Медия без
политическа реклама

Кметът на Мадан се уреди с по-висока заплата от Фандъкова

Новият ред за определяне на кметските възнаграждения води до големи изкривявания по общини

01 Март 2020
Кметове на заседание на Националното сдружение на общините в България. От началото на 2019 г. заплатите им могат да са равни на министерската.
Илияна Кирилова
Кметове на заседание на Националното сдружение на общините в България. От началото на 2019 г. заплатите им могат да са равни на министерската.

Новият ред за определяне на кметските заплати, влязъл в сила от 2019 г., доведе до пълен разгул на някои места. Има общини, които в рамките на една година са гласували на два пъти рязък скок в заплащането - веднъж с влизането в сила на новите правила, и втори път - след местните изори. Така се стига да абсурди кметовете на малки общини да взимат много по-високи заплати от своите колеги в сложни за управление големи градове. Това показа проверка на "Сега".

През януари 2019 г. правителството промени реда за определяне на кметските възнаграждения, като сложи едно изискване - заплатите на градоначалниците да не надхвърлят тези на министрите. С нарастването на средната заплата в обществения сектор, отчетено през декември, този максимум ще стигне през април сумата от 5522 лв. Къде са най-наглите кметски възнаграждения? 

 

Размерът на общината няма значение 

 

Факт е, че дълго време таванът на кметските заплати бе замразен за разлика от възнагражденията на президент, премиер, депутати и министри, които се определят на базата на средната заплата в обществения сектор. Така, докато възнагражденията на едни ръководни органи в последните години чувствително растат, при кметовете няма мърдане от 2012 г. В края на 2018 г. правителството реши да сложи край на тази несправедливост, като постанови, че кметските заплати ще се съизмерват с министерските, като единственото изискване е да не ги надхвърлят. 

Беше ясно, че този опростен ред ще доведе до големи изкривявания сред общините. До въвеждането на тези правила кметските заплати зависеха от размера на съответната община и бяха достатъчно разслоени. За София например таванът бе 3100 лв., за големите градове като Пловдив, Варна, Бургас - 2700 лв., за по-малките - надолу по скалата в зависимост от броя на жителите. Премахването на тази зависимост води до поредица от абсурди. 

 

В големите градове - сиромахомилство 

 

По традиция в големите градове не дават нормални заплати, за да няма недоволство. 2900 лв. е възнаграждението на кмета на столицата Йорданка Фандъкова. Години наред нейната заплата не е помръдвала и се е движила под максимума, позволен от закона. Пловдивският кмет Здравко Здравков е направо за ожалване - разписва се под 1500 лв. брутна заплата и отказва да я вдигне. Близка като размер е и основната заплата на кмета на Варна - според пресцентъра на общината основното му възнаграждение е 1661 лв. Общинският съвет в Бургас реши, че считано от 1 януари основната заплата на кмета става 1980 лв.

С тези възнаграждения кметовете на най-големите градове у нас направо дишат праха на някои свои колеги в далеч по-малки населени места. Сред тях ярко изпъква кметът на Мадан Фахри Молайсенов от ДПС, който след местните избори получи максимално високото възнаграждение по закон. Общинският съвет на Мадан побърза да гласува на Молайсенов основна месечна работна заплата в размер на 4600 лв., при това незабавно - считано от 28 октомври 2019 г. В интервю пред bTV кметът обясни, че никой не е възразил и че е открил сметка "Отвори сърцето си за нуждаещите се", в която щял да превежда половината си заплата. Молайсенов е избран на първи тур с внушителните 88% от гласовете. По данни на НСИ в община Мадан живеят 12 276 души. За сравнение, в община Смолян населението е 41 452 души, а заплата на кмета е определена на 2900 лв.

Нивото от 4000 лв. е надхвърлено и в някои морски общини. Кметската заплата в Несебър още от януари 2019 г. бе завишена на 4200 лв. Няма данни възнаграждението да е намалено. Несебър нашумя за последно, когато прокуратурата арестува настоящия кмет Николай Димитров заради разследване на схема за купуване на гласове. В началото на тази година специализираният съд отказа да го отстрани от длъжност, но прокуратурата обжалва.

