"Сребърните стрели" се провалиха под дъжда в Германия, а големите герои бяха Верстапен и Фетел

29 Юли 2019
Макс Верстапен е стъпил на болида си и приема овации от публиката след финала.
Архив ЕПА/БГНЕС

Отборът световен шампион при конструкторите във Формула 1 - "Мерцедес", претърпя кошмарен провал в деня, в който "сребърните стрели" празнуваха 125 години от влизането си в моторните спортове. И то на "домашната" писта "Хокенхайм", в състезанието за Гран при на Германия, в което шампионът и лидер Люис Хамилтън катастрофира и завърши за първи път през сезона извън зоната за точките, а съотборникът му Валтери Ботас се заби в предпазната ограда и приключи предсрочно участието си.

А всичко тръгна както обикновено за "Мерцедес" - Хамилтън, бе спечелил пол позишън и уверено пое лидерството още след старта в дъждовния следобед. След него се движеше Ботас, а в добавка още предния ден повреда лиши техния топсъперник Себастиан Фетел от шанса да запише време в квалификациите и го прати да потегли от последната 20-а позиция.

Само че природата бе решила да си направи шега с пилоти и отбори, а дъждът и резките промени във времето превърнаха състезанието в най-непредсказуемото от всички 11 през 2019-а до сега. В резултат на непрекъснато сменящите се условия пилотите влизаха в бокса за смяна на гуми по 5 пъти (някои и повече), а завъртанията, катастрофите (леки и тежки) и закачанията между два болида по време на изпреварвания станаха напълно нормална гледка.

В крайна сметка победител в тези ужасяващи условия излезе холандецът Макс Верстапен. Пилотът на "Ред Бул" се ориентира най-добре в обстановката, почти не направи грешки и заслужено спечели своята втора за сезона и общо 7-а победа в кариерата.

Втори, за радост на хилядите германци по трибуните, завърши стартиралият последен Себастиан Фетел. Той постепенно се изкачваше място по място нагоре, докато накрая, след последното излизане на колата за сигурност (5 обиколки преди финала) се озова пети. Пред него бяха Карлос Сайнц-младши, Даниил Квят и Ланс Строл и той ги изпревари, за да се качи на подиума. Трети пък се нареди руският пилот на "Торо Росо" Квят, който предната вечер бе станал татко на дъщеричка.

Същевременно проблемите за "Мерцедес" в нароченото за празнично състезание не спираха. Люис Хамилтън първо изпусна завой №1 (там бе "лобното" място на петима от незавършилите седем състезатели, включително и на Шарл Льоклер с "Ферари") и точно преди да влезе в бокса, строши предното крило на болида си. След 50 секунди за оправяне на дефекта той се появи вече много назад в подреждането.

Валтери Ботас обаче бе в челото и надеждата на "сребърните стрели" падна върху него. Но и финландецът сгреши фатално на първия завой и буквално преполови носа на болида си и скърши носача на предното ляво колело в предпазната стена, за да отпадне. Две обиколки преди това Хамилтън също се завъртя на това място с голяма скорост, но успя да овладее колата. Само че това го принуди пак да влиза в бокса и в крайна сметка той се озова на 11-о място, от което така и не се измъкна до края.

"Много тежко състезание, много трудно бе да се вземат правилните решения, затова съм изключително щастлив", коментира Верстапен под гръмките приветствия на десетината хиляди холандски фенове, образували оранжев остров по трибуните на "Хокенхайм".

А под още по-мощните скандирания на германските зрители Фетел сподели: "Невероятно - тръгнах 20-и, завърших втори. Просто трябваше да опитам да изпреваря всеки, който бе пред мен. Беше обаче много дълго състезание и в един момент мислех, че никога няма да завърши. Трудно можеше да предположи човек какво следва, но сега съм много щастлив. Поздравления за Макс, той беше перфектен".

Все пак, независимо от трагичното си представяне, пилотите на "Мерцедес", от които за първи път този сезон нито един не стъпи на подиума, останаха начело в класирането. Хамилтън има 223 т., Ботас е със 184. Верстапен си остава трети, но намали пасива си и има 136 т., следван от Фетел (123) и Льоклер (120).

Следващият, 12-и кръг (от 21), е за Гран при на Унгария на пистата "Хунгароринг" на 4 август.

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?