Медия без
политическа реклама

Д-р Заргар и мистър Х - двете лица на гражданството по заслуги

Ако всеки Х, получил паспорт за заслуги или заради инвестиции, стане публичен, част от схемите ще бъдат пресечени

За властите е удобно да покажат как дават гражданство на д-р Заргар, който от 16 години лекува в България. За златните паспорти обаче публичността може би няма да доведе до тази тържественост.
МП
За властите е удобно да покажат как дават гражданство на д-р Заргар, който от 16 години лекува в България. За златните паспорти обаче публичността може би няма да доведе до тази тържественост.

Д-р Абдулах Заргар, иранският лекар от Исперих, вече има българско гражданство, дадено за особени заслуги. Удостоверението си получи на официална церемония под медийни прожектори и пред погледите на двама министри - на правосъдието и на здравеопазването Десислава Ахладова и Костадин Ангелов. Щастливата развръзка за лекаря обаче дойде, след като около историята му как е изправил болницата в малкия град на крака, а му е отказано да получи български паспорт, се разшумя в медиите. Едва тогава институциите се разшетаха и докторът получи скоростно гражданството, което чака от 6 години. Личният казус на д-р Заргар приключва тук, но въпросите за работата на институциите, ангажирани с предоставяне на българско гражданство, остават.

Като например ще понесе ли някой отговорност, че през 2015 г. лекарят излиза като осъждан в регистрите и това става причина тогавашното предложение на здравния министър Петър Москов да бъде отклонено от комисията в Министерството на правосъдието. Медикът действително има условна присъда за това, че не е декларирал сума при влизане в България през 2004 г., която е трябвало да внесе по сметката на университета за следдипломното си обучение. Той разказа пред "Сега", че е декларирал парите пред българското посолство. "Влязох в България без една стотинка, защото всичките ми пари бяха конфискувани на границата. Без познати, без да владея езика и без средства много бързо ме осъдиха без право на обжалване в Бургас", разказва Заргар.

Така или иначе, през 2015 г., когато започва процедурата по натурализацията му, той отдавна би трябвало да е бил реабилитиран за тази присъда, т.е. да са заличени последствията от нея. Освен всичко гражданство може да бъде дадено по заслуги и без кандидатът да отговаря на условията, които законът поставя: човекът да е пълнолетен, да има разрешение за постоянно пребиваване от преди поне 5 години, да не е осъждан и срещу него да не се води дело, освен ако е реабилитиран, да има доход или занятие, което му дава възможност да се издържа в страната, да владее български, да е освободено от досегашното си гражданство.

МП твърди, че информацията в регистъра на осъжданията "се актуализира постоянно съобразно законовите предпоставки". Каквото и да значи това. Но няма отговор защо лекарят излиза като осъждан. По закон ако в изпитателния срок осъденият не е извършил друго престъпление, заради което трябва да изтърпи наказанието си, той се реабилитира по право. Реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон или указ е установено противното, казва още Наказателният кодекс. А лекарят е реабилитиран от 2007 г. Той показа и документ от МВР, че към ноември 2019 г. за него няма данни в масивите на силовото министерство да е разследван или осъждан. Тъй че въпросът как институциите си вършат работата си стои.

Друга тема покрай гражданството на д-р Заргар, е как си общуват институциите. Новината, че преписката е минала през правосъдното министерство и вече е в президентството съобщи областният управител на Разград Гюнай Хюсмен. "Вярвам, че екипът на вицепрезидента г-жа Илияна Йотова ще бъде също толкова експедитивен, за да издаде в най-скоро време указ за получаване на българско гражданството на доктор Заргар, директор на болницата в Исперих", написа Хюсмен във Фейсбук.

Президентството разчете това за натиск и веднага обяви, че документите са постъпили при тях в края на работния ден в петък, "едва след като стана публично известно, че директорът на Многопрофилната болница в Исперих следва да напусне поста си". "Президентската институция счита, че в правовата и социална държава здравеопазването и неговата кадрова политика са постоянен ангажимент на отговорните институции, а не резултат от кризисни акции", подчерта още президентството. Това е и самата истина - от години всички отговорни фактори загърбват здравеопазването. Генерално стилът на българското управление е такъв - действа се кризисно, ако медиите раздухат някой случай. Така и закони се поправят на коляно и пари се намират. Здравеопазването обаче все е в десета глуха. 

А д-р Заргар бе използван в напрежението между институциите. Те обаче, волно или неволно, направиха прецедент. Както президентството, така и Министерството на правосъдието, съобщиха за движението на преписката и назоваха лекаря. Поканиха и определени медии на церемонията. Досега въпросите за това кой точно получава българско гражданство за особени заслуги или заради инвестиции, се отклоняват с аргумента, че това са лични данни. Сега би следвало всеки случай на даване на гражданство за заслуги би трябвало да бъде огласяван. Все пак заслугите са нещо хубаво и е добре да е публично известно какво властите приемат за особени заслуги, дали става думи за заслуги към обществото, или за заслуги към нечии интереси. Така ще можем ние да си правим изводите как работят институциите.

Наскоро се разбра, че за особени заслуги през последните 10 години гражданство са получили 142 чужденци, основно спортисти. В списъка няма лекари. В данните, предоставени на Mediapool, правосъдното министерство изрежда и видовете спорт: футбол; баскетбол; волейбол; бадминтон; биатлон; водна топка; бокс; борба; таекуондо; карате; вдигане на тежести; модерен петобой; мотоциклетизъм; тенис; тенис на маса; голф; ски; фигурно пързаляне; конен спорт; фехтовка; спортни танци; стрелба с лък; художествена гимнастика и кану-каяк. 

Има и чужденци, които са взели гражданство за особени заслуги в науката и културата - за запазване и популяризиране на българското културно-историческо и църковно наследство; запазване и популяризиране на българската култура и изкуство в чужбина; заслуги за разширяване на културните, икономически и образователни връзки между България и Корея; изграждане и възстановяване на исторически паметници и църковни обекти в България; заслуги в областта на науката – постигнати резултати на състезания и олимпиади; заслуги в областта на професионалния превод от български език; принос в областта на българската популярна музика, пеене и оперно изкуство, както и принос във филмовото производство. Гражданство е давано и за особени заслуги в областта на обществената, икономическата сфера и технологиите, гражданство по този ред са получили и хора, които се занимават с търговия и дистрибуция на висококачествени горива.

Още по-важно е да бъдат публични случаите на т.нар. златни паспорти - на кого се предоставя гражданство за инвестиции. Когато този процес тече на тъмно, се стига до абсурда да няма реални инвестиции. А ГЕРБ ревностно защитава златните паспорти. Въпреки че България е на ръба Европейската комисия да стартира наказателна процедура срещу нея по темата, тъй като българският паспорт дава свободен достъп до целия ЕС.

Ако обаче всеки г-н Х, който е получил гражданство за заслуги или заради инвестиции, стане публичен, както д-р Заргар, част от схемите за раздаване на паспорти ще бъдат пресечени. И точно това явно е проблемът на властите.

Здравният министър Костадин Ангелов да поиска иранецът д-р Абдулах Заргар да получи българско гражданство за заслуги. За това настояват с петиция стотици хора от Исперих. В момента д-р Заргар е управител на болницата в града. Той заема поста "до конкурс" от 2013 г.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата