Медия без
политическа реклама

За 100 часа Тръмп отметна работа за 100 дни

Вторият мандат на президента започва много по-организирано и ударно, с лесни победи. Но трудното предстои

Новият американски президент Доналд Тръмп започна толкова ударно, че враговете му не успяват да му опонират
Новият американски президент Доналд Тръмп започна толкова ударно, че враговете му не успяват да му опонират

Доналд Тръмп задава бързо темпо в своя втори мандат, изпълнявайки обещания от кампанията, налагайки категорична власт и уреждайки сметки.

След спокойните години на Джо Байдън, завръщането на Тръмп е пир за сетивата - то ни напомня защо толкова много милиони американци го виждат като впечатляваща, историческа фигура, както и защо милиони други силно се страхуват от него.

Тръмп наложи строги мерки срещу миграцията, обяви блестяща инвестиционна инициатива за 500 милиарда долара в областта на технологиите, преименува Мексиканския залив, забрани голяма част от политиките за разнообразие, тръгна да търгува с TikTok, уволни хора чрез пост в социалните медии, обмисля териториално разширение, заплаши с търговска война, говори с репортери повече от Байдън за месеци и танцува с меч.

Тръмп се подиграва и със закона, като освободи бунтовниците от 6 януари 2021 г.; продължи да лъже за изборите през 2020 г.; отмъщава на критиците си, включително чрез сваляне на охраната на бившия си съветник Джон Болтон, който бе заплашен от Иран; критикува епископ; заплашва етиката в правителството; стигматизира транс американци и отваря път за арести дори в училища и църкви.

И това е само за два дни.

 

Тръмп постигна бързи успехи, но истинските изпитания предстоят.

 

Темпото на Тръмп не е случайно. Случват се толкова много неща, че рядко има време за размисъл върху значимостта дори на едно от събитията. Дреболии и глобални политики се въртят едни след други. Тръмп е в центъра на всичко това, дирижирайки шума и насочвайки го накъдето сметне за нужно.

За феновете на Тръмп цялата активност създава впечатление за безкрайна поредица от победи и изпълнени обещания. Повечето хора не следят политиката 24/7, но историите и образите, които Тръмп създава, се промъкват през социалните медии, радиото и местните новини и поддържат неговия политически капитал. Дори когато Тръмп само дразни медиите или демократите, това е добре: неговите поддръжници, които не вярват на статуквото, го върнаха във Вашингтон точно затова.

За враговете на Тръмп е трудно да се ориентират от какво да се възмутят най-много. Опозицията е разпокъсана, а той се измъква безнаказано. 

Вярно е, че повечето нови президенти развиват бурна активност в началото, но те акцентират върху първите 100 дни, а не върху първите 100 часа.

Тръмп се справя добре с началното разгръщане. Но кризите предстоят - вътрешни и международни. Те дебнат президента, който в миналото беше недостатъчно подготвен за такива ситуации. Едно е да се подпишат стотици изпълнителни заповеди – някои от които вече се сблъскват със съдебно оспорване, но истинската промяна може да бъде закрепена само чрез приемане на закони.

Тежката задача, пред която Тръмп се изправя, за да постигне реална, трайна промяна, стана ясна на срещата му във вторник в Конгреса с водещи политици от Републиканската партия. Все още няма консенсус дали да се продължи с една масивна законодателна инициатива за реализиране на неговата програма или с две по-малки. Каквото и да се случи, нищо не е гарантирано при минималното мнозинство на Републиканската партия в Камарата на представителите.

Първите два дни обаче разкриха някои важни тенденции в новото президентство на Тръмп.

 

Той действа по-организирано този път.

 

Шокът и ужасът от безбройните изпълнителни заповеди намекват за далеч по-професионална операция в Белия дом от хаотичния му първи мандат. Новият шеф на кабинета в Белия дом Сюзи Уайлс получи признание за структурирането на кампанията на Тръмп, макар че не можа да укроти неговите диви, понякога самоунищожителни импровизации. Може би ще успее да направи същото в Белия дом.

И за разлика от първите дни при предишния мандат, сега Тръмп знае какво иска да направи и как да го направи. Неговото добро настроение след втората инаугурация, което още не е помрачено от неизбежните политически неуспехи, също помага.

