Медия без
политическа реклама

25-те години на героите от "Парк де Пренс"

От онзи славен тим само Борислав Михайлов успя като ръководител, а Хубчев и Любослав Пенев постигнаха нещо значимо като треньори

"Златният" момент на Емил Костадинов преди 25 години, който обаче се отдалечава във времето, без да бъде последван от нов подобен подвиг.
"Златният" момент на Емил Костадинов преди 25 години, който обаче се отдалечава във времето, без да бъде последван от нов подобен подвиг.

Днес се навършват точно 25 години от един от най-великите моменти в историята на българския футбол – победата с 2:1 над Франция на ст. "Парк де Пренс“, която класира националния ни тим на Мондиал`94. Успехът и чудото, без които нямаше да бъде възможно опияняващото ни представяне на следващата година в САЩ.

За мача в Париж е казано може би всичко, дори е повторено, потретено и предъвкано. Детайлите (Пенев-към-Костадинов-внимание-гооооол-"Господ е българин") се знаят вече наизуст, защото след този успех и последвалото т.нар. американско лято националният отбор не е постигал подобен връх. А онзи започва все повече да се отдалечава във времето – 5, 10, 20, 25 години… Но извън поредното бъркане в спомените е интересно и какво се случи през този четвърт век с героите от "Парк де Пренс". Нека видим:

Вратарят Борислав Михайлов не успя да капитализира особено като футболист добрите си мачове с държавния тим, като след онзи 17 ноември кариерата му премина през "Ботев" (Пд), "Рединг" (Анг), "Славия" и "Цюрих". Като ръководител обаче просперира. Първо бе зам.-председател на Държавната агенция за младежта и спорта, а през октомври 2005 г. стана президент на БФС - пост, който заема и сега. Управлението му се оказа доста спорно, свързвано с чести скандали. Но самият Михайлов направи завиден личен пробив, като стигна до член на Изпълкома на УЕФА.

Десният бек Емил Кременлиев също не съумя да пробие. В чужбина игра за "Олимпиакос" и "Унион" (Берлин), а в А група премина през "Левски", ЦСКА, "Спартак" (Вн) и "Марек", за да свали нивото до "Конелиано" и "Казичене", като бе и шеф на последния клуб. Сега е спортен директор на "Арда".

Защитникът Трифон Иванов е и

 

единственият от тима, който не е сред живите

 

Инфаркт го покоси през 2016-а, когато бе на 50 г. След "Парк де Пренс" той имаше дълъг стаж в чужбина - в швейцарския „Ксамакс“ и австрийските "Рапид", "Аустрия" и "Флоридсдорфер". Общо 8 години, с кратки завръщания за ЦСКА... След това направи бизнес - с бензиностанции и язовир, но не сполучи. За да прекара последните си години като шеф на Зоналния съвет на БФС във Велико Търново.

Другият централен бранител - Петър Хубчев, игра още 7 години в Бундеслигата - за "Хамбургер" и "Айнтрахт“. В Германия натрупа и опит като треньор, за да го реализира отначало колебливо - в "Славия", Б отборите на "Айнтрахт" и "Волфсбург", "Черноморец" (Пом) и "Ботев" (Пд), а сетне вече и с успех - в "Берое", с който спечели Купата и Суперкупата на България. От 2016 г.  стана селекционер на националния тим и успя да стабилизира представянето на "трикольорите".

Левият бек Цанко Цветанов поигра до 2001 г. на средно ниво в Европа - в Германия за "Валдхоф" и "Енерги" и в Шотландия за "Абърдийн", преди да се върне и да довърши кариерата си в "Левски" и любимия "Етър". На който по-късно става за кратко шеф, а и треньор през 2012 г. Но надделя приятелството му със Станимир Стоилов, когото вече следва навсякъде като помощник, включително и сега в националния отбор на Казахстан.

Опорният халф Златко Янков премина през няколко турски клуба (най-известният от тях "Бешикташ"), изкара един сезон в Германия ("Юрдинген") и кратка авантюра с "Локомотив" (Сф), но основно си е свързан с Бургас, където игра и за "Нефтохимик", и за "Черноморец". На последния клуб бе изп. и спортен директор. За кратко тренира тимовете на "Нефтохимик" и "Спартак" (Вн), но без успех. Сега е помощник в турския "Бурсаспор".

