Медия без
политическа реклама

Само с качествено ново мнозинство ще излезем бързо от кризата

Голяма стъпка напред ще е, ако партиите научат урока си, че нито едно корумпирано управление няма да бъде търпяно от българите, казва зам.-шефът на БСП Крум Зарков

31 Авг. 2020ТАНЯ ПЕТКОВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Крум Зарков е роден през 1982 г. в София. По професия е юрист, завършил е Сорбоната, Франция. Владее английски и френски език; Зам.председател на ПГ на БСП, избран е за народен представител от Русенския район.

- Г-н Зарков, следващата седмица започва новият парламентарен сезон, но в условия на продължаващи месец и половина протести срещу управляващите. Какво възнамерява БСП да предприеме, тъй като явно недоволството ще продължи, и то с нова сила?

- Обикновено отговорът на този въпрос в началото на есенната пленарна сесия е, че ни предстои бюджетна процедура. Тя трябваше да започне още през август. Поискахме извънредно заседание на Народното събрание по въпроса, което беше бойкотирано от мнозинството. Нищо градивно не може да очакваме да се случи в този парламент. Той ще бъде окупиран от справедлив протест още от първия ден на сесията и под натиск правителството ще бъде принудено да раздава пари не според тяхната ефективност, а да си купи още малко време. Всичко това чертае доста черен сценарий и затова нашата позиция е и остава парламентът да приключи дейността си възможно най-бързо. Правителството да подаде оставка и да се мине по конституционната процедура и да отиваме към избори. Колкото по-бързо се случи, толкова по-навреме ще можем да вземем и мерките, които ще се налагат с оглед на икономическите и социалните последици от кризата.

- Реално погледнато, според вас възможно ли е до зимата да се организират и проведат предсрочни избори? 

- Кризата не може да е алиби за политическо оцеляване. Едно правителство с абсолютно изчерпано доверие, едно мнозинство, което е тотално дискредитирано, всяко решение, което ще вземе, а тези решения ще са и тежки, ще бъде посрещнато на нож. И не само от нас като опозиция, но и от хората, които ще трябва да ги изпълняват и ще носят в крайна сметка последствията от тях. Затова и беше идеята ни да не почива през август НС, а да работи.

Ако има нещо важно и спешно да се направи сега, можем да го сторим и имаме достатъчно време в рамките на няколко дни, ако трябва. В същото време твърдя, че колкото по-бързо бъдем с качествено ново мнозинство, толкова по-бързо ще излезем от кризата. Защото всичко това, за което говорим днес, ще го говорим с още по-голяма тежест след няколко месеца.

- Социолозите дават доста изравнени позиции между БСП и ГЕРБ. Левицата готова ли е да управлява?

- С голяма степен на сигурност мога да кажа, че следващият парламент няма да е като настоящият. Ще има партии, които няма да са вече в Народното събрание, ще има и нови. Важното е, че всички нови, които ще дойдат, включително и тези, които ще бъдат преизбрани, ще са в качествено нова политическа обстановка. Исканията на протестиращите ще бъдат чути и последствията от протеста ще отекват дълго време. А те са, че нито едно корумпирано и нечестно управление няма да бъде търпяно. Ако партиите научат само този урок, ще е голяма стъпка напред.

- Борисов, вместо да хвърли оставка, тръгна да прави нова конституция и да свиква Велико народно събрание...

- Тази тема се повдига от Борисов по две причини. Първата – да се печели време, чисто процедурно за правителството и мнозинството, а втората да се всее смут сред гражданите. Да не се знае какво точно се случва. Няма да легитимираме тези процеси. Намираме подобно поведение за крайно безотговорно. Не може конституционните устои на нацията и основните ни права и свободи да бъдат използвани като залог за нечие политическо оцеляване.

- Как тълкувате мълчанието на ДПС по въпроса?

