Защо 50 милиона жители на Южна Америка останаха на тъмно часове наред и всичко замря в очакване да бъде възстановено електричеството? Този въпрос си задават от неделя насам не само засегнатите от безпрецедентното спиране на електроподаването жители на Аржентина, Уругвай, Парагвай, но и целият свят. И вече трети ден официално обяснение на мистериозния инцидент няма, а само предположения и догадки, които правят държавни чиновници и служители на компании, осигуряващи доставка на ток. Електрозахранването вече е възстановено, но властите продължават да са на "тъмно" за причините, довели до срив на общата за Аржентина и Уругвай електрическата мрежа, която се основава на съвместно експлоатираната електроцентрала "Салто Гранде".
Президентът на Аржентина, която беше най-сериозно засегната от спирането на тока, Маурисио Макри, обеща да се проведе пълно разследване на определеното от него като „безпрецедентно“ прекъсване на тока. Енергетиците пък се ангажираха в следващите 10-15 дни да могат официално да представят резултатите от проверката, която вече е в ход. Министърът на енергетиката Густаво Лопетеги обяви, че
системата се е изключила автоматично,
като е регистрирала много голям проблем в напрежението. "Важно е да изясним, че изключването на цялата елсистема стана автоматично. Управляващите компютри са я изключили, когато са установили дисбаланс, който потенциално може да нанесе огромни щети. За да се предпази, цялата система е спряла за милисекунди", обясни Лопетеги на пресконференция. "Категорично не е имало човешка намеса", допълни той. Енергийният министър на Аржентина обясни също, че „това е извънредна ситуация, каквато никога досега не сме имали". Според него положението е много сериозно. Обяснението на енергийната компания "Едесур", която работи в Аржентина, е същото - сривът е предизвикан от механизми за сигурност, които са били активирани, за да защитят електроцентралите. Но тоталният срив на електроснабдяването няма как да се приеме за нормален, тъй като температурите в неделния ден не са били високи и мрежата е разполагала с 20% резерви, отбелязва "Дойче веле". Все пак бе благоприятно, че аварията се случи в неделя, а не в делничен ден - в противен случай колапсът щеше да доведе Аржентина до истинска катастрофа, а страната и така е в тежка икономическа и финансова криза. Аржентинците са изпълнени с гняв и към президента Макри, който четири часа след спирането на тока така и не бе направил още никакво изявление.
Експертът по електромрежи Алисън Силвърстейн казва пред в. "Файненшъл таймс", че елсистемите са проектирани с автоматични релета и схеми, които отчитат условията и бързо изключват част от мрежата или пренасочват електричеството, за да осигурят безопасност, ако нивата на мощност не отговарят на предварително зададените настройки. Силвърстейн, която работи като независим консултант в американския град Остин, щата Тексас, обяснява, че най-честите причини за проблемите при функционирането на елмрежите са
неточни или остарели мрежови модели,
неправилно разпознаване на условията в реално време и непредвидени грешки.
Аржентинският енергиен министър Лопетеги не изключи възможността грандиозният проблем да е в резултат на кибератака, но призна, че подобно нещо е малко вероятно. Доста по-достоверно звучи предположението, че инцидентът може да се дължи и на продължителните валежи и крайбрежните бури около електроцентралата "Салто Гранде" и електроцентралата "Ясирета", която се намира между Аржентина и Парагвай. Местните медии написаха, че между двата язовира е имало авария часове преди спирането на тока, но не й било обърнато необходимото внимание. Точно този проблем вероятно е довел до цялостния срив на електромрежата. Не е напълно изключено влияние да е оказало и слабо земетресение, разлюляло северните части на Аржентина в събота.
Прекъсването на тока постави и въпроси дали аржентинските власти са готови да реагират адекватно при подобни непредвидени ситуации, както и за състоянието на енергийната инфраструктура, в която от години не са правени сериозни инвестиции. Служителите в сектора защитават електропреносната система, като заявяват, че тя е "изправна". Независими експерти обаче са на другия полюс и според тях електрическата мрежа има сериозни проблеми, подстанциите и кабелите са остарели и често възникват локални аварии. Известно е, че инфраструктурата на Аржентина като цяло е в окаяно състояние, но да такъв безпрецедентен срив досега не се беше стигало. Инвестиции в елмрежата не се правят, тъй като страната преживява дълбока финансова и икономическа криза с нарастващата инфлация, обезценяване на местната валута и са в сила мерки за строги финансови икономии, въведени от президента Макри.
Енергийният експерт Раул Бертеро, който оглавява аржентинския неправителствен Център за изучаване на енергийните регулации, каза пред Си Ен Ен, че зад срива на елмрежата стоят грешки в проектирането и използването й. "Подобен проблем не е непознат, има технологии и проучвания за избягването или ограничаването му в рамките на определена територия." Подобни сривове на елмрежи са се случвали в САЩ, Канада, но заемащата територия от 2 780 000 кв. км Аржентина не е преживявала нещо подобно.
Безпрецедентният срив на тока показва за пореден път недостатъците на елмрежата в целия регион, където периодично няма ток. Сега обаче Бразилия беше пощадена, но най-голямата страна в региона се сблъска с подобен проблем през 2009 г., когато над 60 милиона души останаха на тъмно. Тогава властите се опитваха да повишат доверието в инфраструктурата си преди Световното първенство по футбол през 2014 г. и Олимпийските игри през 2016 г. Преди три месеца и затъналата във финансова, икономическа и политическа криза Венецуела също остана без ток, като тези сривове продължават периодично.