Европейската комисия обяви поредна серия наказателни процедури срещу държави членки, които не спазват европейското законодателство. България е обект на седем "жълти картона" от Брюксел в различни области - околна среда, вътрешен пазар, транспорт, цифровизация.
Особено критично е положението с такса "смет". ЕК предупреждава, че ако не вземе спешни мерки, страната ни ще получи и червен картон - тоест ще бъде предадена на съд заради пълното незачитане на принципа "замърсителят плаща" при изчисляването на таксата за управление на отпадъците.
"За да се спази този принцип, първоначалният причинител на замърсяването или настоящите или предишните притежатели на отпадъците трябва да поемат разходите за тяхното управление, включително събирането, превозването, оползотворяването и обезвреждането", посочва ЕК.
У нас обаче все така се прилага старомодното таксуване, основано на данъчната оценка на имота, вместо да се отчита реално "произведеното" количество отпадъци. Така софтуерна фирма, обитаваща модерен офис, плаща прескъпо, макар че почти не създава боклук, а голяма фамилия, обитаваща стара къща, плаща ниски такси дори когато задръства контейнерите с всякакъв вид боклук - битови, строителни отпадъци, овехтели мебели, негодни електроуреди и т.н.
България вече многократно получава предупреждения, че трябва да сложи край на порочното таксуване, но явно нищо не е в състояние да стресне или засрами властите. Още през 2019 г. сравнително проучване разри печалната истина - България е единствената държава в ЕС, в която меродавна е данъчната оценка. През юли 2023 г. ЕК пак подсети София, че трябва да промени системата, така че таксите за всяко домакинство, фирма и ведомство да са съответни на разходите за "управление" на техните отпадъци. И тъй като промяна няма, сега два последно предупреждение - ако до два месеца България не вземе мерки за прилагане на "замърсителя плаща", Брюксел ще изпрати казуса в Съда на ЕС.
Дълга поредица правителства и парламенти отлагаха реформата за такса "смет", като се оправдаваха със съпротивата на местните власти и с нуждата от време за подготовка на новия начин на изчисляване. Истинската причина е, че промените може да предизвикат недоволство, защото за някои данъкоплатци таксата ще скочи значително. Със сигурност значение има и "ниският административен капацитет" на взимащите решенията.
Последният популистки порив бе на депутатите от ГЕРБ, които през септември настояха да се отложи за пореден път записаното в закона задължение от 1 януари 2025 г. всяка община да започне да прилага съвременен механизъм за адекватно измерване и таксуване на битовите отпадъци. Предложението бе прието и реформата се отложи за 2026 г.
Именно това отлагане доведе до сегашния ултиматум на Европейската комисия.