Ландо Норис победи Верстапен в F1 пред неговата публика

Британският пилот на "Макларън" постигна втория си успех през този сезон

25 Авг. 2024
Ландо Норис (вляво) излезе пред Макс Верстапен (вдясно) в 18-ата обиколка и не допусна повече изненади

Ландо Норис ("Макларън") спечери състезанието за Гран при на Нидерландия, 15-и кръг във Формула 1 и се доближи само на 70 т. до шампиона и лидер в класирането Макс Верстапен ("Ред Бул"). При това го направи пред домашната публика на нидерландеца.

На пистата "Зандвоорт" 24-годишният британец стартира от първа позиция, но за шести път не успя да излезе начело след светването на зеления сигнал. Изпревари го Верстапен, който поведе колоната.

Въпреки това пилотът на "Макларън" не се отказа и наложи страхотно темпо на каране. Той успя методично да застигне нидерландеца и се приближи плътно до болида му в началото на 18-ата обиколка, след което атакува неудържимо. Така Норис излезе начело и до края не изпусна предимството си, за да спечели втората победа в карирерата си и през сезона след тази в Маями през май.

Шампионът Верстапен остана на второто място, а Шарл Льоклер донесе неочакван подиум на "Ферари", независимо от скорошните проблеми с болидаSF-24 на "черните кончета". Монегаскът успя да удържи бурните атаки на другия пилот на "Макларън" - Оскар Пиастри, който се бе устремил към челната тройка и евентуално изпреварване и на Верстапен, за да донесе двойна победа на тима.

Останалите места в Топ 10, които носят точки за генералното подреждане, заеха Карлос Сайнц ("Ферари"), Серхио Перес ("Ред Бул"), Джордж Ръсел и Люис Хамилтън ("Мерцедес"), Пиер Гасли ("Алпин") и Фернандо Алонсо ("Астън Мартин").

Успехът на Норис означава и, че "Макларън" постигна първата си победа в Нидерландия от 1985 г. и същевременн прекъсна серията на Макс Верстапен и "Ред Бул" след три поредни успеха на "Зандвоорт".

Ландо спечели и бонус точката за най-бърза обиколка и така във временното класиране вече има 225, точно 70 по-малко от Макс Верстапен. Трети е Шарл Льоклер със 192.

При конструкторите "Ред Бул" е начело с 408, пред "Макларън" с 366 и "Ферари" с 345.

Следващото, 16-о състезание от общо 24 този сезон е на 1 септември за Гран при на Италия на пистата "Монца".