Медия без
политическа реклама

Орхан Памук, Борхес и Оруел влизат в профилираната програма за 11-и и 12-и клас

Темите по литература ще могат да се преподават и с творби от други изкуства - филми, картини, музика

Годишният брой на часовете за обучение по профилирана подготовка по литература за всеки от двата модула е - в 11-и клас - 36 часа, а в 12 клас - 31 часа.
Илияна Кирилова
Годишният брой на часовете за обучение по профилирана подготовка по литература за всеки от двата модула е - в 11-и клас - 36 часа, а в 12 клас - 31 часа.

Съвременни български автори като Стефан Цанев, Георги Господинов, Милен Русков, Георги Данаилов, Теодора Димова и Георги Марков влизат в профилираната програма по литература за 11-и и 12-и клас. Сред тях е и един от авторите на в. "Сега" - Бойко Ламбовски, както и редица чужди писатели като Орхан Памук, Булгаков, Хемингуей, Гогол, Дж. Оруел и др. Някои от темите в последния гимназиален етап ще могат да се преподават чрез знакови български филми като "Лавина", "Вчера" или нашумелия напоследък "Възвишение" и чрез музикални творби и произведения на изкуството като например "Целувката" на Густав Климт. Това са част от акцентите в новата програма за профилирана подготовка по литература за учениците в 11-и и 12-и клас, публикувана за обществено обсъждане от просветното министерство, която още на пръв поглед изненадва с доста по-модерното си звучене от досегашната. За обсъждане са пуснати и проектопрограмите на останалите 14 профилиращи предмета за 11-и и 12-и клас.

Новата учебна програма за единадесетокласниците влиза в сила от учебната 2020/21 г., а за дванадесетокласниците - от 2021/22 г. Според философията на новия училищен закон, влязъл в сила през 2016 г., последните две години от средното образование стават силно профилирани. Вместо да учат по 10-12 предмета, както в момента, занапред гимназистите ще изучават само 5 предмета - български, литература, математика, гражданско образование и физическо възпитание и спорт. Идеята е времето, освободено от останалите предмети, да се посвети на профилирана подготовка, която следва да е между 18 и 20 часа седмично в рамките на избираемите учебни часове. Всяка гимназия трябва да избере профил от 11 възможни - математически, предприемачески, хуманитарни науки, обществени науки, природни науки, икономическо развитие, софтуерни и хардуерни науки, музика, спорт и т.н. Всеки профил е съвкупност от 3-4 профилиращи предмета (общо 15 на брой), два от които се определят на национално ниво. Ако профилът на училището например е хуманитарни науки, то двата профилиращи предмета трябва да са или български и литература и история, или български и философия. Ако профилът е математически, предметите са математика и информатика или математика и физика и т.н. В края на 12-и клас младежите държат матура по български език и литература и по предмет по избор, който трябва е от профилиращите им предмети.

Профил български език и литература има обща програма за 11-и и 12-и клас, разделена на по два модула. Обучението по модул "Диалогични прочити" например цели изграждането на умения за "интерпретиране на интерконтекстуални отношения между литературни текстове или между литературни текстове и произведения от други изкуства". Посочени са девет теми, като за всяка МОН предлага три варианта за изучаване. Учителят ще избере един от тях, освен това ще има свободата да предложи и творби извън учебните програми.

Вариантите за осмисляне на темата "родното и чуждото" например са: "Каблешков" на Иван Вазов и "Черешата на един народ" на Георги Господинов, или "До Чикаго и назад" на А. Константинов и "До Чикаго и назад - сто години по-късно" на Георги Данаилов, или пък откъс по избор от "Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин", съпоставен с рисунки на Бай Ганьо на Илия Бешков и Борис Ангелушев.

За миналото и паметта учителите могат да избират между: "Към родината" (Ат. Далчев) - "Репетиция за парад" (Ст. Цанев), "Угасна слънце" (П. Яворов) - "Ботев" (Н. Вапцаров) или откъс от "Случаят Джем" (В. Мутафчиева) - откъс от "Името ми е Червен" (Орхан Памук). За обществото и властта учениците могат да правят интерпретации по откъс от "Хайка за вълци" (И. Петров) и очерк по избор на "Задочни репортажи за България" (Г. Марков), или по "Червените ескадрони" (Хр. Смирненски) и "Първият и последният" (Б. Ламбовски), или книгата "Осъдени души" на Д. Димов и едноименния филм на режисьора Въло Радев.