Друг от халфовете - Йордан Лечков, също няма еднозначен успешен път след 17 ноември 1993 г. Мина през добри клубове - "Хамбургер", "Олимпик" (Марсилия) и "Бешикташ", но отвсякъде си тръгна след скандали с треньорите. Раздялата с турския тим през 1998 г. бе съпроводена със забрана да играе футбол чак до 2001 г. Едва тогава се върна на терена - за ЦСКА, а после завършва кариерата си, където я започва – в "Сливен". Родният град е и трамплин за бизнеса му (строи там хотелски комплекс), а и за политическа кариера (от 2003 до 2011 г. е кмет). Разследван бе за злоупотреба със служебно положение, но бе оправдан. После стана общински съветник от ГЕРБ, заигра се дори с партията на Николай Бареков. Неизменен вицепрезидент на Борислав Михайлов в БФС, като ресорът му е да отговаря за националния отбор. В тази си роля се скара с някои от звездите, като Димитър Бербатов например.

Плеймейкърът Красимир Балъков игра още две години след "Парк де Пренс" за "Спортинг" (Лисабон), за да премине през 1995-а в "Щутгарт" и му остана верен до края на кариерата си през 2003 г. После се пробва като треньор - на швейцарските "Грасхопърс" и "Санкт Гален", "Черноморец Бургас", "Хайдук" (Хър), "Кайзерслаутерн" (Гер) и "Литекс". Никъде не постига запомнящ се успех. От началото на 2018 г. е в  родния "Етър", спаси го от изпадане, а този сезон го стабилизира в Първа лига.

Звездата Христо Стоичков няма поводи да се оплаче от футболната си кариера, която след "Барселона" обаче бележи спад - "Парма", връщане на "Камп Ноу", ЦСКА, "Ал Насър", "Кашива Рейсол", "Чикаго Файър" и "Ди Си Юнайтед". Не му се получи и като треньор - нито в националния отбор, нито в "Селта", нито в "Мамелъди Съндаунс" (ЮАР), нито в "Литекс". А за едномесечния си престой в ЦСКА вероятно и сам той не иска да си спомня. След остра конфронтация с Борислав Михайлов, включваща обвинения за продадени мачове, Стоичков тегли чертата на българския футбол и се пробва на ново поприще - като журналист в мексиканската телевизия "Унивисион", излъчваща от Маями, където той живее понастоящем.

Авторът на решаващата асистенция срещу французите - Любослав Пенев, след този мач спечели важна битка - с раково заболяване. След което довърши успешната си кариера в Испания, която мина през "Валенсия", "Атлетико", "Компостела" и "Селта". През 1999 г. внезапно спря с футбола, за да стане президент на ЦСКА. За един сезон се пробва и като играещ шеф на клуба, имаше и малка забежка в "Локо" (Пд) благодарение на приятелството си с покойния вече Георги Илиев. Като треньор

 

Пенев успява да наложи свой стил

 

в отборите си, които играят доста приятен футбол - и в националния, и в "Литекс" (с ловчанлии спечели и титла през 2011 г.), и в ЦСКА. Получи шанс да води резервите на "Валенсия", но сам се махна, за да се впусне в надпреварата за президент на БФС. Загуби катастрофално вота срещу Борислав Михайлов, но се запомни с цветисти изявления срещу бившия си съотборник.

Що се отнася до големия герой от "Парк де Пренс" - Емил Костадинов, той продължи още малко да играе за "Порто", след което премина през "Депортиво", "Байерн" (с който взе купата на УЕФА), "Фенербахче" и дори мексиканския "Тигрес", за да дефилира за статистиката отново в ЦСКА и накрая в германския "Майнц 05". Костадинов заема на няколко пъти ръководни позиции в ЦСКА. Бе част от ръководството, при което бе отнет лицензът на клуба за евротурнирите през 2008 г. Михайлов взе и него в БФС, като му повери грижите за юношеските и младежките формации. Там Костадинов не бележи съществени успехи.

Що се отнася до влезлите като резерви в онзи мач Даниел Боримиров и Петър Александров - първият имаше 9-годишен престой (1995-2004) в "Мюнхен 1860", преди да се върне в "Левски", където след края на кариерата си бе спортен директор, а сега е шеф на школата. Александров се върна за кратко през 1994 г. в "Левски", за да се реализира изцяло след това в Швейцария, където обиколи пет различни клуба, все с успех. Бе за кратко пом.-треньор на националния ни отбор, но после натрупаният имидж му помогна да получава различни швейцарски оферти за второстепенни треньорски позиции.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата