Зачестилите случаи на брутално сексуално насилие в Индия разпалиха широк дебат за безопасността на жените в тази страна. Заради високото обществено недоволство индийското правителство бе принудено да затегне законите срещу сексуалното посегателство и трафика на хора. Мерките са насочени към повишаване на сигурността на жените - както на публичните места, така и у дома. Експертите обаче смятат, че тези мерки не са донесли желаната промяна. Това става ясно от анкета на фондацията „Томсън Ройтерс“, в която са се включили 550 академици, здравни работници, политици и представители на неправителствения сектор. Анкетираните са определили Индия като най-опасната държава за жени в света заради високия риск от сексуално насилие, принудителен труд, насилствени бракове и сексуално робство. На второ и трето място експертите са поставили Афганистан и Сирия. Преди 7 години Индия заемаше четвъртото място в тази класация. Сред първите 10 страни в нея девет са от Азия, Близкия изток и Африка. Единствената западна държава в топ 10 са САЩ. Анкетираните са преценили, че САЩ са сред страните, където рискът от сексуално насилие, сексуален тормоз и склоняване към секс е най-висок и са я поставили на 10-а позиция.
„Не знам дали е правилно да се твърди, че Индия е най-опасна.
Сексуалното насилие над жени е световен проблем
Не можем да го решим с едно допитване. Но да, Индия трябва да приеме факта, че не се справя с проблема“, заяви пред "Дойче веле" Кавита Кришнан от Асоциацията на индийските прогресивни жени. Кришнан също е участвала в допитването. Според нея много хора в Индия приемат сексуалното насилие и дискриминацията срещу жените като нещо нормално. В същото време държавата прави малко, за да промени това мислене. Почти всеки ден индийските медии поместват информация за нови случаи на насилие, побой и изнасилване на млади момичета. Подобни инциденти се случват както в големите градове, така и в малките населени места. Престъпленията стават все по-ужасяващи, а жертвите - на все по-млада възраст.
„Трафикът и сексуалното посегателство над деца излизат извън контрол. Шокирани сме от бруталността на тези престъпления", заяви правозащитникът Суипна Мазумдар. Въпреки че Индия въведе по-сурови присъди за сексуално посегателство и прие смъртното наказание за изнасилване на деца под 12-годишна възраст, случаите на насилие зачестяват, като по последни данни изнасилванията
са се увеличили с 12-15%
През 2016 г. те са били близо 40 000. „Хората казват, че строгите закони са достатъчни за промяна. Но те трябва да бъдат прилагани по-ефективно“, смята адвокатката Сийма Мисра. "Инциденти като неотдавнашното групово изнасилване на 8-годишно мюсюлманско момиче от град Катуа показват, че Индия не може да защити жените си. Трябва да премислим действията си и да работим заедно, за да направим страната по-безопасна“, смята Гийта Намбисан, директор на организация за закрила на жените.
Друг голям проблем в Индия е линчуването на напълно невинни хора. Броят на подобни престъпления напоследък расте - заради фалшиви новини и слухове, разпространявани чрез мобилни приложения като WhatsApp, пише в."Ди Велт". Действията се развиват винаги по един и същи начин. Най-напред в WhatsApp се разпространява слухът, че из региона се движат хора, които отвличат деца. След това разгневената тълпа напада различни непознати и напълно невинни мъже и жени, нарочени от местните хора като похитители. В много случаи жертвите биват пребивани до смърт. Последният случай на подобен линч е от щата Гуярат, където бяха пребити четири жени, едната от които почина в болница вследствие на нараняванията. Сходен случай имаше и в щата Махаращра, където почти по същото време петима млади мъже бяха убити от агресивна тълпа, която дори полицията не успя да овладее. Някои от извършителите междувременно бяха заловени.
Вътрешният министър на щата Махаращра заяви по индийската телевизия, че
участниците в подобни линчове ще бъдат сурово наказвани
"Призовавам цялото население да не вярва на всичко, което се разпространява в социалните мрежи, заяви той. При съмнение информирайте полицията, саморазправата се наказва от закона. Онези, които разпространяват слухове, също ще бъдат наказвани", каза министърът. Новата серия от линчове и убийства явно е предизвикана от едно пакистанско видео за похищения на деца. По WhatsApp обаче беше показан само един кадър от цялото видео, показващ мотоциклетист, който напада и отвлича малко дете. Индийската полиция междувременно е пуснала коли с високоговорители, които обикалят по селата и градовете и предупреждават за наличието на фалшиви новини, които се разпространяват в социалните мрежи.
Според съобщения в медиите само м.г. в Индия е имало най-малко 22 подобни случая. Комуникацията чрез различни мобилни приложения като WhatsApp е изключително популярна в Индия – страна, в която има над един милиард потребители на смартфони. Най-малко 200 000 индийци са регистрирани в WhatsApp. То разпространява новините светкавично – за съжаление и онези, които са изцяло безпочвени.
Индийското правителство заплашва да въведе смъртното наказание за изнасилвачи на деца, което обаче не може да реши проблема, коментира в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг". От години изнасилванията са болна тема за Индия. А правителството винаги е реагирало трескаво и на парче - и винаги със затягане на законодателството. Друго очевидно не може да измисли. Явно управляващите не смятат, че в случая могат да помогнат например мерки, които да доведат до така необходимата промяна на обществения климат в Индия. По същия начин и новата проява от властите няма да донесе нищо. Защото даже и в Индия мнозина се съмняват, че смъртното наказание може да има възпиращ ефект. И как ли да има, след като видяхме как след последния подобен случай - ужасяващото изнасилване на 8-годишно дете, завършило с неговото убийство - дори представители на управляващата партия се опитаха да осуетят осъждането на извършителя. Хората просто не могат да се отнасят така с други хора. И тук няма място за никакви културни отстъпки или аванси. Нито в Индия, нито където и да е било другаде. И докато едно правителство не изрече това ясно на глас, може да заплашва колкото си иска. И с каквото си иска. Но проблемът си остава.