Льоклер и "Ферари" триумфираха на "Монца"

Световният шампион Макс Верстапен завърши едва шести

01 Септ. 2024
Шарл Льоклер ликува при награждаването след спечелването на "домашното" за "Ферари" Гран при на Италия на пистата "Монца".

Пилотът на "Ферари" Шарл Льоклер хвърли в бурна радост публиката на пистата "Монца", след като спечели състезанието за Гран при на Италия от календара на Формула 1. Той успя да надхитри състезателите на "Макларън" Оскар Пиастри и Ландо Норис, които финишираха съответно втори и трети.

Най-важното решение на Льоклер и екипа му бе да се извърши само едно спиране в бокса и да се кара 38 обиколки с твърди гуми, докато Пиастри влезе два пъти и завърши на 3 секунди от победителя. Световният шампион Макс Верстапен пък завърши едва на шеста позиция, като пред него завършиха още вторият пилот на "Ферари" Карлос Сайнц и седемкратният световен шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес").

Льоклер излезе начело 13 обиколки преди края и рискува да изкара до края без следващо влизане за смяна на гуми. Пиастри бе принуден да влезе в 38-ата за втори път заради износване на предна лява гума. Австралиецът успя да навакса до голяма степен изоставането от лидера, но не и да го доближи за изпреварване.

Така пилотът от Монако спечели втора победа през сезона след домашния си трумф по-рано през годината и втора на "Монца" след 2019 г., а двата болида на "Макларън" записаха двоен подиум.

"Чувството е невероятно... Мислех си, че ако спечеля втори път, нямаше да е толкова специално, но Боже мой, емоциите в последните няколко обиколки бяха точно същите като през 2019 г. Просто гледах трибуните вместо на пистата", коментира Льоклер.

Верстапен все пак води в генералното класиране с 303 т. Втори е Ландо Норис с 241 т., следван от Льоклер с 215, Пиастри със 197 и др. При конструкторите начело все още е "Ред бул" с 446 т., пред "Макларън" (438), "Ферари" (407), "Мерцедес" (292) и др.

Следващото състезание е на 15 септември в Баку за Гран при на Азербайджан.