Медия без
политическа реклама

А в ГЕРБ колко опашки за късане има...

Местните партийни структури са идеална кримисреда и затова представители на най-разнообразни партии редовно попадат в хрониките на МВР

архив
И на скамейката на ГЕРБ се качва по някой гущер - колкото да притесни ръководството.

След ареста на Митьо Очите в истанбулски хотел, при който сред задържаните се озова съветникът от групата на БСП в Бургас Бенчо Бенчев, зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов каза, че се надява най-после "гущерът (разбирай БСП - бел. ред.) окончателно и наистина да си откъсне опашката". "Гущерът на ГЕРБ си е варан", отговори му Кирил Добрев от БСП.

Политиката у нас, и особено на местно ниво, отдавна се е превърнала в перфектната среда за отглеждане, изхранване и мимикрия на хора със сенчест бизнес. За връзките между хората във властта и представителите на ъндърграунда обикновено се разбира, когато бъде взривена кола и в багажника й се намерят компрометиращи снимки. Или когато човек с криминално минало бъде обявен за национално издирване и при ареста той се окаже в компанията на политици. Тогава става ясно например, че бившият шеф на полицията в Бургас е назначил за мениджър във фирмата си човека, който е разследвал в миналото и който е осъден. А в същото време дъщеря му и синът му заемат ключови постове в местния затвор и в полицията.

Да започнем от ГЕРБ, която от 10 години е на власт. Видни нейни представители са арестувани за най-различни престъпления. Обикновено

 

делата срещу тях се точат години наред,

 

докато обществото изобщо забрави за какъв скандал става дума. Например кмет, арестуван за трафик на дрога. Преди две години прокуратурата в Бургас съобщи, че кметът на котелското село Топузово Николай Попов е задържан на турската граница при опит да изнесе 24 кг амфетамини. Хапчетата се намирали в колата му. Пред съда адвокатът на задържания твърдял, че няма нищо общо с наркотика, но съдията го остави в ареста. Засега няма данни делото да е приключило и активистът на ГЕРБ да е оправдан или осъден.   

Сред управляващите имаше и втори кандидат за общинска длъжност, обвинен за наркотици. Отново за разпространение на амфетамини преди 7 г. полицията арестува Петко Чучулски, който преди това бе вписан на избираемо място в листата на ГЕРБ за общинските избори в Раковски. При специализирана операция в Пловдив униформените иззели над 350 г амфетамин. Първо те арестували по улиците трима мъже, заподозрени за търговия с наркотици. При разпитите станало ясно, че са купили стоката от човек в Стряма. Оказало се, че става дума за кандидата за общинар. В дома му и в лек автомобил били намерени амфетамин, електронна везна, мобилни телефони и пари. След ареста от ГЕРБ обявиха, че изключват активиста си от партията и че отношението към него е пример, че не разпъват чадър. По това дело също няма вести за окончателен резултат.   

Злоупотребите в местната власт

 

най-често са свързани с източване на еврофондове

 

Примерите в тази посока са много. Сред тях е случай от 2015 г., когато Нова телевизия излъчи разследване за бизнесмен от Червен бряг, организирал няколко регионални предизборни кампании на ГЕРБ. В репортажа се разказа как фирма печели обществена поръчка на Община Червен бряг за изграждане на екопътека срещу близо 1 млн. лв. За подизпълнител на проекта е избрано дружество на въпросния предприемач. Проверката показала, че камера за виртуална разходка по екопътеката е отчетена като разход от 30 000 лв. В специализираните сайтове същите устройства могат да се намерят от 280 до 800 евро. Кметът на Червен бряг заявява обаче, че

 

работата му не е да знае кое колко струва,

 

а да приеме готовия обект. След материала последици за бизнесмена не само няма, но той дори бе избран за общински съветник. Същата година той и синът му са задържани за отвличане и побой. Разбра се, че има сериозни съмнения, че полицията се е опитала да прикрие инцидента. От прокуратурата коментираха, че ако вината на двамата бъде доказана, те ще лежат в затвора от 10 до 20 г. Досега обаче няма информация да са осъдени.

