Фетел: Дори Хамилтън да спечели още 5 титли, Шумахер е най-великият

Англичанинът бе най-бърз във втората тренировка преди съдбоносната "Гран при" на Абу Даби

10 Дек. 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС архив
Двамата най-титулувани пилоти във Формула 1 - Михаел Шумахер (вляво) и Люис Хамилтън (вдясно), бяха за кратко съперници на пистата в края на кариерата на германеца.

Михаел Шумахер е най-великият пилот в историята на Формула 1 и ще остане такъв, независимо дали Люис Хамилтън подобри рекорда от седем световни титли, който в момента двамата делят. Това обяви сънародникът на легендарния германец Себастиан Фетел в навечерието на финалния старт за сезон 2021, който ще даде отговор на въпроса дали 36-годишният англичанин ще ликува за безпрецедентен осми път като шампион в най-комерсиалния автомобилен спорт.

Преди последния кръг в ОАЕ в неделя (12 декември) Хамилтън и другият претендент за трофея тази година - Макс Верстапен, делят върха в генералното класиране с абсолютно еднакъв актив - 369,5 т. Нидерландският пилот на "Ред Бул" обаче има предимство пред британския ас на "Мерцедес" заради по-големия брой победи през сезона (9:8).

"Михаел е моят герой. Може би заради това не искам Люис да спечели - коментира Фетел, самият той 4-кратен световен шампион. - Истината е, че и двамата с Макс имаха силен сезон и започват последното състезание с равен шанс да спечелят титлата. От една страна ще съм щастлив, ако рекордът на Михаел остане, но дори и Люис да спечели, за мен Михаел ще бъде най-великият завинаги. Люис може да спечели още една, две, три, четири, дори и пет титли... Но това няма да промени факта, че за мен Михаел ще остане най-великият. Аз се разбирам с Люис, но повече искам Макс да спечели, за да остави рекорда на Михаел жив. Нека обаче по-добрият да победи."

НА ПИСТАТА

Първите свободни тренировки на пистата "Яс Марина" в Абу Даби бяха днес. В сутрешната сесия най-бърз беше Верстапен, който направи най-добрата обиколка по обновената конфигурация на трасето за 1:25,009 сек. Второ време (+0,196 сек.) даде вторият пилот на "Мерцедес" Валтери Ботас, а Хамилтън бе трети (+0,346 сек.).

Откриващата тренировка в ОАЕ оправда очакванията за много по-добри времена след направените промени по "Яс Марина". Обиколката на Верстапен бе с цели 12,369 сек. по-добра от собственото му топпостижение преди 12 месеца, когато нидерландецът също беше най-бърз в първата сесия.

Във втората 60-минутна сесия следобед обаче Хамилтън зададе още по-убийствено темпо и свали още почти секунда и половина, затваряйки най-бързата обиколка за деня за 1:23,691 мин. Най-близо до него се доближи Естебан Окон с "Алпин" (+0,343 сек.), а трети се нареди Ботас (+0,392 сек.). Верстапен остана едва четвърти с пасив от цели 641 хилядни.

Третата тренировка и квалификацията за място на стартовата решетка са утре съответно от 12:00 и 15:00 ч. българско време, като ще бъдат излъчвани по платения ТВ канал "Диема спорт 3". Там ще върви и съдбоносното състезание за "Гран при" на Абу Даби в неделя от 15:00 ч.