Еврошампионките Стоеви са 1/4-финалистки на игрите в Полша

Четирима български боксьори играят днес за олимпийски квоти за Париж 2024

28 Юни 2023
Габриела и Стефани Стоеви имат шанс да спечелят второ злато от Европейски игри след титлата от дебютното издание на континенталната олимпиада в Баку `15.
ЕПА/БГНЕС архив

Трикратните еврошампионки по бадминтон Стефани Стоева и Габриела Стоева, защитаващи титлите си при женските двойки от първенствата в Киев `21 и Мадрид `22, си гарантираха участие в 1/4-финалната фаза на Европейските игри в Краков-Малополска `23. Сестрите от Хасково постигнаха втора безпроблемна победа в груповата фаза на турнира, който е със статут на първенство на Стария континент, налагайки се с 2:0 (15, 12) над естонките Кати-Крийт Маран и Хелина Рютел.

Днес Стоеви ще изиграят протоколния си трети мач срещу Мари Кристенсен и Ейми Хонг от Норвегия. При успех те ще узаконят първото си място в потока и по-леки съперници в схемата на елиминациите.

Останалите български представители допуснаха поражения във втория ден на надпреварата в Полша. На сингъл при мъжете Димитър Янакиев отстъпи пред Аде Рески Двикахьо (Азербайджан) с с 1:2 (17, -16, -9). Днес той ще играе срещу испанеца Луис Енрике Пенялвер.

На единично при дамите Христомира Поповска беше надиграна от украинката Полина Бухрова с 0:2 (-17, -19). Следващата ѝ съперничка ще бъде Лине Хьоймарк Кяерсфелт (Дания).

Мъжката двойка Иван Русев и Илиян Стойнов претърпя поражение от германците Марк Ламсфус и Марвин Зайдел с 1:2 (-17, 18, -8). В третия мач от групата двамата ще спорят с Йоел Хансон и Мелкер Зикерман-Бексел (Швеция).

Смесената двойка Поповска и Стойнов пък загуби от Робин Табелинг и Селена Пийк от Нидерландия с 0:2 (-8, -10). Последната им среща е утре срещу Миша Цилберман и Светлана Цилберман от Израел.

БОКС

В боксовия турнир на Европейските игри вече петима български национали са на 1/4-финал. Йордан Морехон стана най-новият ни участник в Топ 8 на шампионата в Полша. В категория над 92 кг кубинецът с наш паспорт победи италианеца Диего Ленци с 4:1 съдийски гласа.

Следващото му препятствие по пътя към олимпийската квота за Париж 2024 ще бъде Йонас Язевичиус (Литва). В тази категория за XXXIII летни игри ще се класират само двамата финалисти.

Други четирима родни представители ще боксират за квоти за френската столица още днес, тъй като в техните категории за олимпиадата ще се класират всички 1/2-финалисти. Първа на ринга за 1/4-финалите ще се качи Станимира Петрова (кат. до 54 кг) - около 14:00 ч. българско време тя ще се бие с ирландката Дженифър Лийн.

Около 15:45 ч. Радослав Росенов (63,5 кг) ще има тежка задача срещу европейския вицешампион и бронзов медалист от световното първенство при 67-килограмовите Лаша Гурули (Грузия).

Светлана Каменова (57 кг) ще играе във вечерната сесия около 19:45 ч. срещу представителката на домакините Юлия Шеремета.

Българската битка за квоти днес ще закрие Хавиер Ибанес (57 кг), който ще се изправи срещу европейския вицешампион Артур Базеян (Армения) около 20:45 ч.

Извън сметките остана Рами Киуан (71 кг), който вчера загуби с 2:3 гласа срещу европейския шампион при 67-килограмовите Вахид Абасов (Сърбия).

ФЕХТОВКА

Три от четирите български сабльорки стигнаха до 1/8-финалите на Европейските игри в Полша, но никоя не продължи по-напред в турнира по фехтовка.

В спор за място на четвъртфиналите Йоана Илиева отстъпи пред украинката Олга Харлан с 13:15, Емма Нейкова загуби от италианката Елойса Пасаро с 4:15, а Олга Храмова отпадна от Росела Грегорио (Италия) с 11:15. Белослава Иванова не достигна до Топ 16.

В индивидуалната надпревара на шпага при мъжете нито един от нашите участници - Йордан Гълъбов, Светлозар Искров, Илия Чакъров и Марин Атанасов, не стигна до тази фаза от състезанието.

СКОКОВЕ ВЪВ ВОДА

В скоковете във вода от 10-метрова кула Цветомир Ереминов завърши квалификациите с 241.05 т. и зае последното 16-о място. За финала се класираха състезателите в Топ 12.

СТРЕЛБА С ЛЪК

В стрелбата с лък при жените Добромира Данаилова отстрани с 6:4 туркинята Зейнеп Козе на 1/32-финалите на рекърв, но след това на 1/16-финал отстъпи пред германката Шарлин Шварц с 5:6.