Медия без
политическа реклама

10 лъжи на Владимир Путин по "Директната линия"

20 Дек. 2024
Лъжите на Путин стават все по-големи
БГНЕС/ЕПА
Лъжите на Путин стават все по-големи

По време на своята поредна "Пряка линия", комбинирана с пресконференция, руският президент Владимир Путин изрече толкова лъжи, че е трудно те дори да бъдат обхванати и анализирани. Но, все пак, ето 10 от най-фрапатните твърдения, които лесно може да бъдат опровергани.

 

1. За инфлацията и ръста на заплатите

"Да, разбира се, тревожен сигнал е инфлацията. Вчера, докато се готвех за днешното мероприятие, говорих и с председателя на Централната банка Елвира Набиулина, която ми каза, че тя е някъде 9.2-9-3%, но работните заплати са скочили с 9% в реално изражение. Искам да подчертая, че това е именно в реално изражение, минус инфлацията. И доходите, с които населението разполага, даже са се повишили. Така че като цяло ситуацията е стабилна и надеждна".

 

Медианната заплата* в Русия се следи от проекта "Сбериндекс", който за последно обнови данните през октомври 2024 г. През този месец тя се е повишила спрямо октомври 2023-а от 52 272 рубли до 62 632, т.е. с 19,8%. Което потвърждава думите на Путин.

Но той индексът отчита само официалната инфлация, публикувана от Росстат. Основните стоки поскъпват с много по-бързи темпове. Руският изследователски център "Институт за човека РОМИР" изчислява реалните изменения на цените на стоките, които руснаците купуват всеки ден, или както по-простичко го нарича "средностатистическата лична инфлация на всеки потребител". Според неговите данни годишната инфлация към септември е 22.1%. Така че, независимо от ръста на заплатите, покупателната способност продължава да се понижава.

По данни на Росстат, на 16 декември ръстът на цените на продуктите в Русия на годишна база е достигнал 10,93% и това е максималната му стойност от ноември 2022 г. Почти двойно са поскъпнали картофите (88,8%), зелето - 40,3%, цвеклото - 30,8%, олиото - 34,4%.

 

2. Сравнението между руските и американските ПВО

"Съществуват няколко вида системи за ПВО - това са Patriot, по-съвременните THAAD... Ако американците решат да доставят на Украйна по-модерните THAAD, те приличат на нашите С-400... Ако Patriot може да се сравни с руската система С-300, то THAAD е като С-400, като характеристиките ѝ са по-лоши, но като цяло е С-400".

 

THAAD е система за противовъздушна отбрана, която може да унищожава балистични ракети извън пределите на земната атмосфера, чиято горна граница е на около 100 км от земната повърхност. THAAD може да сваля ракети на височина до около 150 км. Още по-голяма пределна височина имат американските ПВО ракети SM3, които Путин кой знае защо не спомена: до 250 км.

Пределната височина на поразяване на С-400, според сайта на "Рособоронэкспорта", е до 30 км. Да поразява балистични ракети в Космоса можеше руската противоракета 51Т6 в състава на комплекса А-135, но през 2006 г. тя бе снета от въоръжение. За по-новите руски системи за извънатмосферно прихващане няма информация в открити източници.

 

3. За връщането на украински граждани в окупирания Мариупол

"... там (в анексираните области на Украйна, б.р.) има в известна степен строителен бум. В същия този Мариупол са се върнали, по наши оценки, минимум 300 000 души, и количеството население продължава да се увеличава с бързи темпове".

 

Тези числа нямат никаква връзка с реалността. Към януари 2022 г., по официални данни на Украйна, населението на Мариупол е било 425 000 души. Украинският кмет на града Вадим Бойченко даже твърди, че до войната в града са живеели 540 000.

През ноември 2024 г. зам.шефът на партия "Слуга на народа" Максим Ткаченко заяви, че на окупираните територии са се върнали 1/3 от напусналите - 150 000, като около 70 000 - в Мариупол. Той оглавява работната група по осигуряването на жилища за преселниците. Такива числа цитираше и бившият съветник на кмета на Мариупол Пьотр Андрющенко. Тези данни предизвикаха бурни дискусии и негативната реакция на офиса на президента на Украйна. Ткаченко се отказа от тях.

Според допитване на Международната организация по миграция, проведено на КГПП с Латвия през 2023 г., 49% от украинците, влезли в Русия от ЕС, възнамеряват да се върнат в Украйна (на нейните окупирани територии). През октомври 2024 г. руските власти заявиха, че през Шереметиево в Русия са се опитали да влязат 107 000 украинци, но са пуснати само 83 000. Не е ясно за какъв период са тези бройки и колко от тези хора после да се върнали на окупираните територии.