"Всички казваха, че инфлацията е номер едно. Аз казах, че не съм съгласен. Мисля, че хората, които идват в нашата страна от затвори и от психиатрични институции са проблемът за хората, които аз познавам. И затова аз го направих моя номер едно," каза Тръмп. „Говорих и за инфлацията. Но колко пъти може да кажете, че цената на ябълката се е удвоила? Казвам го и удрям право в целта, но после се връщам към факта, че ние не желаем престъпници да идват в нашата страна", добавя той.

 

Тръмп ще продължи агресивния набор от изпълнителни действия,

 

поставящи основите на неговата програма за масова депортация. Той обяви национално извънредно положение, което може да доведе до изпращане на военни на границата. В шокиращо действие във вторник, той лиши църквите и училищата от защита при възможни арести от имиграционните власти. Той също така направи по-трудно за мигрантите легално да влязат в САЩ, като затвори мобилна апликация за записване на час за интервю с граничните власти.

Ако една от целите на политиката на Тръмп е да създаде климат на страх - да, това работи. „Офицерите на имиграционните власти са се върнали към работата си," каза граничният цар на президента Том Хоман пред CNN. И разкри как операцията за депортация може бързо да се разшири, ако градовете не помагат да се проследят бегълци престъпници. „Ще ги намерим, но когато го намерим, те може да са с други хора. Други, които нямат криминално досие, но са в страната незаконно. Те също ще бъдат арестувани", каза Хоман.

Миграцията е тема, която се харесва на електората на Тръмп, но той поема риск, като я поставя на първо място, тъй като цените на стоките и жилищата бяха обещанието, което резонираше особено сред колебаещите се гласоподаватели по време на кампанията. Да, Тръмп повече няма да се явява на избори, но той има нужда да поддържа своята коалиция, за да избегне големи загуби за Републиканската партия на следващите избори за Конгрес.

Един от големите страхове сред опонентите на Тръмп беше, че ако той отново придобие власт, особено след като твърдеше, че е жертва на преследване,

 

ще вземе закона в свои ръце

 

Това вече се случва, докато Тръмп щедро ползва правото си за помилване.

Президентът помилва повече от 1000 бунтовници от 6 януари и изобщо не се разкайва за намаляване на присъдите дори на онези, които са признати за виновни в нападение срещу полицаи. "Днес дори не се повдигат обвинения срещу убийците. Имате убийци, които са без обвинения по цялата страна," каза той в опит да отклони въпросите за помилванията.

А Тръмп критикува Байдън за предварителните помилвания на членове на семейството му заради опасения, че те ще бъдат атакувани от новото Министерство на правосъдието. Това потвърждава страховете на много демократи, че Тръмп ще използва хода на Байдън като извинение за значително разширяване на собствената си власт. За разлика от Байдън обаче, Тръмп поне се изправи пред пресата, за да обясни своята позиция.

По-късно във вторник, Тръмп обяви, че е помилвал още един човек – Рос Уилям Улбрихт, основателят на darknet сайта за е-търговия Silk Road, който Департаментът по правосъдие е описал като "най-рафинирания и обширен криминален пазар в интернет днес". 

Използването на правото на помилване след само два дни власт ще предизвика опасения, че Тръмп вече действа ефективно извън закона и че всеки, който му помага политически, може да очаква правни привилегии.

 

Тръмп търси сделки навсякъде

 

Едно от най-забележителните събития след завръщането на Тръмп са повторените публични съобщения, които изпраща към руския президент Владимир Путин, за да го убеди да сключи сделка за прекратяване на войната в Украйна. След като отбеляза, че украинският президент Володимир Зеленски е готов за разговори, Тръмп беше попитан дали ще наложи нови санкции срещу руския лидер, ако той не сътрудничи. "Изглежда вероятно," каза той. Няма гаранции, че Путин е готов да прекрати конфликта, но опитите на Тръмп да създаде лост за влияние идват преди вероятен скорошен разговор между двамата лидери.

Засега Тръмп забавя обещаните тарифи срещу Китай, защото вероятно използва заплахата като лост преди възможно пътуване до Пекин. И отправи нова заплаха към Европейския съюз, отваряйки перспективата за още една търговска война, която може да е реална, но може и да е тактика за преговори. "Те ни третират много, много лошо. Затова ще бъдат подложени на тарифи," каза той.

И накрая на още един изтощителен ден в новия Белия дом на Тръмп, президентът – който се опитва да убеди Китай да продаде TikTok – беше попитан дали би искал да види как технологичният милиардер Илон Маск, който вече има сериозни конфликти на интереси с правителството, купува приложението. "Бих искал, ако той има интерес да го купи", отговори президентът.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Доналд Тръмп

Още по темата