Медия без
политическа реклама

Борисов и Пеевски поискаха засилен надзор над европарите

Няма да се занимаваме с конкретни фирми в парламента, твърдят политиците

28 Септ. 2023
Водачът на ГЕРБ се усъмни, че ПП разпределя пари на близки до формацията фирми.
Илияна Димитрова
Водачът на ГЕРБ се усъмни, че ПП разпределя пари на близки до формацията фирми.

ГЕРБ-СДС и ДПС ще предложат да се създаде парламентарна комисия, която да контролира разпределението на средствата, получавани от ЕС. За това съобщиха един след друг тази сутрин лидерът на герберите Бойко Борисов и водещият депутат от движението Делян Пеевски. Двамата са разговаряли с премиера Николай Денков по темата.

В Народното събрание вече съществува подобен орган – подкомисия за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Тя действа към Комисията по въпросите на ЕС, Шенгенското пространство и Еврозоната. От думите на Борисов се разбра, че статутът й ще се повиши - ще стане редовна парламентарна комисия. Малко по-късно в деловодството на Народното събрание беше внесено предложение в този смисъл, подписано от Борисов и Пеевски, както и от съпредседателя на ПП-ДБ Атанас Атанасов.

Повод за идеята станаха плановете на правителството за разпределение на средствата, които ЕС отпуска за инвестиции в нови бизнеси, които да осигурят заетост във въгледобивните райони. Снощи депутати от ГЕРБ-СДС обявиха на извънредна пресконференция списък с компании, които ще получат средства по инвестиционни проекти, и намекнаха, че някои от тях са близки до „Продължаваме промяната“. "Правителството се готви да раздаде 1.706 млрд евро на фирми, които никой не знае кои са, откъде дойдоха, участвали ли са изобщо в търг, как са избрани", каза тогава председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев. Той даде пример с фирма, регистрирана в Люксембург, която ще получи 180 млн. евро, за да построи фотоволтачен парк на територията на мините. Друга фирма щяла да получи 450 млн. евро, за която също не се знаело каква е. "Това са европейски пари, които се харчат със стотици милиони за произволно избрани фирми", твърди Добрев.

Премиерът Николай Денков отвърна днес, че това са спекулации, и става въпрос за фирми, които са заявили готовност за инвестиции във въглищните райони, като евентуално могат да получат съфинансиране от държавата.

Тази сутрин Борисов съобщи пред парламентарните журналисти, че е разговарял с Денков по случая. За такъв разговор по-късно потвърди и Пеевски, който също е участвал в срещата. Както съпартийците му снощи, той също каза, че има списък с фирми, които смята за много близки до управляващите. Другото, което го смутило, е, че правителството говори за "формален процес на избор и оценка". Според Борисов тези думи трябва да се махнат, тъй като става дума за средства в размер на близо 3 млрд. лв. и не бива оценката да бъде формална. В същия смисъл говори и Пеевски.

Борисов се изрази по-меко от колегите си снощи - според него става въпрос за "неволно допуснати грешки" от страна на правителството. Той изрази надежда, че на заседанието на кабинета този петък въпросът ще бъде уреден. "За да няма мнителност и напрежение, разговарях с тях и се надявам в петък всичко да приключи", обобщи водачът на герберите.

От ГЕРБ-СДС и ДПС смятат, че новата комисия трябва да преглежда всичко, свързано с еврофинансирането. Въпросната комисия ще провери и проектите, за които се развълнуваха политиците снощи. Пеевски обаче твърди, че парламентът няма да се занимава с конкретни фирми, а ще обсъжда по какви критерии да се разпределят прозрачно парите. "Според нас с тези компании, които са само някакъв вариант, не се решава нищо. Затова сега се запознаваме с нещата, ще вземем експертни мнения как точно ще се реши проблемът на региона", обясни неясно той.

Радослав Рибарски от ПП-ДБ обясни, че изискване на Европейската комисия е да се запитат големи компании, които могат да гарантират значителна и дълготрайна заетост.

По темата се обади и водачът на БСП Корнелия Нинова, която обяви, че управляващите използват парите по Плана за възстановяване и устойчивост като „средство за лично забогатяване и облагодетелстване на обръч от фирми“.

СТАБИЛНОСТТА НА НЕКОАЛИЦИЯТА

"Аз мисля, че подобно управление е уникално в света. Уникално! Без коалиция, с некоалиция, а в същото време удържайки на толкова яростни атаки!" Така ентусиазирано описа управлението на страната Борисов пред журналистите. Той увери, че с другите политически лидери и с членовете на кабинета са в постоянен контакт и разговарят по изникващите проблеми и въпроси.

По думите му, той няма да иска промени в кабинета след местните избори. Такива ще се случат, когато дойде време за ротацията на премиерите следващата година. Тогава ще се прецени и кои от министрите ще запазят постовете си и кои ще бъдат сменени.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата