Медия без
политическа реклама

Шпиони срещу шпиони в надпреварата за ваксина срещу коронавирус

Целта може да е да се открадне научна информация или да се всее недоверие към разработките на конкурентите

19 Септ. 2020Ню Йорк Таймс
ЕПА/БГНЕС

Китайските разузнавачи имат за задача да откраднат данни за ваксина за коронавирус и затова хакерите им се насочват към обект, който според тях ще е лесна мишена - не фармацевтични компании, а Университета на Северна Каролина и други учебни заведения, в които се провеждат проучванията. И те не са единствени. Топ разузнавачите на Русия от Службата за външно разузнаване (СВР) също се насочва към разработващите ваксини в САЩ, Канада и Великобритания. Шпионските им усилия са засечени за първи път от британска разузнавателна агенция, която следи международните оптични кабели. Иран също сериозно прави опити да открадне информация за проучванията за ваксина.

Почти всички противници на САЩ засилиха опитите си да откраднат американските проучвания, а на свой ред Вашингтон предприе стъпки в защита на университетите и корпорациите, които правят най-авангардните проучвания. Разузнаването на НАТО, което обикновено се занимава с маневрите на руски танкове и терористични звена, разшири дейността си и следи изкъсо усилията на Кремъл за кражба на проучвания за ваксина, казва представител на западните служби, запознат със ситуацията.

Казано накратко, всяка себеуважаваща се шпионска агенция по света се опитва да разбере какво са намислили другите.

Пандемията с коронавирус доведе до най-бързото преориентиране на световните разузнавателни агенции, като ги изправи една срещу друга в новата голяма игра. Съперничеството напомня на космическата надпревара, когато Съветският съюз и САЩ разчитаха на шпионските си служби да уловят момента, в който другата страна вероятно ще направи пробив. Но докато борбата за достигане на Луната по време на Студената война се разгръщаше в продължение на десетилетия, времевият хоризонт за осигуряване на данни за лечението на коронавирус сега е много скъсен, тъй като необходимостта от ваксина става все по-належаща с всеки изминал ден.

 

„Би било цяло чудо Китай да не се опитва да открадне

 

най-ценните биомедицински проучвания в момента. Те са ценни от гледна точка на финансите и безценни от гледна точка на геополитиката“, коментира Джон К. Демърс, висшестоящ представител на Министерството на правосъдието на САЩ на събитие на Центъра за стратегически и международни изследвания.

Офанзивата на Китай е всеобхватна. Китайски агенти използват тайно и данни на Световната здравна организация, за да насочат добре опитите си за хакване на ваксината както в САЩ, така и в Европа, твърди настоящ служител на разузнаването. Не е ясно как точно Китай използва ключовата си позиция в СЗО, за да събира информация за работата по ваксина по света. СЗО действително събира данни за ваксини в процес на разработване. Голяма част от тях стават обществено достояние, но китайските хакери може да са се възползвали от ранни данни за това кои усилия за разработване на ваксина против коронавирус са най-обещаващи според СЗО, твърди бивш разузнавач.

ЦРУ научава за действията на Китай в началото на февруари, когато вирусът започва да върлува в САЩ, и започва да следи отблизо ходовете на Китай в рамките на международни организации, включително СЗО. Изводите на разузнаването спомагат за твърдата линия, която Белият дом предприе спрямо СЗО през май, според бивш служител на разузнаването.

Освен Университета на Северна Каролина

 

китайски хакери се насочват и към други университети в страната

 

и е възможно мрежите на някои от тях да са били компрометирани, коментират американски официални лица. Г-н Демърс казва в речта си, че Китай е извършил „множество неправомерни влизания“ в допълнение на тези, оповестени в обвинителния акт на Министерството на правосъдието от юли срещу двама хакери, които са обвинени, че работят от името на шпионските служби на китайското Министерство на държавната сигурност с цел да следят данните и изследванията за ваксини на американски биотехнологични компании.

ФБР неотдавна предупреди представители на Университета на Северна Каролина за хакерските опити. Китайските екипи се опитват неуспешно да проникнат в компютърните мрежи на епидемиологичния факултет на университета. Лесли Минтън, говорител на Университета на Северна Каролина, казва, че учебното заведение „редовно получава предупреждения от агенциите за сигурност на САЩ за заплахи.“ Тя насочва по-нататъшните въпроси към федералното правителство, но споделя, че университетът е инвестирал „в постоянно наблюдение“, за да може „да се предпази от неспирните атаки и заплахи от организации, финансирани от други държави.“

Китай използва и партньорствата за проучвания, изградени между американски университети и китайски институции. На 22 юли администрацията на Тръмп нареди на Китай да затвори консулството си в Хюстън отчасти, защото агенти са го използвали като база, от която правят опити за установяване на връзка с медицински експерти в града, посочват от ФБР.