- Очевидно ДПС разбират, че волно или неволно ГЕРБ вдигат цената им и те няма да пропуснат шанса да се възползват. Всяка отговорна политическа сила би трябвало твърдо да заяви: „Не си играйте с основния закон на държавата“. След 10 години законотворчество, в което ГЕРБ съсипаха каквото читаво имаше, най-накрая атакуваха и основния закон. Това трябва да спре.

- В момента в БСП текат вътрешнопартийни избори за нов лидер и като че ли не ви е толкова до извънредни избори?

- БСП е политическа сила, която е преживяла не един или два труса. Изправена е сега пред ново предизвикателство – да избере пряко следващия си председател. Независимо от този избор и независимо как ще приключи, партията поне от 2 г.  работи върху своя управленска визия и мисля, че от идейна гледна точка сме подготвени и имаме отговор на всеки един въпрос, който може да се зададе. От какво да се прави в сферата на здравеопазването през регионалното развитие до образованието. Дали сме достатъчно убедителни, ще каже българският избирател. Ние също следим социологическите проучвания и не ги неглижираме, нито ги отхвърляме с лека ръка. Но не можем непрекъснато да си поставяме ребуси и спрямо тях да държим едно провалено управление на власт. Кой ще дойде да управлява е вторият въпрос. Първият е, че настоящите управляващи трябва да си тръгнат. По втория въпрос има достатъчно широк консенсус между политически сили, които са разнородни по своя характер, и той ще бъде решен след предизборна кампания, след ясно заявени позиции на партиите и след народен вот.

- Нинова, която е с най-големи шансове да бъде преизбрана, не се прояви като силен опозиционен лидер през изминалите 4 г. Като пример ще дам избора на Сотир Цацаров за шеф на антикорупционната комисия, както и за главния прокурор Иван Гешев. И остана убеждението, че БСП е беззъба опозиция.

- Корнелия Нинова има своите аргументи да поиска преизбирането си. На въпросите, които задавате, ще й се наложи да отговори и по време на кампанията, която тече. Те ще й бъдат зададени и от други. Кои са аргументите й? Когато тя бе избрана за лидер, партията имаше 38 народни представители. Година и половина по-късно имаме 80 народни представители. Когато тя беше избрана за председател, президент беше Росен Плевнелиев. Година по-късно за президентска двойка бяха избрани Румен Радев и Илияна Йотова. Когато Нинова бе избрана – нямахме кмет в нито един областен град. Сега имаме подкрепени или излъчени от нас кметове в Перник, Благоевград и Русе. Дали може или можеше още?! Сигурно. Опитът, който Нинова трупа, надявам се, ще й бъде полезен и за да уплътни функцията на БСП в началото като опозиция, а надявам се до края на следващия й мандат – и в управлението.

- Тогава кого виждате като съюзник при бъдещо управление? Ясно е, че никой няма да има мнозинство. ГЕРБ казват никога с БСП? А вие?

- Друг плюс на кандидатурата на Нинова е и твърдата и неизменна позиция, че няма да се коалира с ГЕРБ. Убеден съм, че голяма част от нашите партийни членове и симпатизанти не искат подобна коалиция и не искат такова сътрудничество. Когато говорим за промяна на модела на управление и за честно управление, то очевидно не може да стане със създателите му.

По отношение на евентуални коалиции и сътрудничества в бъдещ парламент – наистина в ситуацията, в която се намираме, е прекалено рано. 

- Ще използвате ли отново инструмента "вот на недоверие" срещу правителството?

- Абсолютно всички парламентарни и извънпарламентарни законови методи за натиск срещу правителството ще използваме. За да осъзнае то, че не може да остане повече на власт.

- Означава ли, че ще оглавите протестите?

- Никога не сме имали за амбиция да оглавим протестите.

- А да са включите по-активно?

- Заявяваме се активно като съпричастни, участваме и в София, и в страната. Съпричастни сме към едно общо национално движение, което има ясни искания за оставка на правителството и на главния прокурор, но зад него прозира нещо по-важно – ясно искане за почтено управление. Към него се присъединяваме.

Още по темата