Путин освен това обяви, че са възстановени 1700 сгради в Мариупол. Няма независими данни, които да потвърдят това. При окупирането на Мариупол обаче руската армия повреди или напълно унищожи почти 5000 сгради, или 90% от жилищните блокове и 60% от къщите. Самите жителите на Мариупол няма къде да се върнат, защото власттите започнаха да изземват необитаемите в момента жилища, да изискват от останалите в града купища документи, за да ги компенсират за унищоженото имущество, а новопостроените жилищни сгради се дават на преселили се там руснаци с изгодни ипотечни кредити.

 

4. За това колко украинци живеят в Русия

"Числото на украинците в Русия може би е по-голямо, отколкото в самата Украйна. Имам предвид хората, които живеят на новите територии, в Крим, които са се преселили при нас".

 

В стратегията за демографско развитие на правителството на Украйна пише, че по данни към юли 2024 г. в Украйна живеят 35,8 млн. души, от които 31,1 млн. се намират на подконтролни на Киев територии. Още почти 6,3 млн. украинци са зад граница заради военните действия.

В Русия до началото на войната в Украйна, по данни от преброяването на населението през 2021 г., е имало 884 000 души, определящи се като украинци. По данни на ООН в момента в Русия са регистрирани 1,2 млн. украински бежанци. По данни на руските власти към края на 2023 г. Русия е приела 5,3 млн. украинци. По време на изборите за президент на Русия ЦИК съобщи, че в окупираните Донецка, Луганска, част от Запорожка и Херсонска области се намират 4,56 млн. избиратели. Т.е. дори по официални данни в Русия живеят около 11 млн. украинци, което е несъпоставимо с населението на Украйна.

 

5. За отказа на Зеленски от примирие и обмен на пленници

"Ердоган ми звъни, казва [властите на Украйна] са съгласни. И изведнъж, шефът на украинския режим обявява - никакви преговори, никакво примирие. Ердоган казва: "Ами такива са ни партньорите."

Сега питам Орбан, той предложи примирие за Коледа и обмен на пленници. Аз не съм отказал, казах, че трябва да помисля, питайте тях (Киев). Той пита, на следващия ден шефът на режима казва, че никакво примирие, никакъв обмен на пленници няма да има".

 

В действителност украинският президент Володимир Зеленски нищо подобно не е казвал. Първо, обмен на пленници между Русия и Украйна се провежда регулярно. Второ, Зеленски никога не е отказвал мирен вариант на приключване на войната. Но украинската страна не е съгласна с условията на Русия, които във всичките си варианти предвиждат фактическа капитулация на Украйна и пълно унищожаване на нейната армия. Киев не е съгласен и с искането на Русия да се откаже от всички окупирани територии и да ги признае за руски. В края на ноември Зеленски даже допусна предаване на окупираните територии на Русия при условие, че Украйна стане член на НАТО.

Изявлението на Путин бе опровергано и от самия Зеленски, който заяви, че никакви преговори с Орбан не е водил. "Какво и как предлага унгарската страна - не ми е известно - каза той. - Не съм разговарял с премиера на Унгария. Смятам, че е несериозно да научаваме от медиите. Премиерът на Унгария няма никакъв мандат за преговори. Неговите отношения с Путин са твърде топли, за да постави Путин на мястото му. Повече прилича на политически пиар".

Самият Путин се самоопроверга какъв миротворец е няколко минути по-късно, като каза, че е против прекратяването на огъня по Коледа. "Нашата армия върви напред, противникът не може да се закрепи на позициите, на които се оттегли. Ако спрем за седмица, ще му дадем възможност да се закрепи на тези позиции. А по-дълъг период на премирие ще му даде възможност да се заеме с подготовгата и преподготовката на личния състав", каза той.

 

6. За провалените преговори в Истанбул

Путин излъга неведнъж за мирните преговори, от които Украйна уж се е отказала. Той заяви, че през 2022 г. в Истанбул Киев се е отказал от договорености, "които бяха почти постигнати". При това Русия, по думите на Путин, била готова на компромиси.

"Украинската страна парафира този документ, значи като цяло е била съгласна с него. А след това се отказа, неясно защо. Всъщност ясно е защо. Защото дойде един съюзник, г-н Джонсън (тогавашният британски премиер Борис Джонсън), човек с такава хубава прическа, и каза, че те трябва да воюват до последния украинец".

