България вече има 4 медала от Европейските игри

17-годишна таекуондистка донесе втори бронз за тима ни в Краков-Малополска `23

27 Юни 2023
Ана Коракаки и Антоанета Костадинова стрелят рамо до рамо във финала на 25 м пистолет във Вроцлав.

Два медала спечели делегацията на България в шестия ден на Европейските игри в Краков-Малополска `23. Олимпийската вицешампионка Антоанета Костадинова донесе второ отличие за страната ни от турнира по стрелба, след като миналия петък заедно със Самуил Донков извоюва бронз в надпреварата на 10 м пистолет за смесени тимове.

Вчера състезателката на "Светкавица" (Търговище) заслужи и сребро в индивидуалната надпревара на 25 м пистолет при жените. Костадинова събра 26 т. във финала, само с точка по-малко от шампионката Ана Коракаки (Гърция). Другата ни представителка в дисциплината Мирослава Минчева се нареди 28-а в квалификациите с 566 т.

Това е общо пети медал за Костадинова от Европейски игри. В дебютния форум в Баку `15 тя също спечели сребро на 25 м пистолет, а в Минск `19 прибави два бронза - на 10 м пистолет и на 25 м пистолет.

ТАЕКУОНДО

17-годишна таекуондистка пък донесе четвъртия медал за България на тазгодишните Европейски игри в Полша. Калина Бояджиева стъпи на подиума в кат. над 73 кг, след като в спор за бронза разгроми в двете части (5:2, 12:7) трикратната световна шампионка Бианка Кук (Великобритания).

Тийнейджърката започна участието си с победа с 2:0 над Дана Азран (Израел), след това отстъпи със същия резултат пред туркинята Нафя Кюс, която обаче стигна финал и така изтегли българката до репежаш. В него Бояджиева отстрани с 2:0 унгарката Хенриет Падла, което ѝ осигури мач за бронза срещу британката.

Освен в стрелбата и таекуондото България спечели медал и в каратето, където олимпийската шампионка от Токио 2020 Ивет Горанова взе сребро в кат. до 55 кг на кумите.

БОКС

В боксовия турнир вчера тимът ни спечели една победа и допусна две загуби. В кат. до 54 кг при жените Станимира Петрова се справи блестящо срещу действащата европейска шампионка Анастасия Ковалчук, печелейки с единодушно съдийско решение от 5:0 гласа.

За място на 1/2-финал и съответно квота за олимпийските игри в Париж 2024 Петрова ще се изправи срещу Дженифър Лийн (Ирландия). Срещата ще се проведе в сряда следобед.

Другата ни националка в женския турнир вчера Аслъхан Мехмедова отпадна на 1/8-финалите в кат. до 60 кг. Българката отстъпи пред хърватката Сара Берам с 0:4 гласа.

Поражение претърпя и звездата ни в кат. до 51 кг при мъжете Даниел Асенов. Още на старта Тайсъна загуби от представителя на домакините Якуб Сломински.

БАДМИНТОН

Българските състезатели спечелиха четири от петте си мача в първия ден на турнира по бадминтон от Европейските игри.

Трикратните европейски шампионки при женските двойки и златни медалистки от дебютната континентална олимпиада в Баку `15 Стефани Стоева и Габриела Стоева стартираха с разгром над полякините Корнелия Марчак и Доминика Квасник с 2:0 (4, 6) само за 24 мин. Следващите съпернички на сестрите от Хасково са Кати-Крийт Маран и Хелина Рютел (Естония).

При мъжките двойки Иван Русев и Илиян Стойнов победиха също убедително Глеб Бекетов и Михайло Махновский от Украйна с 2:0 (9, 12) за 29 мин. Днес българите ще играят с Марк Ламсфус и Марвин Зайдел (Германия).

В първия си мач от груповата фаза на сингъл Димитър Янакиев спечели срещу Данило Боснюк (Украйна) с 2:1 (6, -16, 19). Следващият му съперник ще бъде Аде Рески Двикахьо (Азербайджан).

Христомира Поповска пък спечели без игра след отказ на противничката ѝ Едит Урел (Швеция). Днес българката излиза срещу украинката Полина Бухрова.

Единствено смесената двойка Поповска и Стойнов претърпя поражение. Дуетът отстъпи пред поляците Павел Смиловски и Магдалена Свирчинска с 1:2 (25, -12, -14). Във втория си мач българите ще спорят с нидерландците Робин Табелинг и Селена Пийк.

СТРЕЛБА С ЛЪК

В индивидуалното състезание на рекърв Иван Банчев загуби на 1/32-финалите от Анти Текониеми (Финландия) с 3:7 и отпадна още в I кръг на елиминациите.