И кметът на Септември Марин Рачев от ГЕРБ е обвиняем - за умишлена безстопанственост и неизгодна сделка. Бившият му съпартиец Лазар Влайков беше осъден на първа инстанция на 3 години и 4 месеца за немарливо съхранение на оръжието си, с което беше убит ресторантьор в с. Виноградец. 

Друг активист на ГЕРБ - бившият добрички депутат Живко Мартинов, е обвиняем за 6 престъпления, сред които изнудване на бизнесмен за 4 т суджук уж от името на премиера Бойко Борисов. 

Колкото до бургаските връзки на ГЕРБ - неговите хора са на страната на враговете на Митьо Очите и това лъсна преди две години. Тогава се разбра, че видни представители на МВР, заедно с прокурори и представители на Висшия съдебен съвет - изцяло лоялни на управляващите, са били на вечеря в Поморие в ресторанта на шефа на силовата групировка, която организира кървавата престрелка с Очите в заведение същата година. Да правим ли връзка между тогавашното събитие и сегашната съдба на Митьо Очите и антуража му?

При акция на ГДБОП м.г. общинският съветник от ГЕРБ в Свиленград Христо Минков пък бе задържан за трафик на мигранти. В ареста се оказаха общо 10 жители на града по подозрение в каналджийство. Минков е бивш кмет на Свиленград, след което става съветник от гражданската квота на ГЕРБ. След едно денонощие в ареста е пуснат, но зад решетките остава синът му. Срещу него и още трима души е повдигнато обвинение, че през лятото на 2017 г. групата е прихваната да

 

прекарва нелегално през българо-турската граница 44 иракчани

 

Това дело също не е приключило. 

За трафик на хора бе арестуван и активист на "Обединени патриоти". През юли м.г. координаторът в Костинброд Анелия Велева е задържана на магистрала "Тракия" по подозрение за трафик на мигранти. При рутинна проверка са арестувани шестима трафиканти с три коли. Клиентите им - петима нелегални мигранти, дали между 500 и 1000 евро за превоза до Сърбия. През септември Велева се призна за виновна и получи 3 г. условно с 5 г. изпитателен срок. Тя и петимата й съучастници трябва да платят и по 5000 лв. глоба. Жената спря да работи за партията.

Тази година прокуратурата успя да вкара за пет години зад решетките за лихварство бившия общински съветник от "Атака" в Силистра Живко Димов. Върховният касационен съд потвърди присъдата му. Той бе арестуван през 2011 г., докато още бе в Добричкия общински съвет. Димов бе осъден, че през периода 1998-2009 г. развивал незаконна дейност, като за обезпечение карал хора да ипотекират недвижими имоти, издавал записи на заповед и вземал вещи в залог. Обвинението успя да докаже приходи от тази дейност в размер на 107 000 лв. 

В "Атака" осъден е дори лидерът Волен Сидеров, който се призна за виновен за хулиганство по пет обвинения и получи общо наказание пробация за 2 г. и удръжка от заплатата. 

През май съдът остави в ареста

 

с обвинение за сводничество и склоняване към проституция

 

и кмета на село Тъжа. Цвятко Балабуров бе задържан заедно с още няколко души. Според прокуратурата групата действала в столичен бар, в който сервитьорките изпълнявали и сексуални поръчки. Момичетата били привличани чрез обяви във вестник и задържани чрез високолихвени кредити, отпускани им от работодателите. Кметът е обвиняван за сводничество и през 2013 г., но не е осъден. За първи път се явява на местните избори и през 2011 г. като кандидат на ГЕРБ, но остава втори. Следващите печели като кандидат на "Народен съюз". 

Пример за бруталност на партиен активист е делото срещу общинския съветник от ДПС в Плевен Методи Петков и срещу негови приятели. През март петима от сподвижниците на Петков се признаха за виновни и получиха между 4 и 2 г. и 9 месеца затвор. Две години по-рано те и Петков нападнали и пребили рибар за това, че лови незаконно риба в неохраняем язовир, който бил на "тяхна територия". Според обвинението Петков дори накарал обвиняемия да изяде една от уловените риби. Повече от шест години Методи Петков е подсъдим и по дело за търговия с влияние заедно с Димитър Аврамов, бивш депутат от ГЕРБ, а след това и от ДПС. 

Така че опашки за късане - бол! Мерак няма!