Ирландия триумфира в края на Шестте нации

"Детелините" спечелиха за втори пореден път най-авторитетния ежегоден ръгби турнир

16 Март 2024ОбновенаСВИЛЕН КИРИЛОВСКИ
Андрю Портър отбеляза решителното второ есе за Ирландия в домакинството срещу Шотландия от последния кръг в Шестте нации.

Отборът на Ирландия е тазгодишният победител в най-авторитетния ежегоден ръгби турнир в света - Шестте нации. В последния кръг "детелините" се нуждаеха от победа в домакинството срещу Шотландия и я постигнаха - 17:13. Така Ирландия спечели за втора поредна година и общо за шести път турнира Шестте нации. Единственото, за което може да съжалява селекцията на Анди Фарел, е пропуснатата възможност за втори пореден Голям шлем (победи над всички останали пет отбора), след като миналата седмица загубиха от Англия в Лондон.

Шотландия показа познатата си корава и сърцата игра и се държа само на една точка назад до почивката - 6:7, след като домакините направиха едно пълно есе (отбелязано от Дан Шийнън с допълнителен удар на Джак Краули), а капитанът на гостите Фин Ръсел бе точен с два наказателни удара. Пречупващият момент през втората част обаче бе есето на Андрю Портър в 64-ата мин., за което Краули отново направи точна добавка. След това усилията на шотланците стигнаха само до есе - отбелязано от Хю Джоунс, който сам вкара допълнителния удар, с което разликата бе съкратена само до 4 т. в последните три минути, но в тях Ирландия не допусна изненада.

Така "детелините" завършиха на върха с 20 т. За пръв път от 9 турнира насам пък Италия не остана на последно място, а на пето с 11 т. Това стана след победа с 24:21 в гостуването срещу Уелс, който остана с 4 т. и неофициалния трофей за опашкаря - "дървената лъжица". Това бе и последен мач с екипа на националния отбор за центъра на уелсците Джордж Норт (31 г.), който бе най-добрият действащ реализатор в турнира.

В последния мач за деня и за настоящия турнир Франция надделя драматично с 33:31 в домакинството си срещу Англия. Решаващ за изхода на мача в Лион се оказа точният наказателен удар на Тома Рамос от 50 метра в последната минута. С третата си победа в турнира "петлите" завършиха на второ място с 15 т., а Англия остана на трето с 14. Шотландия е четвърта с 12.