 

Първо, не е много ясно за какъв компромис говори Русия, през цялото време става дума за капитулация на Украйна със загуба на територии и радикално съкращаване на армията.

Второ, историята с Борис Джонсън, която Путин разказва вече година, е, меко казано, съмнителна. Всичко тръгна от интервю на шефа на украинската делегация на преговорите с Русия Давид Арахамия през ноември 2023-а, който, отговаряйки на въпрос за отказа на Киев да продължи преговорите с Москва, спомена междудругото и визитата на Джонсън на 9 април, скоро след една от срещите в Истанбул. По думите му, британският премиер посъветвал Украйна "просто да воюва" и да не подписва с Русия никакви документи. След това руската пропаганда масово подхвана темата за "ултиматума на Джонсън".

Самият Джонсън нарече тези твърдения "пълно бълнуване и руска пропаганда". В интервю за The Times той разказа, че по време на визитата си в Киев е изразил безпокойство по повод на възможните условия на договора между Украйна и Русия и обещал, че Великобритания ще подкрепи Киев "на 1000%". За никаква "забрана" не е ставало дума.

Арахамия също коментира, че думите му са умишлено изкривени и той не е говорил за никакви забрани или изисквания от страна на британския премиер.

Освен това всички участници в преговорите, и от руска, и от украинска страна, през годините са признавали, че делегациите изобщо не са били упълномощени да подписват каквото и да било, защото основни въпроси са оставени за решаване на лична среща между Зеленски и Путин, каквато не е имало. Преговарящите просто са подготвяли документите.

"В Истанбул ние просто фиксирахме: вие (Въоръжените сили на Русия) се изгеляте на границите от 24 февруари 2022 г. (началото на агресията на Русия срещу Украйна), след това започва преговорният процес, в който трябва да вземат участие президентът, и външно министерство на Украйна, накрая се оформя юридически документ. Това, което се размахва, е фиктивен документ. Там подписи няма", разказа например пред Радио НВ Михайло Подоляк, член на украинската делегация.

Източници на ББС в Киев и в Москва твърдят, че на нито един етап от кратките преговори Русия и Украйна не са били близки до преговори на най-висше ниво между Путин и Зеленски. Самите преговори бяха прекратени, след като станаха известни зверствата на руските войски в Буча, където бяха екзекутирани стотици мирни граждани.

7. За началото на военните действия в Украйна през 2022 г.

"Знаете ли, ако можех да погледна на ситуацията през 2022 г., знаейки това, което сега се случва, какво бих си помислил? Че това решение, което бе взето в началото на 2022 г., трябваше да се вземе много по-рано. Това първо.

И второ - знаейки това, трябваше просто да започнем да се готвим за това мероприятие, в това число и за специалната военна операция. Защото и кримските събития, те просто бяха спонтанни, и събитията от 2022 г. ние започнахме без никаква особена подготовка. Но защо ги започнахме? Ами защото не можехме повече да стоим на едно място и да търпим, и да чакаме, докато ситуацията се влоши за нас".

 

На 30 октомври 2021 г. The Washington Post написа, че Русия прехвърля войски към границата с Украйна 80 000–90 000 души. На 7 декември вестникът написа, позовавайки се на източници от американското разузнаване, че Русия се кани да прехвърли на границата още 175 000 военни. Явно Путин не смята това за подготовка.

Освен това вече има множество признания от руски военни, че са участвали в окупирането на Крим и никакви "спонтанни" действия не е имало там през 2014 г.

 

8. За украинските загуби в Курска област

"Сега количеството бронетехника, унищожено в Курска област, вече надхвърли количеството техника, унищожено от нашите момчета за цялата минала година по цялата линия на бойно съприкосновение. Числата са долу-горе съпоставими".

 

По данни на нидерландския независим проект Oryx, водещ статистика на загубите на техника от двете страни по снимков и видео материал, за миналата година Украйна е загубила 1253 единици наземна техника, в това число 283 танка, 99 бронирани бойни машини, 382 бойни машини на пехотата, 176 бронетранспортьора, 157 автомобили с противоминна защита и 156 автомобила на пехотата.

Oryx не посочва на какъв участък от фронта е унищожена или повредена дадена машина, но може да се сравнят общите данни за 2023 г. с данните за периода от 6 август 2024 г., когато започна украинската операция в Курска област. За времето от началото на операцията по цялата линия на фронта Украйна е загубила 780 единици техника, в това число 124 танка, 72 бронирани бойни машини, 25 бронирани бойни машини, 134 бойни машини на пехотата, 174 бронетранспортьора, 137 автомобили с противоминна защита и 186 автомобили на пехотата.