Висока заплата има от януари 2020 г. и кметът на Царево. Неговата заплата ще стане още по-висока през април, защото това е една от общините, в които възнаграждението на кмета не се определя в абсолютен размер, а като процент (76,51%)  от максимално позволеното. Към момента на гласуване на предложението министерската заплата е била изчислена на 4600 лв. и затова от общинския съвет са съобщили, че заплатата на кмета става 3519 лв. При министерска заплата от 5522 лв., каквато се очаква от април, възнаграждението на кмета ще стане 4224 лв. Връзването на кметската заплата с министерската като процентно съотношение е хитър ход, който спестява на общинския съвет прегласуване при всеки ръст във възнагражденията на министрите и гарантира на кмета плавно и безпроблемно движение нагоре, без постоянни пререкания в съвета. Решението на общинския съвет в Царево не е минало гладко, става ясно от протокола, но възраженията тук не са довели до резултат. "Надявах се въпросната докладна да бъде изтеглена, но явно надеждата просто и тя се изчерпа. Сумата, заложена в докладната, е брутално висока. Ясно е, че законът позволява, но морално ли е", попитал съветникът от "Гергьовден" Емил Пейчев, който е бил остро атакуван след това.

Още в началото на 2019 г. заплатата на тогавашния кмет на Созопол Панайот Рейзи бе увеличена от 2400 на 3500 лв. На 2990 лв. е определена и заплатата на кмета на Бяла. 

Проверката в базата данни с решения на общинските съвети показва, че за по-големите градове, управлявани от кметове на ДПС, типичното ниво на заплатата е около 3000 лв. Заплатата на кмета на Кърджали е определена на 3000 лв., на Джебел - 2980 лв., на Рудозем - 2950 лв.

При ГЕРБ най-силно се прочу кметът на малката и бедна община Ружинци Александър Александров, който ще взима 3400 лв. заплата. За сравнение - заплатата на кмета в община Видин от началото на 2019 г. е 2860 лв.

Колко нагли са тези заплати показва статистиката на НСИ за средните месечни заплати по области. За последното тримесечие на 2019 г. средната заплата във Видин е била 852 лв. Простата сметка показва, че кметът на Ружинци взима 4 пъти повече от средното в областта. Видин е районът с най-ниски заплати (заедно с Благоевград) и най-висока безработица у нас - 19,9%, според последните налични годишни данни - за 2018 г. Можем само да гадаем каква точно е средната заплата и каква безработицата в самото Ружинци, в което живеят 4374 души. 

 

По места - двоен скок за година 

 

Въвеждането на новите правила от началото на 2019 г. и последвалите през есента местни избори са дали повод на някои общини да гласуват на два пъти увеличение на кметските заплати. Така заплатата на кмета на Свищов в началото на 2019 г. е вдигната от 2000 на 2400 лв., а през есента на 3000 лв. На два пъти е пораснала, при това стръмно, и заплатата на кмета на Козлодуй. Възнаграждението на кмета тук е било вдигнато с 10% от април и с това е станало 2640 лв., за да бъде повторно увеличено през есента на 3500 лв. От май заплатата на кмета на община Враца е увеличена със 700 лв. до 2400 лв., и втори път - на 3400 лв., считано от 1 януари 2020 г. 

 

------------------------------

ДОБАВКАТА ЗА ПРОСЛУЖЕНО ВРЕМЕ

В общините се прилага разнопосочна практика по отношение на добавката за прослужено време, показа проверката на "Сега". В Царево например в рамките на дебата за ръста на заплатата на кмета съветничката от ГЕРБ Стела Кюмюрджиева развива тезата, че върху кметските заплати не се начислява клас прослужено време. В други общини обаче при ръста на заплатите има изричен текст, в който е уточнено начисляването на класа. В решението, с което е вдигната заплатата на кмета на Бургас, пише изрично, че към заплатата се начислява допълнително месечно възнаграждение за придобит стаж и професионален опит, в размер на 1% от основното възнаграждение. Толкова е и в Доспат, Смолян, Козлодуй. Не е ясно на какъв принцип се определя придобитият стаж и дали и тук важи изискването да се зачита само сходен трудов опит. Така кметове, които са първи мандат, не би следвало да получават добавка, ако не са изпълнявали длъжност в общинската администрация например. При депутатите, които също са изборна длъжност, има изричен текст, в който се казва, че времето в НС се приравнява на стаж по професията. От Столичната община отказаха конкретика как се начислява стажа при кметската заплата на Фандъкова, като само обявиха, че това става по Кодекса на труда. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

кметове, заплати

Още по темата