На женския Мондиал се оплакаха от аматьорщина

Олимпийският шампион Канада изненадващо сгреши срещу Нигерия в първия си мач от турнира

21 Юли 2023
Футболистките на Нигерия са се втурнали да прегръщат вратарката си Чиамака Надозие (в жълто) след края на двубоя срещу олимпийския шампион Канада в Мелбърн.

Сериозни оплаквания от организацията на футболния Мондиал 2023 за жени, който се провежда в Австралия и Нова Зеландия, се появиха още във втория ден на турнира. Недоволството бе от страна на един от участниците - Нидерландия. От тяхната делегация са останали недоволни от условията за тренировки на базата в Тауранга (НЗел).

Оказва се, че на тима е предоставено игрище за крикет, което не е било пригодено напълно за футболни занимания.

"Още като пристигнахме в сряда се зачудих какво се случва и не исках да тренираме на този терен. И преди заявихме притесненията си за този крикет терен. Беше ни обещано едно нещо, а получихме друго. Разочаровани сме от това. Искаме да играем добре в първия ни мач, а за да бъде това възможно, трябва да се подготвим добре. Ние сме сред водещите отбори и не ни приляга да тренираме на това игрище. Това приляга повече на аматьорските нива. Ще имаш сериозен проблем, ако паднеш на коляно или рамо. Ако спринтираш от тревата към този участък на терена, има шанс да получиш травма в мускул или връзки, които вече са натоварени", коментира селекционерът на Нидерландия Андрийс Йонкер, цитиран от БТА.

Оказа се, че от Нидерландия са изпратили екипи за инспекция през октомври м.г. и февруари т.г., като и в двата случая са отправени искания до ФИФА крикет теренът да бъде напълно пригоден за футбол. От световната футболна асоциация са обещали това да бъде направено, но така и не се е случило. Нидерландия започва участието си в група Е в неделя с мач срещу Португалия.

НЕПРИЯТНО НАЧАЛО ЗА ОЛИМПИЙСКИЯ ШАМПИОН

Най-голямата изненада в днешните мачове поднесе олимпийският шампион от игрите в Токио през 2021 г. Канада, който не успя да победи на старта Нигерия. Двубоят от гр. В в Мелбърн завърши 0:0. Канадките дори получиха право да изпълнят дузпа в 40-ата мин., но вратарката Чиамака Надозие (ФК "Париж") спаси удара на капитана на съперничките Кристин Синклеър ("Портланд Торнс", САЩ). По този начин Синклеър (40 г.) изпусна да запише рекорд и в двата пола като се превърне в първия играч, вкарвал гол на шест различни световни първенства по футбол.

В гр. А пък Швейцария не допусна грешка и спечели с 2:0 срещу Филипините, като оглави групата по голова разлика (б.ред. - в първия мач вчера Нова Зеландия би с 1:0 Норвегия). Точни бяха Рамона Бахман ("Пари Сен Жермен") от дузпа в 45-ата мин. и Серена Пюбел ("Цюрих") в 64-ата.

В гр. С пък испанките отправиха 46 удара към вратата на Коста Рика, но спечелиха само с 3:0, като всички голове бяха отбелязани в рамките на 6 минути преди почивката. Валерия дел Кампо ("Монтерей", Мек) си вкара атогол в 21-ата мин. В 23-ата Айтана Бонмати ("Барселона") удвои, а в 27-ата Естер Гонсалес ("Реал") отбеляза за 3:0. В 34-ата мин. пък Дженифър Ермосо ("Пачука", Мекс) пропусна от дузпа да вкара четвърти гол за Испания.