Медия без
политическа реклама

Свързана с Русия медия подклажда антимигрантските погроми във Великобритания

Вълната от недоволство е била задействана от сайта Channel3 Now

През последните години Русия е създала няколко мрежи за дезинформация. Най-известните от тях са  "Двойник" и "Матрёшка".
Pixabay
През последните години Русия е създала няколко мрежи за дезинформация. Най-известните от тях са  "Двойник" и "Матрёшка".

Вълната от дезинформация, която доведе до антимигрантските бунтове в няколко града във Великобритания, е била задействана от сайта за фалшиви новини Channel3 Now, пише The Telegraph. Според експерти по борба с дезинформацията, интервюирани от британското издание, сайтът е ''ясно свързан с Русия''.

След нападението над танцова школа в Саутпорт, при което бяха убити три момичета на възраст между 6 и 9 години, Channel3 Now публикува ''новинарска история'', в която се посочва името на предполагаемия убиец. Изданието съобщава, че нападателят е ''17-годишният мюсюлмански бежанец Али Ал-Шакати''. Истинският заподозрян обаче се казва Аксел Рудакубана, той е роден в Кардиф през 2006 г. в семейството на имигранти от Руанда, съобщава The Telegraph. Изданието смята, че Ал-Шакати никога не е съществувал.

Новината на Channel3 Now се появява две минути след публикацията на блогъра Бърни Спофорт, който споменава Ал-Шакати в социалната мрежа X. Спофорт непрекъснато разпространява конспиративни теории, пише The Telegraph. Туитът на Channel3 Now, който има 3 хиляди абонати, е събрал 27 милиона гледания. Това е възможно, защото ''много от абонатите на Channel3 Now не са истински хора, а ботове, които споделят ''вайръл'' постове'', обяснява Стивън Хъчингс, професор по русистика  в университета в Манчестър и главен изследовател в проекта за борба с дезинформацията (Mis)Translating Deceit.

Постът на Channel3 Now за ''убиеца'' от Саутпорт е подхванат от акаунти, свързани с Русия, както и от основателя на антимигрантската Лига за отбрана на Англия Томи Робинсън и скандално известния блогър Андрю Тейт. Публикациите на Тейт се четат от милиони и получават стотици хиляди харесвания. Твърденията на Робинсън бяха споделени от предприемача Дънкан Банатайн, който написа, че ''може би [Робинсън] е бил прав през цялото време'' относно рисковете, които представляват мюсюлманските имигранти. Кампанията в социалните медии е изиграла основна роля за подклаждането на раздора, смята The Telegraph.

Channel3 Now е ''агрегатор'' на истински новини и фалшиви твърдения, показва анализ на The Telegraph. Channel3 Now, който използва канал в YouTube, стартиран през 2012 г. от фенове на автомобилни състезания в Ижевск, е част от сложна мрежа за дезинформация, казва Хъчингс. През 2019 г. каналът е преименуван и започва да публикува видеоклипове на английски език за Пакистан, което предполага, че е бил ''откраднат и препрофилиран'' и първоначално не е бил част от мрежа за дезинформация, казва Марк Оуен Джоунс, професор в Северозападния университет в Доха. Каналът работи под сегашното си име от две години, пише The Telegraph. През 2023 г. Channel3 Now регистрира домейн в Литва. IP адресът на сайта принадлежи на двама пакистански граждани. 

Сайтът има един автор на име Джеймс Лоули, чийто акаунт в платформата за търсене на работа LinkedIn казва, че притежава градинарска компания в Канада. Търсенето на снимката на Лоули в LinkedIn от The Telegraph не дава резултат. Освен това журналистите не са намерили други споменавания на неговата компания онлайн. Това предполага, че Джеймс Лоули не съществува.

Когато името на истинския заподозрян става известно, YouTube каналът на Channel3 Now изчезва, а на уебсайта на изданието се появява извинение за ''подвеждащата информация''. Това опровержение е ''техника за удостоверяване'', ​​казва Хъчингс. ''Те трябва да създадат впечатление, че са направили невинна грешка'', обяснява експертът.

На 30 юли след траурната церемония за загиналите деца започват погромите в Саутпорт, който се намира на 27 км от Ливърпул. Стотици хора се събират близо до джамията и започват да хвърлят тухли, бутилки и други предмети по джамията и полицията. Най-малко 39 полицаи са ранени. По-късно се организират антимигрантски протести в Хартлпул и Съндърланд в североизточната част от Великобритания.

През последните години Русия е създала няколко мрежи за дезинформация, насочени към чуждестранна публика. Най-известните от тях са  ''Двойник'' и ''Матрёшка''.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?