Медия без
политическа реклама

Член на МОК поде кампания за приоритетно ваксиниране на спортисти

Това е "най-реалистичният вариант" да има игри в Токио, заяви Ричард Паунд

07 Яну. 2021
ЕПА/БГНЕС
През март 2020 г. Ричард Паунд стана първият член на МОК, който разкри, че игрите в Токио ще бъдат отложени. Сега канадецът е първият, който намеква, че може да бъдат отменени.

Приоритетно ваксиниране на елитните спортисти срещу COVID-19 по целия свят е "най-реалистичният вариант" да се гарантира, че олимпиадата в Токио ще се проведе. Това заяви дългогодишният член на МОК Ричард Паунд и така стана първият представител на олимпийското движение, който индиректно призна, че съществува възможност XXXII летни игри да бъдат отменени.

Олимпийските и параолимпийските игри в японската столица трябваше да се състоят миналото лято, но заради глобалната пандемия от коронавирус бяха отложени с една година. Новите дати, за които са насрочени, са съответно 23 юли-8 август и 24 август-5 септември 2021 г.

По-малко от 200 дни преди церемонията по откриване на Токио 2020 обаче здравната криза изглежда само се задълбочава, особено след откриването на новия щам на вируса, за който се смята, че е до 70% по-заразен. Япония е една от страните, в която мутацията беше засечена, и в момента правителството е на прага да обяви ново извънредно положение. Вчера държавната информационна агенция "Киодо" съобщи за рекордните в страната 6004 нови случая в рамките на денонощие.

Италия може да стане втората държава след Русия, на която МОК ще забрани да използва националните си символи по време на олимпийските игри в Токио 2020.

Все пак от МОК се надяват, че разработването на различни ваксини срещу COVID-19 ще позволи на домакините да организират олимпиадата. За разлика от САЩ и ЕС обаче, Япония все още не е одобрила прилагания в Северна Америка и Европа продукт на "Пфайзер" и "Бионтех" и не е започнала масова ваксинация на населението.

Според Паунд потенциалното приоритизиране на спортистите в процеса на ваксиниране не би трябвало да предизвика обществено недоволство.

"В Канада имаме 300 или 400 елитни спортисти. Ако пренасочим 300-400 ваксини от няколко милиона, за да може страната ни да се представи на най-големия спортен форум, не смятам, че това ще доведе до някакви гневни реакции. Това е решение, което всяка държава трябва да вземе за себе си. Вероятно ще има хора, които ще твърдят, че така спортистите пререждат опашката. Но мисля, че това е най-реалистичният начин да организираме олимпиадата", заяви 78-годишният канадец пред "Скай Нюз".

С нови близо $3 млрд. е нараснал бюджетът на олимпийските игри в Токио, които трябваше да се проведат през това лято, но заради глобалната пандемия от COVID-19 бяха отложени с една година и насрочени за периода 23 юли - 8 август 2021 г.

В края на миналата година президентът на МОК Томас Бах окуражи спортистите да се ваксинират срещу коронавируса, но подчерта, че това няма да е задължително условие за участие в Токио. Също така германецът разкри, че олимпийското движение води разговори с производителите, но беше категоричен, че организацията ще изчака реда си след хората в значително по-голяма нужда.

"От самото начало искаме да е ясно, че пръв приоритет са лекарите, сестрите и всички, които се грижат за живота ни по време на пандемията. Това са хората, които трябва да бъдат ваксинирани най-напред", заяви Бах при посещението си на Олимпийския стадион в Токио през ноември.

Още по темата