България спечели първи медал на Евро 2024 по спортна стрелба

Женският ни тим на пистолет е трети, а мъжкият - на 9-о място

02 Март 2024
Антоанета Костадинова спечели пореден медал в богатата си спортна кариера
БОК

Българските състезатели спечелиха първи медал от европейското първенство по спортна стрелба в Дьор (Унг). Антоанета Костадинова, Мирослава Минчева и Адиел Илиева завоюваха бронзовото отличие в дисциплината трио (жени) с пистолет от 10 метра.

В квалификациите българките постигнаха четвърти резултат - 566 т., като изостанаха само от тимовете на Унгария (577), Сърбия (569) и Германия (568), като се клараха без проблем сред първите 8 за директните елиминации. След 1/4-финалите нашите отново бяха четвърти, но вече след Украйна, Унгария и Грузия.

В полуфиналната фаза те излязоха с място напред - трети, но това им отреди да стрелят в пряк двубой с четвъртите - грузинките, за бронзовите медали. До двубой за титлата стигнаха Украйна и Унгария.

В малкия финал олимпийската вицешампионка Костадинова, Минчева и Илиева се наложиха с 16:6 т. над състава на Грузия (Лизи Киладзе, Мариами Маршава и легендарната Нино Салуквадзе).

За европейската титла пък унгарките (Сара Фабиан, Мириам Жако, Мероника Майор) победиха със 17:15 съперничките си от Украйна (Юлия Ивашченко, Вилиена Бевз, Олена Костевич).

В трио стрелбата с пистолет при мъжете спечелилият олимпийска квота Кирил Киров, Самуил Донков и Николай Панов останаха на точка от осмото място, класиращо за елиминациите, и отпаднаха. Те завършиха на 9-о място в крайното класиране с 569 т., а тимът на Унгария продължи напред като осми с 570.