Драма на "Монца" отвори път за шокиращ победител във Формула 1

06 Септ. 2020
Сензационната призова тройка на "Монца" - Пиер Гасли (в средата), Карлос Сайнц-младши (вляво) и Ланс Строл (вдясно).

Невиждана от години драма във Формула 1 завърши със сензационна почетна стълбичка за "Гран при" на Италия. Състезанието на легендарната писта "Монца" предложи всичко на милионите зрители пред телевизионните екрани и доведе до първата победа за френски пилот от почти четвърт век.

Извоюва я Пиер Гасли с болид на "Алфа Таури", а челната тройка допълниха Карлос Сайнц-младши с "Макларън" и Ланс Строл с "Рейсинг Пойнт". Така за първи път от 2012 г. в Топ 3 няма нито една кола на "Мерцедес", "Ред Бул" или "Ферари". Последният французин, спечелил надпревара в F1, беше Оливие Панис с "Лижие" в Монако през 1996 г.

Where do we even start!? 👏👏👏

What. A. Race. What a finish. What a result. 😎🏆

We're LIVE with @wbuxtonofficial and special guest @PiFitti to drink in every post-race moment of a sensational #ItalianGP 🇮🇹#F1 https://t.co/OhCVhPtSWM

— Formula 1 (@F1) September 6, 2020

До днешната шокираща развръзка се стигна благодарение на тоталния крах на "Ферари" на домашната им писта, от една страна, и на разсеяността на световния шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес"), от друга. И двата болида на "черните кончета" въобще не завършиха състезанието, след като Себастиан Фетел се отказа в самото начало заради проблеми със спирачната система, а Шарл Льоклер се разби с над 200 км/ч в предпазната ограда край завоя "Параболика" в 26-ата обиколка.

Инцидентът остана без физически последствия за младия монегаск, но доведе до над половинчасово прекъсване на надпреварата по средата ѝ, при което всички коли се прибраха в бокса. По това време лидерът Хамилтън научи, че след рестарта ще трябва да мине още веднъж през питлейна, за да изтърпи там 10-секундно наказание за неправомерна смяна на гуми, докато по-рано боксът беше затворен заради кола за сигурност на трасето.

Two of F1's young stars, charging to the chequered flag in pursuit of that first win 🏁🏆

What a grandstand finish these two put on!#ItalianGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/UZB4F34h09

Впоследствие санкцията изпрати 6-кратния шампион на опашката на колоната и до края на състезанието той успя да се изкачи само до 7-о място в крайното класиране. Британецът все пак взе една бонус точка за най-бързата обиколка в надпреварата.

В генералното класиране Хамилтън остава далеч напред със 164 т., следван от съотборника си в "Мерцедес" Валтери Ботас 117 т. и Макс Верстапен ("Ред Бул") със 110 т. Със спечелените днес 25 т. победителят Гасли вече има 43 т. и се изкачи на осма позиция, на 2 точки зад Льоклер.

Следващият старт в пандемичния сезон отново е в Италия - за "Гран при" на Тоскана на пистата "Муджело" другата неделя (13 септември).