъд границите на възприемане филм, чието емоционално въздействие зависи от съдържимото в главата на зрителя. Може да те помете като ураган. Смразяващото чувство да те преследва дни след финалните надписи. 

Семейство Хьос обаче е напълно невъзприемчиво към всичко, което се случва отвъд стената. Смущаващите звуци не безпокоят съня им. Г-жа Хедвиг раздава коприненото бельо на по-богатите еврейки на прислужниците си. Самата тя се кипри в конфискувано кожено палто пред огледалото, слага си дори от червилото на жена, превърната в пепел. Децата си играят със златни зъби, които доскоро са били в нечии уста. Г-н Рудолф е безупречен професионалист, винаги стилно облечен, спокоен, компетентен и трудолюбив. Е, бизнесът му е геноцид, но за хората наоколо това сякаш няма особено значение. Само бебето нонстоп реве - явно долавя нещо. 

"Зона на интерес" е филмов образ на написаното от Хана Аренд в "Айхман в Йерусалим: Репортаж за баналността на злото". Безразличие, посредственост, послушание, лична изгода, липса на емпатия, еснафско самодоволство. Хьос не е зъл гений. Жена му не е митично чудовище (блестящата Сандра Хюлер, от "Анатомия на едно падане", я играе като най-голямата гаднярка в историята на киното). Те са винтчета в голямата машина на злото, която премазва живота. 

Единственият лъч хуманност е образът на малко полско момиче, което нощем разхвърля ябълки в канавките за гладните концлагеристи. Тези кадри са заснети контрастно с инфрачервена камера, а тяхна героиня е Александрия - действителна личност, която умира на 90 години, малко след като се е срещнала с Глейзър. Колелото и роклята, която актрисата носи във филма, наистина са били нейни. 

Теоретично "Зона на интерес" е адаптация по романа на починалия м.г. английски писател Мартин Еймис, но по пътя до екрана е отпаднало почти всичко от книгата, включително сюжетът. Останала е гениалната идея: да покажеш абсолютното зло, като го скриеш от погледа. Всичко във филма е минималистично, стъпващо върху отсъстващото, едва доловимото. Кадрите са педантично изрязани. Музиката на Мика Леви е зловеща.

Режисьорът Джонатан Глейзър след дни ще навърши 59 години, но преди това е режисирал само три филма, останали под радара на комерсиалната публика и големите награди. Интересът към темата идва от предците му, които са украински и бесарабски евреи, избягали в Англия след Кишиневския погром (1903). "Зона на интерес" е заснет на немски, изцяло с немски актьори, с няколко думи на полски и идиш. Носител на две награди от Кан, продукцията е претендент в пет категории на "Оскар" утре вечер и почти гарантиран лауреат на статуетката за чуждоезичен филм. Но филми като този не се гледат заради наградите или популярността им. "Зона на интерес" не е "хубав", той е ужасен, непоносим, потрисащ.

И повдига въпроса колко страдание можем да игнорираме, само защото то се случва в друга част на света. Отвъд оградата на нашия дом. Извън собствената ни "зона на интерес". Злото от Втората световна война е това, което не виждаме. Злото в днешния ден е това, което отказваме да видим и проумеем.

"Зона на интерес" - В КИНАТА ОТ 8-ми МАРТ, 2024 г.!

 

Последвайте ни и в google news бутон