18-годишен дебютант измъчи Джокович на старта на АО 2024

Хърватски квалификант извън Топ 170 на тенис ранглистата взе сет и спаси 6 мачбола срещу шампиона

14 Яну. 2024
Новак Джокович се подпира изтощен върху ракетата си след поредното загубено разиграване срещу 18-годишния Дино Прижмич.

Шампионът Новак Джокович започна успешно, но изключително мъчно защитата на титлата си от Откритото първенство на Австралия по тенис. Носителят на общо 10 трофея в Мелбърн надделя в I кръг над квалификанта Дино Прижмич след над 4-часова битка в четири сета - 6:2, 6:7 (5), 6:3, 6:4.

18-годишният хърватин, заемащ 178-о място в ранглистата и правещ своя дебют в основната схема на турнир от Големия шлем, се опълчи смело на сръбския №1 в света и спечели на своя страна голяма част от 15-те хиляди зрители на централния корт "Род Лейвър Арина". След като измъкна тайбрека във втория сет, Прижмич поведе с пробив в третата част, но не успя да удържи преднината си срещу 24-кратния носител на "мейджър" трофеи.

В четвъртия сет пък тийнейджърът направи същински чудеса от храброст. Джокович набързо поведе с 4:0 с два пробива, а в петия гейм стигна до нов брейкбол. Хърватинът не само удържа подаването си, но и веднага единия пробив, след което сви пасива си до минимум при 3:4. При 3:5 пък младокът се измъкна от 0:40 и отрази още един мачбол в подаването си, принуждавайки сърбина да сервира за победата.

Опитният Новак отново стигна до 40:0, но напористият Дино спаси още два мачбола, преди най-сетне световният №1 да затвори двубоя при седмата си възможност след 4:01 ч. игра. Това се превърна в най-дългия мач в цялата кариера на Джокович в I кръг на турнир от Шлема.

"Той заслужава всеки един аплодисмент. Удивителен играч - заяви 36-годишният сърбин в ТВ интервюто на корта. - Изглежда толкова зрял за възрастта си. Това е неговият момент. Той ме пробиваше. Показваше невероятна психическа устойчивост. Накара ме да се потрудя много тази вечер. Само комплименти за него, харесва ми как играе. Изключително представяне. Бих искал да поздравя целия му екип и семейството ми. Дано някой ден ме покани да бъда в неговия ъгъл, защото му предстоят велики неща. Като за човек на 36 се справих нелошо. Та аз съм точно два пъти по-възрастен от него. Но това е реалността. Имах добри моменти, но очевидно можеше да се справя много по-добре. Физически се чувствам добре, но е добре, че имам два дни да се възстановя преди следващия мач."

Следващият съперник на шампиона ще бъде представител на домакините - победителят от двубоя между Алексей Попирин и участващия с "уайлд кард" Марк Дейвид Полманс.