Димитров почна неуверено, но набра скорост във Виена

Тенисист №1 на България излиза срещу чех на 1/8-финалите в четвъртък следобед

23 Окт. 2024Обновена
Григор Димитров имаше нужда от допълнително време, за да настрои играта си срещу Джан Джиджън, след което изпълни задачата си със стил.

Колеблив старт, но уверен завършек на мача в крайна сметка постави успешно начало на участието на Григор Димитров в тенис турнира от категория "АТР 500" във Виена. Поставеният под №3 българин елиминира в I кръг китаеца Джан Джиджън с 6:4, 7:5.

Двубоят на централния корт в "Щатхале" в австрийската столица продължи малко повече от час и половина, след като първата ни ракета (№9 в света) трябваше да осъществява обрат в първата част. Мачът започна с пробив за азиатеца, който затвърди за 2:0 и поддържаше аванса си и при 3:1. В шестия гейм обаче Григор осъществи рибрейк, а десетия взе още веднъж подаването на съперника си и затвори сета.

Във втората част равенството се задържа чак до 5:5, като и двамата тенисисти трябваше да отразяват точки за пробив по пътя - Джан четири пъти, а Димитров три пъти. В 12-ия гейм Джиджън изостана с 15:40 и успя да спаси само първия от двата поредни мачбола след 1:37 ч. игра.

33-годишният хасковлия постигна 32 печеливши удара и направи 24 непредизвикани грешки, включително 12 аса и 3 двойни. От другата страна на мрежата 28-годишният китаец пласира едва 19 уинъра и допусна цели 30 непредизвикани грешки (4 аса, 3 двойни).

На 1/8-финалите утре Григор Димитров ще се изправи срещу чеха Томаш Махач, който се справи с унгареца Фабиан Марожан също в два сета - 7:6 (5), 6:1. Досега българинът не е играл официален мач срещу този съперник. Махач е на 24 г. и заема 27-о място в ранглистата на АТР.

След като през миналата седмица стигна до финала на "АТР 250" в Стокхолм, най-добрият ни тенисист получи от организаторите във Виена два дни почивка и се включи в надпреварата в последния възможен момент - чак в сряда. При победи оттук нататък Григор ще трябва да играе във всеки следващ ден.

Срещата между Димитров и Махач бе поставена като втора в програмата на централния корт за четвъртък и трябва да започне около 16:30 ч. наше време. Спечелилият този мач ще срещне на 1/4-финалите в петък по-добрия измежду поставения под №7 Джак Дрейпър (Великобритания) и Лучано Дардери (Италия), които ще открият утрешната сесия в 14:30 ч.