Хамилтън взе 87-а победа във Формула 1 със спукана гума

02 Авг. 2020

Шесткратният световен шампион Люис Хамилтън спечели домашното си състезание за "Гран при" на Великобритания и записа 87-а победа във Формула 1. Така 35-годишният англичанин се доближи само на четири успеха от рекордните 91 на Михаел Шумахер и направи нова стъпка към изравняване на вечния рекорд на германеца от седем световни титли.

Днешният триумф на Хамилтън на пистата "Силвърстоун" беше белязан от неочаквано драматичен завършек, след като в последната обиколка предната лява гума на болида на "Мерцедес" се пръсна и той едва докара колата до финалната линия.

Същият инцидент в края на надпреварата имаше и другият пилот на "сребърните стрели" Валтери Ботас. Финландецът обаче имаше малшанса гумата му да се спука при оставащи цели две обиколки и принудителното влизане в бокса го свали от втора на 11-а позиция в крайното класиране, лишавайки германския отбор от двойна победа.

Седем завоя преди края Хамилтън, който стартира от полпозишън и по време на състезанието само увеличаваше дистанцията пред преследвачите си, имаше аванс от над 30 сек. пред Макс Верстапен, но в крайна сметка успя да завърши с по-малко от 6 сек. преднина пред нидерландеца, направил най-бързата обиколка с "Ред Бул". Трети се нареди Шарл Льоклер с "Ферари", който се качи на подиума за втори път от четири състезания този сезон.

В Топ 5 завършиха Даниъл Рикардо с "Рено" и Ландо Норис с "Макларън", а точки спечелиха още Естебан Окон ("Рено"), Пиер Гасли ("Алфа Таури"), Алекс Албън ("Ред Бул"), Ланс Строл ("Рейсинг Пойнт") и Себастиан Фетел ("Ферари"), които допълниха десетката. В последната обиколка от зоната на точките изпадна Карлос Сайнц-младши ("Макларън"), който се движеше четвърти, но също спука гума.

След четири от предвидените 13 старта в пандемичния сезон 2020 Хамилтън е лидер с генералното класиране с 88 т., следван от Ботас (58 т.) и Верстапен (52 т.). При конструкторите "Мерцедес" е далеч пред останалите със 146 т., почти двойно повече от втория "Ред Бул" (78 т.). Трети е "Макларън" с 51 т..

Следващото състезание е другата неделя (9 август), отново на пистата "Силвърстоун". То ще се проведе под името "70-и юбилей" в чест на 70-ата годишнина от първата "Гран при" във Формула 1, проведена на същото трасе през 1950 г.