Медия без
политическа реклама

Гешев - апостолът на статуквото

Една дума на премиера беше достатъчна и новият главен прокурор напъди Корнелия Нинова. Ако мандатът му си личи от първите му дни, не ни чакат светли 7 години

Премиерът Бойко Борисов се оплака, че не може да се срещне с новия главен прокурор Иван Гешев за разлика от БСП лидера Корнелия Нинова. И Гешев веднага напъди Нинова, която щяла да му носи важни материали, свързани с водната криза в Перник. Обяснението на прокуратурата беше, че няма да влиза в политическите игри на т.нар. опозиция. Истинската причина е притеснението, че Борисов, който обича да е центърът на вниманието, изрази недоволство. Ако Гешев наистина нямаше намерение да участва в пиар политически кампании, от прокуратурата можеха да посъветват Нинова да им прати всички материали, вместо да ги носи на крака. Все пак тя не би трябвало да има специален достъп до Гешев, освен ако той не бъде изслушван в парламента. Но политиците открай време обичат да се снимат пред вратата с надпис "главен прокурор". И Гешев просто се подхлъзна по идеята да запише и той някоя точка активност срещу пернишкото безводие. Всъщност, ако традицията от Цацаров продължи, Гешев ще има среща с премиера всяка сряда. Така по-лесно ще може да докладва кои министри са отпаднали и кои са останали в разследването за водата.

В огледалния свят на Гешев главният прокурор може да бъде разследван без проблеми, всички негови подчинени са независими от него, Венецианската комисия е некомпетентна, президентът не знае какво иска, някакви зли грантаджии целят да унищожат прокуратурата. 

Това чухме от Гешев на церемонията по встъпването му в длъжност. Според него мненията на Венецианската комисия имат само морално въздействие и не са задължителни. Това са конституционни експерти, които не са много добре запознати със законодателството ни. Добре, че Гешев е запознат добре и може да им отговори на разбиващите критики към проекта за промени в НПК, които правосъдният министър рекламира като слагащи край на безконтролността на главния прокурор. Гешев обясни и че Венецианската комисия няма общо с органите на Европейския съюз. Само че

 

и Европейската комисия неведнъж е посочвала нуждата от реформа

 

в прокуратурата. А в последния й доклад в прав текст се казва, че "особено чувствителна тема е създаването на процедури, гарантиращи независимост на всички етапи от разследвания, при които са налице твърдения за неправомерни действия, извършени от главния прокурор, докато все още е на служба". Както и че България е поела ангажимент да изпълни препоръките на Венецианската комисия, свързани с проекта на Кирилов. Накратко препоръките на комисията са да се задраска проектът на правосъдния министър и да се подготви нов. Което правителството направи още по-нескопосано и на ръба на конституцията, измисляйки прокурор, "независим" от главния, при все че според основния закон всички обвинители са му подчинени.

Гешев може да започне демонстрацията на своята независимост, като образува поне проверка по твърденията на предшественика си Сотир Цацаров, че е участвал в схеми за търговия с най-висшите постове в системата. Същото признание след Цацаров направи и премиерът Борисов. Но засега нито един "независим" прокурор не се е впечатлил.

Но

 

Гешев знае, че ако се задейства, Цацаров може да отвърне на удара 

 

в новото си амплоа на шеф на антикорупционната комисия и да започне проверка на връзките между прокурора и основния свидетел по делото "Иванчева" – гордостта на спецпрокуратурата, ръководена от Гешев по време на акцията. БОЕЦ вече сезираха Гешев за Цацаров, както и Цацаров срещу Гешев. Сега очакваме да видим как ще реагират двамата и колко време тези проверки, защото такива трябва да започнат по сигнала, ще бъдат държани на трупчета, преди да бъдат прекратени.

Гешев отрича, че главният прокурор е недосегаем. Което автоматично го изважда от разговора за реформата. В който той и без друго не иска да участва. Каза го директно, обвинявайки президента, че е започнал консултации "за да установи дали има проблем". Президентът дефинира проблема, когато от втория път подписа указа за назначението на Гешев - отчетността на главния прокурор приключва с избора му. Този главен прокурор обаче приема като лична обида факта, че държавният глава отказа да го назначи от първия път.

Гешев смята още, че е обидно да се говори за независим прокурор, който да разследва главния при нужда, защото всички били независими. Сигурно затова независимо написаха еднотипни писма в негова подкрепа и независимо ги подписваха под строй и от страх.

Със стилистиката на корпулентните медии и Цацаров, който беше главно действащо лице по време на церемонията по смяната на караула в прокуратурата, и Гешев говориха за грантовете и политиката, в които се измервала тогата за някои съдии. Явно също като Цацаров

 

и Гешев ще има за врагове основно председателя на Върховния касационен съд

 

и Съюза на съдиите. Все критици на пороците в съдебната система, които прокуратурата яростно отрича.

Показателна беше и първата изява на Гешев като главен прокурор. Той не отиде да председателства Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, която заседаваше след клетвата му, а даде интервю за жълт сайт. Същият, който организира контрапротестите в негова защита, които да се противопоставят на гражданската опозиция срещу избора му. Вероятно Гешев знае, че може да дърпа конците във Висшия съдебен съвет и дистанционно. Мнозинството от членовете му са свикнали да работят на принципа "каквото каже главният". Вече 2 години съветът прави всичко друго, но не и да осигурява и отстоява независимостта на съдебната власт, както му повелява законът. С всеки следващ персонален състав ситуацията се влошава, вътрешната опозиция става все по-рехава и тиха, подчинението на изпълнителната власт - все по-видимо. Затова и признанието на Сотир Цацаров в ролята му на главен прокурор, че е участвал в схеми за търговия с висши постове в системата, не предизвикаха реакцията на съвета. Сега ще станем свидетели как

 

новият главен прокурор ще стане най-важният човек

 

в кадровия орган, който ще го направлява. В следващите 3 години няма да видим адекватна реакция на нито един скандал в съдебната система, нито дори симулиран опит да се пресекат порочните зависимости в нея. После мнозинството от същите тези хора ще се върне в съдебната власт, при това на по-високи позиции, за да продължи да "правораздава".

Гешев уж твърди, че няма проблем да бъде критикуван, но след Филчев и Цацаров, сега и той демонстрира открито кои медии и журналисти не са му симпатични. Така че можем да очакваме пиар публикации и дитирамби за прокуратурата на някои места. А неудобните въпроси ще бъдат отклонявани, точно както досега. И задаващите ги ще бъдат обвинявани, че дестабилизират системата.

Васил Левски е любимият герой на новия главен прокурор Иван Гешев. Иронията е, че Апостолът на свободата Левски е бил революционер, а Гешев е продукт на статуквото. Той е деволюционер, макар и да се разхожда с револвер.

Дела трябват, а не думи. С тази мисъл на Левски встъпи в длъжност Гешев. Като му слушаме думите и гледаме първите му действия, перспективата изглежда доста стряскаща. В следващите 7 години той ще заема най-овластения пост в държавата и на практика ще може да контролира всеки друг от държавния апарат, от бизнеса, от неправителствения сектор, от обществото. И никой няма да може да му потърси отговорност нито за действията, нито за бездействията му.

 

Още по темата