Медия без
политическа реклама

В Европа не броят за живи българските футболисти и треньори

Така е не само на нашия континент, допълва мениджърът Георги Захариев

26 Ноем. 2019
Георги Захариев
СПОРТАЛ
Георги Захариев

Никой в Европа не брои българските футболисти и треньори за живи, затова те няма как да се котират добре зад граница. Констатацията е на Георги Захариев, основател на мениджърската агенция "Кампиония". В студио "Дерби" мениджърът, който работи основно в Китай, Италия, Англия, Македония, Германия, Австрия и Катар, се спря и на основните причини за това трагично положение.

"Казвам ви честно, че българските футболисти и треньори не ги броят за живи. Това е истината! И дори не става дума само за Европа - предлагал съм имена в Китай, а оттам питат кои са ни футболистите и какви са им възможностите. Въобще не се котират - заяви Захариев. - У нас подрастващите са готови да "скатаят" всеки метър бягане, всяка минута от тренировката. А трябва самоинициативност. В "Бенфика" например всяко дете от футболната школа работи по индивидуална програма. Влизаш в столовата - всяко дете има своя кутия с протеин, магнезий, витамини, не им се дава нищо със захар, само плодове. Наличието на дублиращи отбори се подценява в България, работи се на парче."

Мениджърът даде и други примери за работа с подрастващите футболисти, чрез които те добиват и тактически умения. 

"В Холандия специалисти учат футболистите на "сканинг" - да сканираш, да виждаш правилно футболния терен. Във Футболната асоциация на Англия лекции чете представител на Гугъл, който им обяснява как да използват информацията. Бях на лекция на Жан-Пиер Папен - ставаше дума за проблема с изчезналия уличен футбол - разказа Захариев. - Знам случаи у нас, когато треньори, в школата на "Левски" например, карат футболистите да играят второто полувреме само с ляв крак. "Марек" при децата имаше загуби с по 0:10 и нагоре. Ниското темпо в родния футбол, говоря и за Първа лига, е заложено още от най-долните набори. Трябва методика, трябва да помага БФС."

Захариев даде статистика, че 95% от трениращите деца не стават после футболисти, което е световна тенденция.

"За да си сред 5-те процента успели, трябва да не ходиш по дискотеки, да не ядеш пържени картофи, да не хващаш наргилето в бара. Кристиано Роналдо не е имал методист, стоял е до късно във фитнеса в общежитието до стадиона на "Спортинг". Даже са го гонили оттам, защото е ставало късно, след 23 ч.", даде пример мениджърът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата