Медия без
политическа реклама

Миньори и енергетици не отидоха на срещата с премиера Денков

''Който иска да преговаря, да дойде на място'', заяви лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов

01 Окт. 2023Обновена
БГНЕС

Не се състоя срещата, която премиерът Николай Денков искаше да организира днес в Министерския съвет от 16 часа с протестиращите миньори и енергетици.

''Не са изключени и ефективни стачни действия на миньори и енергетици'', заяви лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов след срещата си с протестиращите енергетици на магистрала "Тракия". Никой от техния синдикат не се отзова на поканата на премиера Николай Денков за среща в Министерския съвет. Манолов заяви, че, който иска да преговаря, трябва да дойде на място при протестиращите. От КНСБ също излязоха със своя позиция, че няма да отидат на срещата при премиера. 

''Имаме реални факти и прогнози, а не политически измислици. За да има съгласие, трябва да има разговор, за да бъде чут всеки и да се намери най-доброто решение. Това заяви премиерът Николай Денков, след като среща между него и енергетиците не се състоя'', предаде репортер на БГНЕС. ''Днес поканихме синдикалните организации, те засега отказват да дойдат. Така няма да решим проблемите в енергетиката, всички трябва да са готови за откровен разговор. Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове'', подчерта Денков. 

Протестиращите енергетици решиха, че няма отворят прохода Хаинбоаз за преминаване на леки автомобили и днес и утре преди обяд. По-рано днес бе обявено, че трафикът на автомобили и камиони до 12 тона ще бъде пуснат днес до 20 ч. и утре преди обяд от 4 ч. сутринта до 10 ч. Енергетиците, обаче, промениха своето решение. 

КАКВО СЕ СЛУЧИ ПО-РАНО?

Работещите в мините и ТЕЦ "Марица изток 2" се обявиха срещу териториалните планове за справедлив преход на въглищните райони, които засягат плановете на правителството каква икономика да се развива там след затварянето на мините и ТЕЦ-овете. Кабинетът одобри плановете в петък и ги изпрати на Европейската комисия в Брюксел, откъдето очакваме финансова помощ за енергийния преход.

Денков покани днес лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа", и представители на синдикати в сектора. Вчера обаче, след преговори с министъра на енергетиката Румен Радев, синдикални лидери обявиха, че няма да се отзоват на поканата на премиера. И днес протестиращите заплашват, че няма да преговарят с управляващите, докато не получат обещание, че правителството ще преразгледа плановете.

ОБВИНЕНИЯ И ОБЯСНЕНИЯ

Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите в кампанията си за местни избори. За това призовава премиерът Николай Денков, който днес е разговарял на тази тема и с политически лидери. Той се обяви против разпространяваната дезинформация, даването на неизпълними обещания и умишленото ескалиране на напрежението, съобщиха от правителствената пресслужба.

Председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви пред БНР, че засега не забелязва промяна в позицията на протестиращите. Според него да се води този разговор постфактум, след като плановете вече са изпратени, е нелепо. „Това, което сега на нас ни се предлага, е: вземете едни дребни пари и съсипете това, което имате“, обяви синдикалистът. По думите му, никой не знае какво управляващите са предали в Брюксел.

От ГЕРБ продължиха да използват случая, за да атакуват кабинета и ПП. Делян Добрев - шефът на парламентарната енергийна комисия, припомни обвиненията си към финансовия министър Асен Василев, че се е съгласил миналата година в Брюксел да се съкратят с 40 процента вредните емисии за България. Това, според Добрев, означава драстично да намали и работата на българските ТЕЦ-ове, което е предопределило предстоящото им затваряне.

Зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов изтъкна, че териториалните планове не поемат ангажименти за затваряне нито на въглищните мини, нито на ТЕЦ-овете. Той увери, че българската енергийна система ще разчита на тези мощности до 2038 г. „В определен минимален състав те трябва да останат достатъчно дълго в работа, за да могат да бъдат заместени във времето от други енергийни мощности“, заяви той пред националното радио.

А депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски напомни пред БНР, че останалите страни в ЕС с въглищна енергетика отдавна вече са подали своите териториални планове и се опитват да се адаптират към политиката на съюза за декарбонизация на Стария континент. В същото време, България е чакала буквално последния възможен, за да подаде с голямо напрежение своите планове. "Плановете са ресурс, от който България трябва да се възползва. Иначе оставаме сами да се борим с дългосрочните последици от зелената сделка (планът на ЕК да се ликвидират вредните емисии в Европа до средата на века - бел.ред.)", изтъкна Рибарски.

ПЪТНИ БЛОКАДИ

Междувременно, недоволните миньори и енергетици продължават да блокират автомагистрала "Тракия", Подбалканския път в района на Гурково и Прохода на републиката, съобщи БНР.

Заради блокадите в района на Стара Загора са въведени следните обходни маршрути: за пътуващите по магистрала "Тракия" той е от пътен възел "Нова Загора" по пътя към Нова Загора - Сливен до пътен възел "Свобода"; за пътуващите по път Казанлък - Стара Загора: за гр. Стара Загора - през с. Памукчии, с. Християново, Калояновско шосе; от Стара Загора в посока Казанлък - по пътя Стара Загора - Нова Загора - Сливен, бул. "Калояновско шосе, с. Християново, с. Памукчии. Повече информация е налична на интернет страницата на агенция "Пътна инфраструктура".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата