Франция взе "финала преди финала" на старта на световното по ръгби

Домакините на турнира победиха категорично Нова Зеландия със смазваща втора част

09 Септ. 2023
Дамиен Пено (в бяло) е изпуснат от новозеландците и отбелязва първото есе за Франция при победата на домакините на световното първенство по ръгби.

Очакваното с огромно нетърпение десето световно първенство по ръгби стартира с подобаващ откриващ мач, в който домакинът Франция победи с 27:13 Нова Зеландия в битка на колосите в група А

Сблъсъкът между два от фаворитите за титлата, сочен предварително като "финал преди финала", бе белязан с много голямо напрежение и немалко грешки от двете страни преди почивката, но и убийствено превъзходство на французите през втората част.

Изненадващо есе на крилото на гостите Марк Телеа (първо от двете му в мача) още във 2-ата мин. стъписа препълнените трибуни на "Стад де Франс", но Франция стигна до минимален аванс на почивката (9:8) след три точни наказателни удара на №15 в тима на "петлите" Томас Рамос.

Подновяването на играта донесе второто есе на Телеа и аванс от 13:9 за "Ол блекс", което отново подлъга, че Нова Зеландия ще поеме инициативата. Но всъщност на почивката анализът на домакините бе показал слабите страни на новозеландците и в резултат Франция заигра много по-често с топката и след 50-ата минута бе пълен доминант на терена. Есетата на Дамиен Пено в 56-ата мин. и Мелвин Жамине в 78-ата само украсиха това превъзходство.

По този начин Нова Зеландия за пръв път в историята си допусна загуба в групова фаза на световно първенство. А Франция от своя страна направи огромна крачка към спечелване на първото място в групата, в която са още Италия, Уругвай и Намибия.