Медия без
политическа реклама

Хотелите трябва да имат на вратата надпис "Стойте си вкъщи"

Червени точки в стаите ще показват на госта кои са местата, които не бива да пипа, смята експертът Румен Драганов

- Г-н Драганов, министърът на туризма Николина Ангелкова обяви, че след 13 май пада забраната за вътрешния туризъм в страната. Какво мислите за идеята българите да бъдат насърчавани да почиват това лято в българските курорти, като държавата покрива почивката им с ваучери за определена сума?

- За съжаление, вносителите на това предложение - ВМРО и НФСБ, нямат никаква идея кой и как ще ги раздава тези ваучери. Как ще изглеждат те, кой ще ги печата, под какви номера, кой ще ги раздава, кой ще ги отчита - няма отговори. А е нужна сериозна организация, става дума за много милиони левове. 

Според мен трябва да се разшири обхватът на Наредба № 7, която урежда ваучерите за храна. Има 11 фирми, които емитират и работят с такива ваучери. Може пак те да издават и ваучери за туризъм, които чрез работодателите да стигат до работещите.

И понеже искат държавата да плати за тези ваучери, тя може да създаде фонд, от който парите ще се превеждат на фирмите-оператори на ваучери. От ВМРО и НДСБ твърдят, че правителството е склонно да задели 250-350 млн. лв. - горе-долу колкото е годишната квота за ваучери за храна. Хотелите познават много добре ваучерите за храна, защото те се ползват и в ресторантите им. Няма никакъв проблем, когато туристът пристигне в хотела, да представи ваучера си за почивка, а после хотелът да го изпрати на фирмата-оператор и в рамките на няколко дни да си получи парите.

Ваучерите за храна в момента са много силно контролирани чрез Наредба № 7, тъй като върху тези суми нито работодателят, нито работникът дължат данъци и осигуровки. Контролът върху ваучерите за почивка също трябва да е силен, за да няма корупционни практики. Представете си някой близък до властта да вземе един кочан ваучери и ги осребри чрез някой хотел за мними почиващи.

Вероятно за мнозина предложението звучи популистки, но погледнете държавните ведомства: Министерският съвет, Народното събрание, отделните министерства - всички те си имат почивни станции, където техните служители ходят на почивка и ядат евтини кюфрета. Това е дискриминация. Излиза, че тези, които вече си имат евтина почивка, не дават на останалите.

- В условията на коронавирус как обаче ще функционират хотелите? Вие предупредихте тези дни за опасност от лавина съдебни дела срещу хотелиери в случай, че има заразени туристи. 

- Хотелите и сега работят - над 6000 хотела работят в България. След като отвориха, макар и частично, ресторантите и заведенията, какъв е проблемът хотелите да посрещат туристи? Те обаче трябва да сложат по един голям надпис на вратата си "Стойте си вкъщи" или "Stay home" - това, което го пише навсякъде по света. И отдолу да предупредят: "Ако влезете в моя хотел, това е ваша отговорност. Аз не ви карам насила и не е моя отговорност". Затова, ако искате, може да си сложите маска, гащеризон, очила и т.н."

- Не звучи никак гостоприемно хотелиер да посреща гостите си по този начин. Кой ще отседне в този хотел?

- Как кой?! Нали видяхте - те им казват: "Не излизайте от София, защото ще разнесете заразата", и хванаха 20 000 с фалшиви декларации. Само забранете на българите да ходят на море, и вижте как ще измислят 20 000 бележки, че работят на морето. В крайна сметка, когато пресичате прага на собствеността, наричана хотел, трябва да знаете, че той има свои правила. Хотелиерите трябва да ги качат на сайта си тези правила, да ги включат в хотелската политика и ясно да кажат: "Не приемам оплаквания с произход коронавирус". И тогава, ако се стигне до съда, да е ясно, че туристът е приел тези условия. Имайте предвид, че туристите не са само красиви, усмихнати и добронамерени. Има големи мошеници. Заради такива проблеми Испания за две години бе затворила за британски туристи. 

