Хамилтън изравни рекорд на Шумахер

19 Юли 2020
Въпреки забраната за влизане на зрители на пистата заради коронавируса, десетки хора се настаниха по околните поляни около "Хунгароринг" и гледаха състезанието
Туитър

Шесткратният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън спечели втора поредна победа през сезон 2020 (от три състезания) и излезе начело в класирането при пилотите.

Асът на "Мерцедес" бе най-бърз и в квалификациите за място, и по време на самата надпревара за Гран при на Унгария на пистата "Хунгароринг" и по този начин изравни рекорда на легендарния Михаел Шумахер от осем победи на едно и също трасе (германецът стори това на френската "Маникур").

🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆@LewisHamilton equals Michael Schumacher's F1 record 👏 #HungarianGP 🇭🇺 #F1 pic.twitter.com/nfVOyDjmlv

— Formula 1 (@F1) July 19, 2020

Хамилтън стартира от първа позиция, потегли безупречно и до края не позволи на никого да го изпревари. Така той се добрижи само на 5 победи от най-престижния рекорд, притежаван отново от Шумахер - за победи в кариерата. Англичанинът вече има 86, германската легенда е с 91.

Втори на старта бе досегашният лидер при пилотите Валтери Ботас. Съотборникът на Хамилтън обаче допусна грешка при потеглянето, която го прати едва на шеста позиция в колоната.

Обратното - звездата на "Ред Бул" Макс Верстапен се изстреля от седмо стартово място до трети. При това холандецът успя да преодолее шока от подхлъзването при подхода към стартовия грид, след което разби предницата на своя болид в предпазната стена. Бързата намеса на екипа на "Ред Бул", който поправи колата и сложи нов нос позволи, на Верстапен да стартира.

И не само да стартира, а дори да стигне до втора позиция и да я удържи, независимо от яростните атаки до самия финал на Ботас, който с нови гуми го преследваше. "Момчета, вие сте легенди", провикна се по радиото Верстапен, след като видя карирания флаг.

Челната десетка, която носи точки за състезанието допълниха Ланс Строл ("Рейсинг Пойнт"), Александър Албон ("Ред Бул"), Себастиян Фетел ("Ферари"), Серхио Перес ("Рейсинг Пойнт"), Кевин Магнусен ("Хаас") и Карлос Сайнц ("Макларън").

CLASSIFICATION ⏱️

Back-to-back wins for @LewisHamilton - and he takes top spot in the driver standings after Round 3 🏆#HungarianGP 🇭🇺 #F1 pic.twitter.com/25A5hfLDZI

Но показателно за превъзходството на "Мерцедес" бе това, че Хамилтън затвори с обиколка всички след петия. Последният затворен от него се оказа четирикратният шампион Фетел - в 58-ата от общо 70 обиколки.

При това Хамилтън имаше такъв огромен аванс, че си позволи да влезе в бокса за нови гуми 5 обиколки преди финала, за да направи най-бърза обиколка - 68-ата (1:7.497 мин.) и да вземе допълнителна точка за класирането.

Така със завоюваните 26 т. от Унгария шампионът излезе начело при пилотите с общо 63 т. Втори остава досегашният водач Валтери Ботас (победител в първото състезание в Австрия) с 58. Трети, с 33 е Макс Верстапен, който досега бе на шесто място. Следват Албон и Перес с по 22.

Следващото състезание е на 2 август за Гран при на Великобритания на пистата "Силвърстоун".