За темата за живота и смъртта може да се прави избор между: "Тиха победа" (Д. Дебелянов) - "Жив съм" (В. Ханчев), или "Сватба" на Н. Фурнаджиев и "Сватба" на В. Попов, или откъс от "Война и мир" (Лев Толстой) и "Да умреш" (А. Вутимски). За природата младежите ще черпят знания от "Друг свят" (Й. Йовков) - "Ръж" (А. Каралийчев), или "Вятър" (Ат. Далчев) - "Пролетен вятър" (Н. Фурнаджиев), или "Излизам сам на пътя" (М. Лермонтов) - "Еделвайс" (А. Геров) - "Странник над море от мъгла" (К. Д. Фридрих).

Интересни са предложенията за изучаване на любовта - "Любов" (Б. Димитрова) - "Недопустимост" (Л. Левчев), "През чумавото" (Й. Йовков) - "Целувката" (Г. Климт), или "Каменният гост" (А. С. Пушкин) - "Дон Жуан" (1878, В. А. Моцарт). За вярата и надежда са предвидени произведенията "Веселият монах" (Елин Пелин) - "Антихрист" (Ем. Станев), Книга Йов (гл.1-3) - "Вълкадин говори с Бога" (Й. Йовков), или с "Към радостта" (Фр. Шилер, превод Д. Стоевски) - Бетховен, финално Presto на Деветата симфония/Химн на Европа "Ода на радостта". Особено любопитни са творбите под темата за избора и раздвоението - учителите могат да избират измежду: откъс по избор от "Лавина" на Бл. Димитрова и едноименния филм, "Вчера"  - книгата на Вл. Даверов и филма със същото име на Иван Андонов, или "Възвишение" - романа на М. Русков и филма на режисьора В. Божинов.

По модула "критическо четене", чиято цел е да изгради у учениците "компетентности за интерпретация на текстове, които провокират преосмисляне на стереотипи и мисловни модели", също са заложени интересни творби, между които учителите отново могат да избират. Сред тях са "Гетсиманската градина" (Р. М. Рилке), "От какво се прави ливада?" (Е. Дикинсън), "Нощта ще ни изплаче своите тайни" (Н. Лилиев), "Смърт, често те наричат адска паст" (Дж. Дън, Свещени сонети: размисли за Бога), "Тавански спомен" (В. Петров), "Пияният кораб" (А. Рембо), "Човека, който се смее" (Дж. Д. Селинджър), "Даровете на влъхвите" (О. Хенри), "Хълмове като бели слонове" (Ъ. Хемингуей), "Всичко и нищо" (Х. Л. Борхес), "Майките" (Т. Димова), "1984" (Дж. Оруел), "Последната нощ на Сократ" (Ст. Цанев) и др.

 

ГОТОВНОСТ

В мотивите към проектопрограмите е записано, че учителите по повечето предмети нямат нужните знания, за да се справят с включените теми. По предмети като химия, физика, биология, математика, информационни технологии са включени нови теми, за които преподавателите не са подготвени. "Новото съдържание за профилирана подготовка изисква сериозна предварителна квалификация на учителите, пише в мотивите.

 

ПРЕХОД

 

Всеки учебен предмет за профилираната подготовка се състои от задължителни и избираеми модули. Задължителните са насочени към надграждане на компетентности, придобити в общообразователната подготовка, както и към задълбочени компетентности в определени научни и/или приложни области. "Това обучение е насочено към подготовка за продължаване на образованието в университет. Така се осъществява връзка между средното и висшето образование и плавен преход към университетското образование. Дава се възможност модулите да носят кредити и да се признават във висшите училища без изучаването на тези модули в отделни специалности на висшето образование", мотивират се от МОН. Оттам добавят, че проектопрограмите за всички предмети за 11-и и 12-и клас ще дават не само теоретична подготовка, но ще развиват и социалните, гражданските и културните компетентности на учениците.

Последвайте ни и в google news бутон