Гимнастичките взеха 6 медала на "Гран при"

10 Юни 2019
Катрин Тасева във финала на топка.
БФХГ

Шест медала спечелиха българските гимнастички на турнира от сериите "Гран при" по художествена гимнастика в Бърно (Чех). С най-много отличия се окичи Катрин Тасева - бронз в многобоя и два сребърни и един бронзов медал във финалите на отделните уреди. Боряна Калейн пък заслужи сребро и бронз на уредите.

В първия ден в събота Тасева натрупа сбор от 80.850 т. и отстъпи само на две рускини - шампионката Дария Трубникова (83.750) и втората Арина Аверина (82.800). В неделя Катрин игра във всички финали и се класира втора на топка (21.400) и бухалки (20.900) и трета на лента (18.400). Боряна се нареди втора на обръч (21.500) и трета на топка (21.000). Три от титлите спечели Аверина - на обръч (23.000), топка (22.500) и лента (20.450).

Президентът на БФХГ Илиана Раева пък възнегодува срещу съдийството в многобоя: "Отново американска съдийка. Не знам какъв точно е проблемът на Америка с българските гимнастички, но никак не е хубаво това, което се случва с оценките на много добре изиграни съчетания от българките. Надявам се американската съдийка да има очи, да гледа добре!"