Медия без
политическа реклама

Кога няма да оцелее Беър Грилс? Като си види сметката за парно

Като си види сметката за парно

"Топлофикация София" има спешна нужда от кризисен пиар. Или от нов собственик.
Снимка: БГНЕС
"Топлофикация София" има спешна нужда от кризисен пиар. Или от нов собственик.

Когато преди време някой пусна вица, че най-голямото предизвикателство за Беър Грилс ще бъде да оцелее, след като получи сметката си от "Топлофикация", първоначално беше смешно. После стана тъжно, защото дори зевзеците спряха да се шегуват с услугите на столичното общинско дружество. Сметките си останаха написани на санскрит, а потребителите са все така принудени да ги плащат - дори без да са поискали услугата, от която на практика не могат да се откажат.

Вместо от дружеството, общината или дори от Министерството на енергетиката да се опитат да "преведат" фактурите на ясен и разбираем език и така поне отчасти да тушират напрежението, се реши да бъде създадена изцяло нова наредба за отношенията топлофикация - клиент, която влезе в сила от началото на октомври и вещае единствено нови съседски войни. Засега напрежение няма заради топлата есен. Но проблемът ще се изостри в момента, в който бъде обявено началото на отоплителния сезон. Защото с новата наредба не се променя почти нищо, освен начина, по който ще се определя размерът на прословутата сградна инсталация. По различни оценки в момента тя "изяжда" около 50-60% от сметките за топло, дори и да сте си спрели радиаторите и да стоите на студено. 

Точно тази философия на ценообразуване и на сметки накара експертите да сравнят потребителите с крепостни селяни. "Ръководството на фирмата

 

няма пазарен стимул да се държи уважително към своите клиенти.

 

Няма стимул, защото има сигурни 440 000 домакинства в София, които, използват или не радиатори, плащат такса сградна инсталация. В момента таксата стига до 80-100 лв. на домакинство. Мръзнеш, не ползваш парно, но плащаш 100 лв.", описа ситуацията бившият омбудсман Мая Манолова. Положението явно е взривоопасно, тъй като до неотдавна 90% от всички жалби до Федерацията за защита на потребителите бяха именно срещу столичното парно. Един от най-емблематичните случаи пък бе, когато дружеството заведе дело срещу свой потребител за... две стотинки.

Години наред "Топлофикация" не уведомяваше клиентите си за това какво дължат и директно пристъпваше към принудително плащане. А това увеличава в пъти дълговете на хората. Редно е да бъдат информирани, че ще им заведат дело, ако не платят, но те прилагат бързата процедура, начисляват 350 лева за адвокат, за съдебния изпълнител още толкова - общо взето, сметката набъбва с близо 1000 лева, изчисляват експертите.

 

Новата наредба за парното не решава тези въпроси,

 

а се занимава основно със сградната инсталация. От октомври всяка етажна собственост ще може сама да избира процента на сградната инсталация, без да е нужно да иска предложение от топлинния счетоводител. Това обаче ще става в рамките на определен диапазон - от 20 до 40%. Сградната инсталация е обща част и разходите за нея са задължение на етажната собственост, затова тя трябва да решава по какъв начин да бъдат разпределяни, изтъкнаха авторите на проекта от Министерството на енергетиката. Етажната собственост поема и отговорността за начина, по който е решила да се разпределя тази енергия.

На практика нищо ново. Възможност за това всеки вход сам да определя дела на сградната инсталация имаше и в сезон 2006/2007, но впоследствие това отпадна. Тогава наредбата позволяваше на абонатите в един вход да избират какъв да е процентът сградна инсталация в сметките, а фиксираните нива бяха между 10 и 30 процента.

Съвсем очаквано хората избираха най-ниския процент, за да плащат по-малко, но това

 

доведе до изкривяване на фактурите

 

В резултат изравнителните сметки в края на сезона, които отчитаха реално потребената енергия, рязко се вдигаха. В крайна сметка този начин на изчисление отпадна. Въпреки това сега, според мотивите на вносителя, с новите правила се постигала по-голяма справедливост, без да е ясно какво налага да се върне вече отхвърлена практика.

От "Топлофикация София" обаче са оптимисти за новата наредба. Нещо повече - според изпълнителния директор на дружеството Боян Паунов формулата за изчисляване на дела сградна инсталация е прецизна. Но това не означава, че е ясна за клиентите.

В наредбата е предвидено и въвеждане на досие за всяка абонатна станция. То ще бъде поставено в самата станция и в него ще бъдат посочени повредите, които са били отстранявани, автоматиката и извършващите се настройки. Досието ще е задължително и ще се прави от топлопреносното предприятие. Дали и то няма да сподели нерадостната съдба на досиетата, които трябваше да се изготвят за асансьорите и за всички нови и стари обществени сгради, предстои да разберем.

Новата наредба за парното е добро начало, но няма да реши основните проблеми на "Топлофикация". А те са свързани най-вече с връщането на доверието у потребителите, изчисляването на сметките, преразхода на самото дружество по някои пера (като юрисконсулски хонорари) и дълговете, които се трупат неумолимо въпреки смените в ръководството и обещанията за икономии и реорганизация.

Че "Топлофикация" е зле, се знае отдавна. Последният пример дойде през август, когато "Булгаргаз" заведе искова молба в Софийския градски съд срещу столичното парно. Причината е, че общинското дружество има просрочени задължения от 120 млн. лв. към газовия доставчик, които са натрупани само през последните 11 месеца. Възможното решение е ясно, но по една или друга причина се отлага с години.

Първоначалната идея бе "Топлофикация" да се приватизира, но сега тя е придобила малко по-друг облик -

 

дружеството да не се продава, а да се търси партньор за нови инсталации.

 

Целта е да се намери външен частен инвеститор, който да влезе в "Топлофикация София" най-рано през 2020 г. и да осигури поне 500 млн. лв. за 4 нови инсталации за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия. Предложението е от доклад на работната група, която трябваше да предложи сценарии за технологичното обновление на общинското дружество. Предлага се и независим международен консултант да проучи и одобри изготвения технологичен одит, правен анализ и финансов модел на управление.

"Всички варианти за инвестиции трябва да гарантират запазването на общинската собственост, като продажбата и приватизацията на дружеството са изключени", пише в документа. На какъв етап е той в момента, не се знае, а от общината едва ли ще се разбързат - най-малкото защото новият отоплителен сезон тепърва предстои, а кметските избори все пак може да предложат изненади. А какво ще стане, докато потребителите чакат спасение, е ясно - ще плащат защото, както се казва, "напук на глобалното затопляне "Топлофикация София" отчита все по-дълги и сурови зими".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата