Медия без
политическа реклама

Брекзит спъва Формула 1

Седем отбора с бази във Великобритания са притеснени за сделката с Европейския съюз

08 Дек. 2018
ЕПА/БГНЕС
В болида на "Макларън" има 14 000 части, а много от тях идват от фирми от европейски държави, което може да е проблем след Брекзит.

Ако има спорт, в който всички да следят внимателно събитията около Брекзит, той безспорно е Формула 1. Централата на този спорт е в Лондон, а базите на 7 от отборите също са във Великобритания. Страната трябва да напусне Европейския съюз на 29 март, макар че много от детайлите все още не са уточнени. А напускането може да засегне изключително силно F1. 

Собственик на Формула 1 е американската компания "Либърти Медия", но основната дейност е във Великобритания. В едно от финансовите си съобщения компанията казва, че "преценява риска" от Брекзит, тъй като в страната са много от дъщерните дружества, които "оперират със значителни елементи на бизнеса".

"Решението на Великобритания да напусне ЕС и провеждащите се в момента преговори за условията водят до значителна несигурност как това ще повлияе на пазарите като цяло и на бизнеса на Формула 1. Това може да окаже влияние на целия икономически климат, да доведе до рискове, да създаде логистични предизвикателства за британски компании, които работят с ЕС, да създаде несигурност относно правото да се назначават граждани на ЕС на работа във Великобритания", се казва в съобщението на "Либърти".

Ако Брекзит се развие по план, Великобритания ще напусне съюза точно между първите две състезания през сезон 2019. Все пак от "Либърти Медия" смятат, че Брекзит няма да е чак фатален.

"Макар че има сериозна несигурност, бизнесът на F1 има своите характеристики, които ще намалят риска. Те включват и глобалната природа на нашия спорт, която води до портфолио от договори, потребители и дейности на глобално ниво. По-голямата част от бизнеса минава през сметки в долари. В този момент F1 не очаква, че Брекзит ще има вреден ефект върху бизнеса, макар че може да се появят предизвикателства, най-вече в преместването на техника от страни в Европа", се казва още в съобщението. 

Наистина, повечето от сметките на Формула 1 са в долари. Най-голямата част от годишните приходи идва от таксите за състезанията (плащат се в долари), от които спортът събра $1,8 млрд. миналата година. Основният разход пък е плащането на наградния фонд на отборите, който бе $919 млн. В Лондон обаче Формула 1 има стотици служители, които получават парите си в лири, а спортът има отделна сметка за тези плащания. Английският паунд може да се срине отново след Брекзит, което да доведе до объркване на сметките. В отчетите си Формула 1 разкри, че от 2016 г. досега е загубила $5 млн. от разликата в курса на валутите, а основната причина за това е референдумът за Брекзит във Великобритания на 23 юни 2016 г.

За отборите предизвикателството е още по-голямо. Седем от тях имат бази във Великобритания, като на 6 от тях - "Мерцедес", "Ред Бул", "Макларън", "Форс Индия", "Рено" и "Уилямс" - всички служители и цялата техника е на територията на Обединеното кралство. "Хаас" пък е с централа в САЩ, но има база в Банбъри (Вбр). Тези 7 отбора трябва да пътуват на състезания в 21 държави, 9 от които в Европа, а безпроблемното пътуване е много важно. Освен това тимовете купуват части от фирми по цял свят, като бързината на доставките също може да се повлияе от Брекзит. 

Джонатан Нийл, главният оперативен директор на "Макларън", предупреди, че ако няма сделка за Брекзит, това ще постави на риск дейността на отборите. Той обясни, че тимът вече работи с партньори, за да се справят заедно с потенциални трудности. Ако британският парламент откаже сделката, предложена от премиера Тереза Мей през декември, има шанс Великобритания да напусне Евросъюза и без споразумение. 

"Ключовите проблеми ще са в преминаването на държавни граници - и на частите, и на служителите, както и административните разходи. "Макларън" взема 40 тона техника и 100 души на всяко състезание през две седмици, в 20 различни държави и на 5 континента. Минаваме през редица граници, за да направим шоу на пистите. В момента имаме добре отъпкани пътеки в отношенията си с митниците и при преминаването на държавните граници, за да се движим безпроблемно. Работим с Формула 1 и с нашите логистични партньори, за да сме сигурни, че ще продължим да работим ефективно и че административните разходи и цялата тежест няма да направят процеса много тромав, което ще постави под риск възможността ни да доставим шоу", каза Нийл.

Най-голямото притеснение на отборите със сигурност ще е около назначаването на служители. "Макларън" в момента има 800 човека на щат. Нийл разкри, че само в инженерната група има хора от 23 държави: "Това, което искаме да избегнем, са тези луди, скъпи и отнемащи време изисквания за визи за сегашните и за бъдещите служители. Искаме да назначаваме някого на базата на това, че е правилният човек за работата."

Директорът на "Мерцедес" Тото Волф се притеснява за същото. Тимът има 1800 служители във Великобритания, а голяма част от тях са граждани на ЕС. И твърди: "Следим много внимателно ситуацията. Имаме много служители, които са от държави в Европа, вкарваме много стока от Евросъюза, в момента се опитваме да направим така, че те да не остават на границата. Като цяло не е много приятно развитие."

"Рено" също ще има проблеми. Базата на тима е в Оксфордшър, но двигателите се произвеждат във Франция. "Очевидно не искаме превозването на техниката да се забави, както и движението на хората. Подобрихме се много в последните години и това стана и заради възможностите, които Великобритания предлага", каза шефът на тима Сирил Абитбул.

Нийл обясни, че липсата на сделка ще доведе до проблем дори при изграждането на болидите. "Имаме 10 седмици до започване на изграждането на колата. В болид от Формула 1 има около 14 000 части, а само 10% от тях ще останат от колата ни през този сезон. Много материали от останалите идват от малки или средноголеми фирми във Великобритания и цяла Европа. Някои от тези части ще минат много граници, преди да дойдат тук. Ако при всяко преминаване на граница има трансакция, това ще направи нашата верига за доставки неефективна. Така ще е и за всички останали, но като бизнес ние искаме да избегнем това", аргументира се той.

Директорът на "Ред Бул" Кристиан Хорнер пък напротив - смята, че Брекзит няма да е чак такъв проблем: "Живеейки във Великобритания може да ти стане малко скучно, защото всеки път, когато пуснеш новините, слушаш за Брекзит: каква ще е сделката, каква няма да е. Важното е, че хората ще продължат да правят бизнес с Великобритания, ако продължаваме да сме добри в това, което правим."