- Министерство на туризма предлага туристите да подписват декларация за пътуване и почивка на собствен риск. Какво смятате за нея?

- Не става тази декларация. Първо, на какъв език ще бъде тя за чуждестранните туристи - на унгарски, румънски, италиански, английски, немски? Защото, ако се съдим с някого, ние се съдим на езика, на който сме подписали договора и на който се говори в съответния съд. Аз не мога да накарам англичанин да подпише декларация на български, защото, ако се стигне до съд, това ще е английски съд. Някой знае ли изобщо каква е английската правна система и как се съдим в Англия? Хора, които хал хабер си нямат от туризъм, искат да правят декларация. Искат някой да подпише празен, бял лист. Вие като влизате в ресторант, подписвате ли договор на вратата? 

Заведенията и хотелите трябва да гледат на всеки туристи като на потенциален носител на зараза, както и той - на тях. И всеки да спазва мерки за безопасност. Какво трябва да направят хотелите? Като влезете в хотелската стая, трябва да имате червени точки, залепени върху ключа, бравата, лампата, дистанционното, вратата на хладилника - местата, които евентуално друг е допирал. Тези точки трябва да ги пипате с ръкавица, да ги дезинфекцирате с кърпичка със спирт. 

- Т.е. туристът трябва сам да се погрижи да дезинфекцира?

- Да, ангажимент на туриста е. Хотелиерът преди това трябва да е махнал списания, папки, всичко, което може при пипане да принесе зараза. И да предупреди, че местата с червена точка, преди да се пипнат, трябва да се бършат. 

- Така ли смятате, че ще действат хотелиерите оттук нататък?

- Хотелите са в конкуренция - ако искат, ще слагат точки, ако искат, няма да слагат. Всеки хотел си изработва правилата. Защото утре съдът ще пита: а вие сложихте ли червени точки във вашата стая? И да може да каже: аз съм назначил мениджър по коронавируса и съм спазил правилата. 

- Мениджър по коронависурса? Това ли е най-новата позиция в хотелите?

- Абсолютно. Той е длъжен да имплементира всички новости по отношение на законодателството в страната, европейското законодателство, изискванията на СЗО. Дори и с Българския туристически съюз тези дни водихме разговори как да организират по хижите кой да изпълнява тези функции. Ако хижарят е един, той ще мери своята температура всеки ден, ако киха или кашля, няма да приеме никой, ще се обади на лекар. 

- Ще стане ли задължително изискването да се мери температурата на гостите в хотела?

- Казва се - където е възможно. Защото може да имате апликация и да кажете на гостите си да влязат в приложението и всеки ден да посочват своята температура. Така работят вече много хотели по света.

- Гърция ще въведе здравни паспорти за чуждите туристи. Това възможно ли е у нас?

- И ние имаме т.нар. жълта карта, в която, ако тръгнете за някои държави по света, трябва да е написано, че сте си направили определени имунизации. За Занзибар например трябва да се имунизирате срещу хепатит А и Б. В същата тази карта се добавя едно изречение - "тест за антитела". 

Ние очакваме да видим какво ще гласи заповедта на министрите на здравеопазването и на туризма тази седмица. Те са длъжни да дадат такава национална политика, защото туроператорите ще искат да видят дали мерките на всеки отделен хотел са съобразени с политиката на държавата. Но в мерките на хотела заради конкуренцията с другите хотели се изисква изобретателност. Т.е. хотелиерите ще надграждат над мерките на държавата. Защото СЗО  препоръчва най-общо: "Спазвайте дистанция", "Мийте си ръцете", "Не се пипайте по носа". А хотелиерът може да каже: "Давам безплатни ръкавици на туристите" или "Персоналът сменя ръкавиците на всеки час". Каквото и да напише държавата, англичанинът ще съди хотела. И в съда ще питат хотела какви правила е написал, а не какво е написало министерството.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

туризъм, Румен Драганов