Китайските агенти се насочват към университетите, защото смятат, че защитата на данните там не е така стабилна както при фармацевтичните компании. Освен това изследователите предоставят данните по разработката на ваксини и противовирусни лечения за преглед от колеги, което

 

дава по-голяма възможност за достъп до формули и стратегии,

 

обяснява американски правителствен говорител.

Засега според официалните лица чуждестранни шпиони са се сдобили с малко данни от американските биотехнологични компании, към които са се прицелили: Gilead Sciences, Novavax и Moderna.

В момента, в който британската агенция за електронно наблюдение G.C.H.Q. научава за руските опити, а американското разузнаване разбира за китайските хакери, Министерството на вътрешната сигурност и ФБР изпращат екипи, които да работят с американските биотехнологични екипи и да повишат защитата на компютърните им мрежи.

Руските опити, извадени наяве от английски, американски и канадски разузнавателни служби през юли, са насочени предимно към събиране на данни за изследванията на Университета в Оксфорд и неговия фармацевтичен партньор „АстраЗенека“. Руснаците, уловени при опит да се сдобият с данни за ваксината,

 

са част от групата, позната като "Коузи Беър"

 

(„Удобната мечка“), която обединява хакери, свързани с руската СВР. "Коузи Беър" е една от хакерските групи, които през 2016 г. влизат в компютърните сървъри на Демократичната партия.

Специалисти по вътрешна сигурност предупреждават фармацевтичните компании и университети за атаките и помагат на институциите да направят преглед на сигурността си. Най-често експертите констатират, че хакерите използват известни уязвими места, които тепърва трябва да бъдат защитени, а не по-сложните кибероръжия, които са насочени към неизвестните слабости в компютърните защити.

Засега няма корпорация или университет, които да са обявили кражби в резултат на хакерски действия. Но някои от хакерските опити все пак успяват да проникнат отвъд защитите и да влязат в компютърните мрежи, казва американско официално лице. „Тук на практика говорим за надпревара с времето, за да могат добрите да открият уязвимите места и да ги защитят, както и да приложат защитите преди лошите да ги намерят и използват. Надпреварата е по-оспорвана от всякога,“ казва Брайън С. Уеър, заместник-директор по киберсигурност в Агенцията за киберсигурност и защита на инфраструктурата към Министерството за вътрешна сигурност.

Засега

 

публично са разобличени само два хакерски екипа - по един от Русия и Китай,

 

но няма съмнение, че множество хакерски екипи от почти всички разузнавателни служби се опитват да откраднат данни за ваксините.

На 11 август Русия обяви, че е одобрила ваксина, което незабавно породи съмнения дали руските учени не са били поне малко подпомогнати от работата на шпионските служби по кражбата на данни за изследвания от други държави.

Американските официални лица настояват, че американските шпионски усилия са само дефанзивни и че на разузнавателните служби не е наредено да крадат проучвания. От друга страна, настоящи и бивши разузнавателни агенти казват, че действителността не е толкова ясно очертана. Докато американските разузнавателни служби се опитват да открият какво може да са откраднали Русия, Китай и Иран, те биха могли да попаднат на данни за изследванията на тези страни и да ги вземат.

Официални лица изразяват опасения, че по-нататъшните хакерски опити биха могли да окажат отрицателно влияние върху усилията да разработване на ваксина. Хакерите, които извличат данни, биха могли неволно – или преднамерено – да повредят изследователските системи. „Когато противникът грабва и бяга, има много по-голяма вероятност не само от кражба на данни, но и от нарушаване на работата на жертвата,“ казва г-н Уеър.

От една страна, част от шпионските усилия на Русия и Китай може да имат за цел да проверят собствените им изследвания или да потърсят улеснения, но от друга страна задачата може да е да всеят недоверие към евентуална ваксина от западните държави. И Русия, и Китай разпространяват неверни данни за вируса, произхода му и отговора на Америка. Специално руските разузнавателни служби полагат основите за по-агресивни усилия за

 

ескалиране на настроенията против ваксината на Запада

 

и биха могли да използват обвиненията в шпионаж в подкрепа на твърденията си. Русия отдавна се стреми да подклажда различията в американското общество. Настоящи и бивши специалисти по национална сигурност казват, че очакват Русия в крайна сметка да разпространява неверни данни за която и да било ваксина, одобрена от Запада.

„Това положение доста напомня на стария Съветски съюз“, казва Фиона Хил, бивш представител на Националния съвет за сигурност и експерт по Русия, който свидетелства в процеса на импийчмънт на президента Тръмп. „Русия и Китай открито се занимават с дезинформация. А има ли по-добър начин за създаване на объркване и по-нататъшно отслабване на САЩ от това да насърчаваш настроенията против ваксинирането? Но междувременно да си гарантираш, че всички твои хора са ваксинирани,“ отбелязва тя.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?