Каква е разликата между яваш-яваш и спешна среща при министъра на правосъдието? Спешната среща е нещо като яваш-яваш, но без тази нотка на напрежение.
На 29 ноември, след като гръмна скандалът за мизерните условия в арестите и по-специално в килията на Десислава Иванчева и Биляна Петрова, от Министерството на правосъдието обявиха, че свикват спешна среща по темата. Тази среща още не се е състояла. Но пък правосъдната министърка Цецка Цачева онзи ден се видя с представители на комитета против изтезанията и се похвали с постигнат напредък и оценени усилия.
Каква ирония! Също като извратеното й чувство за хумор, с което Цачева обяви, че в министерството дори се шегували, че чакат нови попълнения за софийския арест от Франция - намек за докарването на обвиняемите Николай и Евгения Баневи. Колкото до килията - тя само на пръв поглед била стряскаща. Като се взре във фекалните води, капещи върху леглата, за ходенето до тоалетна зад ниско параванче, което не оставя особено на въображението на околните, и т.н. унизителни практики, очевидно министърката вижда друго. Но не каза какво. Ясно е обаче, че и през ум не й минава, че и на нея или нейни близки може да им се наложи да пребивават на такова място. Интересно тогава какво ще казва "вторият" им поглед.
И дали най-накрая ще схванат, че държавата многократно е осъждана в Страсбург за липсата дори на елементарни човешки условия. Само че за това плащат данъкоплатците, а не виновните за мизерията - затова е и това нехайство. Цачева май се е пошегувала на 29 ноември, че има нужда от такава среща, а откакто Иванчева излезе от ареста, вече не се и вдига шум за условията в него. Баневи се оплакаха, но само веднъж...
Бързо беше забравено, че подчинените на Цачева не успяха да замажат картината с твърденията си, че едва ли не всички арестанти тънат в лукс. Те дълго щяха да водят гражданите за носа, ако не бяха снимките, които омбудсманът Мая Манолова разпространи от килията на Иванчева.
Лъжите на министерството лъснаха
тогава и за да се излезе от положението, беше свикана срещата на високо равнище, определени бяха ден и час. Трябваше да присъстват ръководствата на прокуратурата, на МВР, на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и омбудсманът. Само че в деня на събитието неизвестни за публиката неотложни ангажименти на Сотир Цацаров и Младен Маринов провалиха сбирката. И до днес няма нова дата и не е ясно дали изобщо среща ще има. Още повече че според главния прокурор има сценарий Иванчева да бъде представена като жертва на правосъдието.
Заместникът му Иван Гешев също се включи в популистката реторика, като противопостави мизерията в арестите на условията, при които живеят "умиращите от глад пенсионери с оглозган живот". Публичното пространство се изпълва с такива елементарни внушения всеки път, когато се постави темата за условията в затворите и арестите. Задължително някой ще обясни какви са условията в домовете за възрастни хора, за деца, за психично болни. Че има училища с не по-добри тоалетни и т.н.
А защо има? И кой управлява вече 10 години и гарантира тази мизерия? Не е ли ГЕРБ?
Странното в случая е, че дори Мая Манолова се примири, че темата за нечовешките условия в арестите заглъхна. Следователно средновековните изтезания на невинни до доказване на противното хора могат да продължат.
Няма конкретна сметка, но е сигурно, че за подобряване на условията в затворите и арестите през годините са
потънали милиони левове,
включително евросредства и суми по разни други проекти. Но тъй като става дума за затворена система, обществен контрол няма. А и общото разбиране е, че престъпниците заслужават подобни условия. Малцина си дават сметка обаче, че задържаните в арестите са невинни хора, често жертва на неадекватните обвинения на прокуратурата, и че абсолютно всеки може да се озове на мястото им неочаквано.
Надежда впрочем няма, щом дори комитетът по изтезанията не успява да притисне управляващите да направят каквото е необходимо. Така че и да има среща за арестите, тя ще една безсмислена говорилня, от която едва ли ще излезе нещо. По този път засега се движи "промяната" в правилата за конвоиране, които миналото лято от министерството тръгнаха да променят пак заради скандал с Иванчева и извеждането й с пранги до болницата. И тези спешни законодателни промени отекоха. Идеята им беше в закона да се регламентира единствено, че конвоирането става по инструкция на министъра. От министерството обясняваха, че тази инструкция е готова и чакат само това изречение в закона, за да я превърнат във факт. Има да чакат...
Преди време имаше един шеф от ДАИ, който беше завел подчинените си в затвора, за да видят къде ще се озоват, ако се корумпират, и беше уволнен заради това. А не трябваше. Не е зле свръхангажираните участници в несъстоялата се спешна среща за арестите също да бъдат заведени на такова посещение. Така шансът тя да е ефективна значително се увеличава.