Медия без
политическа реклама

Тежък шпионски скандал се разгаря между Испания и САЩ

Мадрид твърди, че американското разузнаване е дало много пари на агенти на испанския Националния разузнавателен център и те са издали тайни

09 Дек. 2023
Министърът на отбраната на Испания Маргарита Роблес
БГНЕС/ЕПА
Министърът на отбраната на Испания Маргарита Роблес

Тежък шпионски скандал се разгаря между САЩ и Испания, след като в него започнаха да се намесват с изявления и официални лица. При него вече бяха арестувани двама високопоставени агенти на испанското разузнаване, а Мадрид изгони двама американски дипломати.

Министърът на отбраната на Испания Маргарита Роблес потвърди, че правителството е изразило недоволството си пред Съединените щати заради вербуването на двама испански агенти от американското разузнаване. Те са предали класифицирана информация срещу голяма сума пари, става ясно от публикация във вестник "Ел Паис", цитирана от БНР.

Високопоставени служители от около две дузини от най-големите разузнавателни агенции в света са провели тайна среща в рамките на диалога Шангри-Ла в Сингапур този уикенд, съобщи TVP World, предава БГНЕС.

Двамата агенти са работили в Националния разузнавателен център (CNI), когато през септември са подкупени да разкрият класифицирана информация на Съединените щати. Те са арестувани веднага, като по-късно единият е изпратен в затвор, а другият е под домашен арест. Не се дават повече подробности за тях, но министърът на отбраната Маргарита Роблес каза пред журналисти във военната база "Ел Голосо" в Мадрид, че инцидентът няма да навреди на двустранните отношения между двете страни, въпреки, че междувременно двама американски дипломати бяха помолени да напуснат Испания. По думите на Роблес "Това не засяга фундаменталното ядро на отношенията между две страни, които са съюзници и приятели". 

Самият факт, че информацията за шпионския скандал изтича от испански правителствени среди, обаче означава, че той очевидно изобщо не е загърбен.

Федерален прокурор в Ню Йорк повдигна обвинения в шпионаж в полза на Китай на ръководител на мозъчен тръст с двойно американско и израелско гражданство, който обвини Хънтър Байдън, син на президента на САЩ Джо Байдън, в корупция, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Помолен за коментар относно експулсирането на двамата дипломати, министърът на външните работи Хосе Мануел Албарес каза, че „няма такъв“, но от ведомството му увериха, че са в постоянен контакт с американското посолство в Мадрид.

Двамата арестувани агенти на испанските тайни служби са разследвани за разкриване на тайни и евентуална държавна измяна чрез шпионаж за чужда сила, която може да бъде наказана с между 6 и 12 години затвор.

"СЕГА" припомня:

Само преди дни "Ел паис" обяви, че поне двама американски дипломати са били изгонени от Испания заради подкупването на служители на разузнаването. Вестникът се позоаваше на правителствени източници, което означава че официален Мадрид е искал да се разбере за случая.

Според вестника дипломатите са изтеглени тихо от Мадрид, след като вътрешно разследване е показало, че двама служители на испанското разузнаване са дали информация срещу "голяма сума".

Офицери от испанската разузнавателна агенция (CNI), началник на зоната и негов помощник, са били арестувани преди два месеца и съд разпореди делото им да се пази в тайна.

Посланикът на САЩ Джулиса Рейносо е била извикана и във военно и във външно министерство и според "Ел паис" се е извинила за инцидента. След това Вашингтон е изпълни искането на испанските министерства на отбраната и на външните работи двамата служители на посолството да напуснат Испания.

Според източници на вестника американският посланик е уверил, че не е запозната със събитията и че американски агенти са действали като част от програма, стартирана преди Джо Байдън да застане начело на американската администрация. Рейносо обещала съдействие в разследването. В момента делото се гледа от испански съд.

Посолството е отказало коментар, както и говорителите на външното министерство и на Върховния съд в Мадрид.

"Това е много сериозен въпрос, тъй като набирането на тайни агенти от нация домакин, за да предадат собствената си страна, е открито враждебен акт, извършван спрямо вражески правителства, но никога с приятели или съюзници", написа още "Ел паис".

Дания наскоро свали обвиненията срещу бивш министър за подпомагане на американското разузнаване да подслушва европейски политици, сред които бившият канцлер на Германия Ангела Меркел. Копенхаген беше принуден да се откаже от делото, за да не издаде държавни тайни по време на процеса, припомнят агенциите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Испания, САЩ, шпиони

Още по темата