 

9. За участието на Русия във войната в Сирия

"Ние нямахме наземни войски в Сирия. Просто нямахме. Там има две наши бази: военновъздушна и военноморска. Наземната компонента се състоеше от въоръжените сили на самата Сирия и някои, както всички знаем, никаква тайна няма тук - т.нар. проирански бойни съединения. Ние даже изведохме оттам сили за спецоперацията. Просто не сме воювали там".

 

Руското издание "Военно-промишлен куриер" през 2017 г. написа: "Участието на нашите военнослужещи в сухопътните бойни действия в Сирия е една от най-потайните теми. Първоначално МО подчертаваше, че в арабската република действа само авиацията на Въздушно-космическите сили, даже съществуваше официално определение "операция на ВКС на Русия в Сирия". Макар че на първите видеа и снимки от базата Хмеймим ясно се виждаше, че освен самолети там има и танкове, бронетранспортьори и морски пехотинци. А след известно време от доклад на министъра на отбраната Сергей Шойгу стана ясно, че на земята на сирийците помагат и наши артилеристи. През 2016 г. в изявление при награждаване на участници в кампанията Владимир Путин призна, че на земята в Сирия работят и Силите за специални операции. Именно те посочват цели на руската бойна авиация. През 2016-2017 г. няколко пъти постъпваха съобщения за убити наши военнослужещи. Според МО те са действали като съветници на правителствената армия. През лятото на 2016 г. в Сирия се появиха подразделения от руски сапьори, чията задача била да разминират Палмира след изтласкаването на бунтовниците оттам. По-късно сапьорите участваха в разминирането на Алепо и Дейр-еш-Зора. Батальон от военни полицаи бе прехвърлен за стабилизаране на обстановката в освободените райони... Но освен официалните отчети в Интернет редовно се появяват снимки с нашите бойци в Сирия. В местните социални мрежи се твърди, че именно руските военни съветници са били важен елемент от победата над "Ислямска държава". На видео попадна работата на нашите артилерийски подразделения. А през 2016 г. чуждестранни журналисти успяха да заснемат смесена бронегрупа, в състава на която действаха няколко Т-90 и БТР-82 с руски екипажи".

Всичко това за Путин не е участие във войната в Сирия, както и многомесечните разрушителни бомбардировки на Алепо от руската авиация през 2016 г.

Нещо повече - Путин не само не смята бягството на руските войски от Сирия за поражение, но и се похвали, че те са изпълнили мисията си там като не са допуснали създаването на "терористичен анклав" в страната. Той каза, че повечето от групировките в Сирия молят Русия да си остави военните бази там, но той още размишлявал над този въпрос.

Всъщност групировката, която свали подкрепяния от Русия сирийски президент Башар Асад - „Хаят Тахрир аш-Шам“, е определена като терористична организация, включително и в Русия. И точно тя каза, че руското военно присъствие в страната ще бъде преразгледано. Паническото изтегляне на руските войски от военните бази там не прилича на "размишление" върху предложение за оставане.

 

10. За отношението на украинския президент към религията

"Вие знаете какво става с Руската православна църква - това е уникално нещо. Това е най-грубо нарушение на правата на човека, на правата на вярващите. Това е като разстрел. И всички по света се правят, че не го забелязват... Тези, които го правят, дори не са атеисти. Атеистите също са хора, които вярват в нещо. Това са хора без никаква вяра, безбожници. Те са етнически евреи, но кой ги е виждал в синагога? Никой не ги е виждал. Те сякаш не са и православни, защото и в църква не ходят. Те не са и привърженици на исляма, защото вероятно и в джамия не се появяват."

 

Всъщност президентът Володимир Зеленски (на снимката) редовно посещава синагога и в публичното пространство има достатъчно снимки и видео за това. Той редовно се среща с равини от различни области на Украйна и поддържа връзки с равини по цял свят.

Президент Владимир Зеленский и главный раввин Херсона и Херсонской области Иосиф-Ицхак Вольф в херсонской синагоге

-------------------------------------

* Медианната работна заплата се взема автоматично като число, след като се разгледат от най-високото до най-ниското ниво на заплащане. Тя разделя заплатите на два диапазона, докато във формирането на средната работна заплата участват всички заплати. 
** Използвани са материали на The Insider, "Новое время", "Медуза" и bbc.ru

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата