Медия без
политическа реклама

Формула 1 заменя карбоновите влакна с ленени

07 Септ. 2020
Пилотът на "Макларън" Ландо Норис разглежда с интерес ленената структура на седалката, в която скоро ще седи по време на състезания.

От дебюта на болида "Макларън MP4/1" с изцяло карбонов монокок през 1981 г. пластмасата с въглеродни нишки постепенно превзе Формула 1. Сега композитните материали на основата на карбонови влакна са в над 70% от детайлите и възлите по колите. При това не става въпрос само за корпусите и крилата, а също за седалки, волани, даже скоростни кутии, да не говорим за оборудването в питстоповете. 

Сега, изглежда, настъпва нова ера, отново инспирирана от "Макларън". Британският тим намери добър вариант и вече направи първите си седалки от него. Те преминаха успешно всички изпитания още на предсезонните тестове в Барселона и "Макларън" се готви да изпробва иновацията в състезанията.

А въпросният материал е... най-обикновен лен, чиито влакна се оказват по-здрави, по-евтини и въобще по-добри от карбоновите, като при това намаляват въглеродната следа с цели 75%.

Тайната на лена е в тръбната структура на влакната на специален сорт от растението и на особената технология на заплитане на швейцарската компания Bcomp. Тя наплита като армировка ленени влакна, формирайки от тях решетъчна структура, като върху нея вече прикрепва платното от лен.

Решението на Bcomp вече няколко години се прилага в колите на Tesla и Volvo, а също и за някои резервни части в германските състезателни серии DTM. С ленени тъкани вече се правят яхти и каяци, а също и някои детайли за космически спътници на Европейската космическа агенция.

Оптимизирането на наплетката позволява да се постигнат същите показатели за здравина при 9% по-малка маса. При това един ленен детайл струва с 30% по-евтино (в случая сравнението е с компонентите по седалките) спрямо карбонов. И така при седалка за пилот, струваща обикновено $2000, икономията е около $600.

В допълнение - ленената структура се оказва по-добра и по физически характеристики: нейната ниска плътност при висока твърдост позволява да се подобри поглъщането на вибрациите и устойчивостта на усукване, свиване и пречупване.

Разработката на Bcomp, според "Макларън", погасява вибрациите 5 пъти по-добре от всяка пластмаса с карбонови влакна. За пилотите новата седалка може да се окаже истинска панацея на състезание по трасета с високи бордюри (като "Ред Бул Ринг" в Австрия) - те ще имат по-добра видимост и способност по-точно да направляват болида в завоите.

А продукцията на Bcomp е напълно еконеутрална и биоразложима. Суровините за тъкането може да се отглеждат чрез програми за сеитбообращение (редуване на различни растения на едно и също поле година за година за предотвратяване на изтощаването на почвата) и без пряка конкуренция с хранителни култури. 

В "Макларън" откриват тази иновация заради новите лимити, въведени от F1. Техническият отдел търсел начин да подобри баланса и разпределението на теглото в болида заради изискването за минимална маса на пилота от 80 кг, т.е. ако пилотът е по-лек, трябва да се добави допълнителна тежест в центъра, където е седалката. С новите, по-леки материали в "Макларън" успяват да намалят теглото на седалката и така да подобрят баланса в други зони на колата, а с това - пъргавината и управляемостта ѝ.

Своята роля изиграва и въведеният таван на бюджетите за отборите: работата с Bcomp е само първата стъпка към съкращаването на разходите по разработка на болиди чрез търсене на нови инженерни решения и материали. Седалките са нещо като изпитателен полигон за новия материал. Ако всичко мине добре, "Макларън" ще премине към разработка на други ленени детайли по болида.

И работата не е само в спестяване на пари, защото ако се използва лен в корпуса, състезанията може да станат дори по-безопасни. Роля играят физическите свойства: лененото платно, за разлика от карбоновите влакна, не е склонно към напукване или разрушаване на крехки места. Технологията на наплитане ограничава зоната на увреждане, а при счупване "отломките" от лен ще са много по-меки от карбоновите, следователно по-безопасни за пилотите. А и няма да се разпръснат по пистата, създавайки опасност за останалите болиди.

Карбоновите материали се използват в F1 и защото имат слабо разширяване при високи температури, но същите свойства има и ленът. Затова в "Макларън" разглеждат начини за производство на други ленени части в болида.