CAS върна отнетия заради САЩ медал на румънска гимнастичка

От американския олимпийски комитет заявиха, че ще обжалват решението срещу Джордан Чайлс

11 Авг. 2024
Симон Байлс, Ребека Андраде и Джордан Чайлс (от ляво на дясно) позират с медалите си на земя, но бронзът все пак отиде при румънката Ана Барбосу, която го спечели в състезанието

Арбитражният спортен съд (CAS) върна бронзовия медал на румънската гимнастичка Ана Барбосу, който ѝ бе отнет секунди след края на състезанието на земя и даден на американката Джордан Чайлс.

Във финала на 5 август в зала "Берси" състезанието на земя бе спечелено сензационно от бразилката Ребека Андраде, която получи оценка от 14.166 т. и победи суперфаворитката за титлата Симон Байлс (САЩ), която допусна няколко грешки и бе оценена с 14.133.

На трето място съдиите класираха Ана Барбосу с 13.700. И когато 18-годишната румънка се радваше с националното знаме в залата бе обявено, че бронзът всъщност отива при Джордан Чайлс, която оригинално бе пета с 13.666, дори и след втората румънска гимнастичка във финала - Сабрина Войня (13.700).

Оказа се, че американският отбор е подал контестация и съдиите са повишили оценката на Чайлс. Кадрите със слисаната и разплакана Барбосу обиколиха света:

Румънската делегация обжалва решението на съдийското жури в CAS и днес съдът върна обратно първоначалната оценка на американката. Мотивът на арбитраторите е, че обжалването на отбора на САЩ е подадено 4 секунди след едноминутното времево ограничение за подаване на контестации.

Международната федерация по гимнастика (FIG) обяви, че ще уважи решението на съда и върна Барбосу на третото място, а МОК потвърди това решение и вписа румънката при медалистите на земя. Сега Джордан Чайлс трябва да върне медала, за да бъде връчен на Барбосу и остава само със златното отличие от отборното състезание.

Американският олимпийски комитет веднага заяви, че ще обжалва решението на CAS, макар че не е ясно къде, след като Спортният арбитраж е последна инстанция при решаването на спортни спорове.

"Ние твърдо вярваме, че Джордан честно си спечели бронзовия медал и има критични грешки както в първоначалната ѝ оценка, така и в последващия процес на обжалване пред CAS, които трябва да бъдат разгледани", се казва в изявление на олимпийския комитет на САЩ.