Руски хакери са направили опити да атакуват редица международни спортни и антидопингови организации, разкри компютърният гигант "Майкрософт". Вицепрезидентът на американската компания по сигурността на потребителите Том Бърт съобщи, че атаките са започнали на 16 септември, в седмицата, в която световната антидопингова агенция (WADA) заподозря, че Русия е манипулирала базата данни от московската лаборатория, преди да я предаде. Опитите за пробив идват от хакерска група, която "Майкрософт" нарича "Стронций", известна още под имената Fancy Bear и APT28. По думите на Бърт са атакувани поне 16 организации.
"Наскоро засякохме значителен брой кибератаки, идващи от групата "Стронций", известна още като Fancy Bear/APT28, и насочени срещу антидопинговите власти и спортни организации по целия свят. Тъй като светът гледа към летните олимпийски игри в Токио през 2020 г., смятаме, че е важно да споделим тази информация. Поне 16 национални и международни спортни и антидопингови организации на три континента са били цел на тези атаки, започнали на 16 септември, точно преди съобщаването на новината за евентуално действие от страна на WADA. Някои от тези атаки са успешни, повечето не са", пише Бърт в съобщението.
Миналата година президентът на "Майкрософт" Брад Смит обяви, че "Стронций" е хакерска група, свързана с руското правителство. Сега Бърт съобщи, че хакерите са използвали познати методи в атаките си: "Методите са близки до тези, които се използват от "Стронций" за атаки срещу правителства, армии, правни компании, организации за човешките права, финансови фирми и университети по света."
Руските хакери разбиха част от базата данни на WADA през август 2016 г. Тогава под името Fancy Bear те публикуваха медицински досиета на редица спортни звезди, които използват забранени вещества с разрешение от лекари. Част от разкритите бяха американските тенисистки Серена и Винъс Уилямс, американската гимнастичка Симон Байлс и британският колоездач сър Брадли Уигинс.
Говорител на WADA съобщи, че в агенцията са наясно с констатациите на "Майкрософт", но "нямат доказателства за пробив в системите".